Aralık Ayında Çıkacak Oyunlar (PC ve Konsollar)

2020 yılının sonlarına gelmişken yılın son oyunlarını gözden geçirmek istedik. Hareketli geçen Kasım ayının ardından, Aralık ayında çıkacak oyunlar da, bizleri heyecanlandırıyor. Bu oyunların başını da uzun zamandır beklenen Cyberpunk 2077 çekiyor diyebiliriz. Yeni konsolların ve ekran kartlarının da raflardaki yerlerini almasıyla birlikte önümüzdeki ayların daha da hareketli geçeceği oldukça açık. Peki, Aralık ayı bize ne sunuyor?

Empire of Sin (PC, PS4, Switch) – 1 Aralık

Mafya temalı bir strateji oyunu olan Empire of Sin, aynı anda rol yapma mekanikleri olan RPG ile birlikte geliyor. Oyunda bir mafya içinde söz sahibisiniz ve aldığınız kararlara göre oyunun gidişatı şekilleniyor. Eğer mafya ve strateji oyunlarına ilginiz varsa bir bakın deriz. Oyunun tanıtım videosu ise şöyle;

Twin Mirror ( PC, PS4, Xbox One ) – 1 Aralık

Aralık ayında çıkacak oyunlar Twin Mirror

Life Is Strange oyununun yapımcısı olan Dontnod Entertainment şirketi tarafından geliştirilen oyun, şirketin diğer oyunlarındaki mantık ile aynı şekilde ilerliyor. İnteraktif hikayesiyle farklı bir oyun yapısı sunan Twin Mirror, Life Is Strange serisindeki gibi aldığımız kararlar üzerinden ilerliyor. Yeni bir Life Is Strange deneyimi yaşamak istiyorsanız bakabilirsiniz.

Chronos: Before The Ashes ( PC, PS4, Xbox One, Switch ) – 1 Aralık

Oyun sektöründe bir oyunda ölünce yeniden doğmak ve kaldığımız yerden devam etmek bir alışkanlık diyebiliriz. Ancak Chronos oyunu farklı bir bakış açısı getirerek her öldüğümüzde bir yıl yaşlanmamıza ve yaşlanma sonucu karakterdeki değişiklikleri bize çok iyi bir şekilde sunuyor. İyi bir aksiyon-macera oyunu olan Chronos da, farklı bir deneyim için çok iyi bir adres diyebiliriz. Oyunun PS4 için tanıtım videosu ise şöyle;

El Hijo: A Wild West Tale ( PC ) – 3 Aralık

Aralık ayında çıkacak oyunlardan bir diğeri olan El Hijo, vahşi batı temalı bir gizlilik oyunu. Oyun boyunca annesini bulmaya çalışan bir küçük çocuğu canlandırıyoruz. Oyundaki gizliliğin yanında, düşmanların gölgeleri, hareketleri ve bakış açıları oldukça önemli bir yer kaplıyor. Oyunun yapımcısı olan Honig Studios, oyunun farklı mekaniklerle geldiğini ve oyundaki asıl ilerlemenin gölgelerin takibiyle olacağını belirtiyor.

El Hijo A Wild West Tale
El Hijo A Wild West Tale

Immortal Fenyx Rising ( PC, PS5, PS4, Xbox Series X ve S, Switch ) – 3 Aralık

Yeni bir Ubisoft oyunu olan Immortal Fenyx Rising, oyuncular tarafından oldukça sevilen Zelda oyunuyla oldukça benzerlik gösteriyor. Sağlık barı, dövüş mekanikleri ve bulmacaları ile Zelda serisini andırıyor diyebiliriz. Oyunun teması Yunan mitolojisini temel alıyor. Zelda oyunlarını severek oynamış birisiyseniz bu oyuna da bir göz atabilirsiniz.

FIFA 21 ( PS5, Xbox Series X ve S ) – 5 Aralık

Her sene düzenli olarak geliştirilen FIFA serisinin son oyunu yeni nesil konsollara da gelmiş bulunmakta. Mekaniksel olarak diğer oyunlardan pek bir farklılık sunmayan oyunda en göze batan değişiklik gol sevinçleri diyebiliriz. Oyunun bu sene e-spor kategorisinde olmayacağını da belirtmekte fayda var.  

