Argo AI, Volkswagen’dan Dev Yatırım Aldı

Geçtiğimiz Temmuz ayında açıklanan Ford’un otonom araç kuruluşu olan Argo AI ‘ya Volkswagen tarafından yapılacak olan yatırım geçtiğimiz günlerde kesinleşti. Volkswagen, tam olarak 2.6 milyar dolarlık bir yatırım yapacak ve bu yatırımla beraber Argo AI’ın değeri 7.25 milyar dolara ulaşmış olacak. Her iki şirkette pandemi nedeniyle ekonomik darbeler almasına rağmen bu anlaşmayı sağladı. Bu anlaşma, Argo’yu iki müşterisi olan VW ve Ford ile küresel bir şirkete dönüştürüyor. VW Grubu için otonom araç teknolojisi geliştirmek üzere 2017 yılında kurulan bir yan kuruluş olan Otonom Akıllı Sürüş, Argo AI’ya dahil edilecek. AID’nin Münih ofisleri Argo’nun Avrupa merkezi olacak.Anlaşma tamamlandığında başlayacak olan bu entegrasyon, Argo’nun iş gücünü 1000’den fazla kişiye genişletecek. Argo’nun ayrıca Detroit, Palo Alto ve Cranbury, New Jersey’de ofisleri bulunmaktadır. Şirketin Austin, Miami ve Washington DC’de halka açık yollarda harita ve test özerk araç filoları bulunuyor.

Argo AI, Ford’un otonom araçları için tasarlanmış, sanal sürücü sistemi ve yüksek çözünürlüklü haritalar geliştiriyor. Ford ve VW, anlaşma kapsamında Argo AI’nın otonom araç geliştirme maliyetlerini paylaşacaklarını da açıkladılar.

ARGO AI CEO

Otonom Araçlar Yapmak Ucuz Değildir

Ford Otonom Araç LLE CEO’su John Lawler bir yazısında “Güvenli, ölçeklenebilir ve güvenilir otonom araçlar yapmak küçük bir iş değildir. Ayrıca ucuz da bir iş değildir.” dedi.

2 yıl önce, Ford, kendini otonom araç yapmaya adamış LLC şirketlerine 2023 yılına kadar 4 milyar dolar harcayacağını söylemişti. Ford Otonom Araç LLC, şirketin otonom sistem entegrasyonunu, otonom araç araştırmalarını ve ileri mühendisliğini, kullanıcı deneyimini, iş stratejisini ve iş geliştirme ekiplerini barındırıyor.

Lawler, “geliştirme maliyetlerini paylaşmanın” Ford’un otonom araçlardaki toplam harcamalarını azalttığı anlamına gelmediğini vurguladı. Bunun yerine şirket, parayı ulaşımın geliştirilmesine yönelik otonom hizmetleri için yeniden tahsil edeceğini söyledi.

Bu paylaşılan yatırıma rağmen, Ford ve VW, otonom araç servisi üzerinde herhangi bir iş birliği yapmayacak.

Aynı zamanda Ford’da hareketlilik ortaklıklarının başkan yardımcısı olan Lawler, ABD’nin otomobil üreticisinin “otonom araç hizmetini oluşturmada bağımsız ve şiddetle rekabetçi kalacağını” söyledi.

Argo AI’ın yönetim kurulu VW, Ford ve Argo’dan oluşacak.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği 3.sınıf öğrencisi.