Apple’ın Eski Makine Öğrenimi Direktörü Google’a Katılıyor!

Pandeminin etkisiyle şirketler evden çalışma süreçlerine uyum sağlamak zorunda kaldı. Ancak bazı şirketler bu politikayı daha fazla uygulamamak ve ofise geri dönüş sürecini başlatmak istiyor. Apple da katı hatlara sahip ofise dönüş politikası nedeniyle kan kaybeden isimler arasında yer alıyor. Makine öğrenimi direktörünü ofise dönüş politikası nedeniyle kaybeden Apple’ın bir darbe ile karşı karşıya olduğu iddia ediliyor.

Geçtiğimiz günlerde Apple’ın makine öğrenimi direktörü Ian Goodfellow’un şirketten ayrıldığına yönelik haberler gündeme gelmişti. Apple’ın ofise dönüş konusundaki ağır politikası nedeniyle böyle bir kararın ortaya çıktığı ifade ediliyor. Yeni gelişmeler ise Ian Goodfellow’un kariyerine hangi şirkette devam edeceğini gözler önüne seriyor.

Yapay zeka ve makine öğrenimi konusunda tecrübeli bir isim olan Goodfellow’un Google’da çalışmaya devam edeceği iddia ediliyor. Daha önce de farklı zaman dilimlerinde Google’da çalışan Goodfellow’un yeniden şirkete döneceği belirtiliyor.

Goodfellow, daha öncesinde Google’da araştırma asistanı ve yazılım mühendisi olarak görev almıştı. Şimdi ise Google’ın DeepMind ekibinde bireysel çalışan olarak görev alacağı iddialar arasında. Goodfellow’un Apple’a gelmeden hemen önce de Google’da çalıştığı ifade ediliyor.

google-ofis

Goodfellow, Esneklik Nedeniyle Apple’dan Ayrıldı

Apple’ın nisan ayında çalışanlarına yeni politika hakkında bilgi verdiği söyleniyor. 23 Mayıs tarihi itibariyle ofise dönüşün başlayacağını ifade eden notta çalışanların haftada en az üç gün ofiste bulunması gerektiği belirtiliyor. Goodfellow’un da yeni politikadaki esnek çalışma eksikliği nedeniyle işten ayrıldığı bildiriliyor.

Apple’ın ise Goodfellow’un ardından politikada değişikliğe gittiği belirtiliyor. The New York Times tarafından paylaşılan habere göre Apple, şartların yumuşatıldığı yeni bir politika sunuyor. Bu kapsamda yalnızca bazı çalışanların haftada iki kere ofise gelmesini sağlayacak bir pilot uygulamanın başlatılacağı açıklanıyor.

Google’ın da çalışma politikalarında bazı değişiklikler mevcut. Hibrit bir çalışma modelini uygulamaya başlayan Google, haftanın bazı günlerinde çalışanların ofise gelmesini isteyen bir politikaya sahip. Ancak Goodfellow’un yaptığı anlaşmada daha esnek bir çalışma rolüne sahip olabileceği ifade ediliyor.

Geçtiğimiz dönemde Goodfellow her iki şirketin de önemli alanlarında çalıştı. Apple’da otonom teknolojiler geliştiren mühendislerin denetimini yaptığı belirtiliyor. Google’da ise Haritalar için bir sistem geliştirdiği bildiriliyor. Bu sistem sayesinde Street View’da yer alan araba fotoğraflarından adreslerin otomatik olarak yazıldığı ifade ediliyor. Bunların yanı sıra “deepfake” çalışmalarıyla da tanındığı söyleniyor.

Kaynak: https://www.engadget.com/apple-ian-goodfellow-google-deepmind-045617218.html

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.