FIFA 21

Cyberpunk 2077 ( PC, PS5, PS4, Xbox Series X ve S, Xbox One ) – 10 Aralık

Tartışmasız yılın en çok beklenen oyunu olan Cyberpunk 2077 çıkış tarihindeki son ertelemelerden sonra çıkışını 10 Aralık tarihinde yapacak. Geniş açık dünyası ve gelişmiş grafikleriyle oyuncuları heyecanlandıran oyun birçok platformda çıkışını yapacak. Oyunun detaylı bilgileri için Cyberpunk 2077 yazımızı ziyaret edebilirsiniz. Oyunun son yayınlanan oynanış videosu;

Haven ( PC, PS5, Xbox Series X ve S, Xbox One ) – 10 Aralık

Oyunda bilinmeyen bir gezegene giden iki aşığı oynuyoruz. Bu iki aşığın gündelik hayatlarına ek olarak bazı savaş animasyonları da mevcut.  Oyundaki iki karakteri de eş zamanlı olarak oynayabilir ya da Co-op modu sayesinde bir arkadaşımızla da oynayabiliriz. Farklı bir hikayesi olan oyun birçok platformda yerini alıyor.

Haven

Unto the End ( PC, PS4, Xbox One, Switch ) – 10 Aralık

Geliştirici ekibi sadece üç kişiden oluşan Unto the End, demo oynanışının yayınlanması ile büyük bir kitle toplamayı başardı. Dövüş sistemi karşı tarafın hareketlerini tahmin etme ve ezberleme üzerinde duruyor. Oynadığımız karakterin de birçok dövüş mekaniğine sahip olması da oyunun çeşitliliğini artırıyor. Oyun ek olarak Türkçe altyazı desteğiyle geliyor.

Aralık ayında çıkacak oyunlar Unto The End

Medal of Honor: Above and Beyond ( PC, VR ) – 11 Aralık

İkinci Dünya Savaşı’ndan sağ kurtulanlarla ve gazilerle yapılan röportajlardan sonra yapımına başlanan oyun VR desteğiyle bize İkinci Dünya Savaşı’nın yıkıcı etkilerinden oldukça iyi bahsediyor. İkinci Dünya Savaşı deneyimini bir de VR desteğiyle görmek isterseniz aradığınız oyun Medal of Honor: Above and Beyond olabilir.

https://www.youtube.com/watch?v=sJoXkNyJjOs

MXGP 2020 ( PC, PS4, Xbox One) – 16 Aralık

Neredeyse türünün tek örneği olan MXGP 2020 bir motor yarışı oyunu olarak karşımıza çıkıyor. Oyundan birden çok haritanın bulunması arazi motorlarına düşkün olanlara mükemmel atmosferler sunuyor. Oyun yeni nesil konsollar için çıkışını biraz daha bekletecek gibi duruyor. Oyunun oynanış videosu ise şöyle;

Override 2: Super Mech League ( PC, PS5, PS4, Xbox Series X ve S, Xbox One, Switch ) – 22 Aralık

Robot dövüşleri deyince ilk akla gelen oyun geri dönüyor. Oyunda seçtiğiniz robotlar ile online olarak başka insanlarla karşılaşmanız da mümkün. Gelişmiş dövüş sistemi ve birçok online modları ile bu sene iddialı bir oyun olacağını gösterir nitelikte. Oyun ek olarak birçok platformda çıkışını yapacak. Bu sayede online oyunlarda çeşitlilik oldukça fazla olacak.

Aralık Ayında Çıkacak Oyunlar Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?

Cyberpunk 2077 gibi büyük bir oyunun yanında, düşük bütçeli bazı oyunlar ile Aralık ayı da Kasım ayı gibi hareketli geçecek. Peki, siz Aralık ayında çıkacak oyunlar arasından en çok hangisini oynayacaksınız? Cyberpunk 2077 beklentileri karşılayabilecek mi? En beğendiğiniz düşük bütçeli oyun hangisi oldu? Düşüncelerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye ve oyunlara büyük ilgisi olan Ankara Üniversitesinde bir Amerikan Edebiyatı öğrencisi.