Apple Watch Series 7 Hakkında İpuçları Tim Cook’dan Geldi

Apple Watch Series 6’nın gelmiş geçmiş en iyi akıllı saat olacağını düşünüyorsanız, tekrar düşünmenizi tavsiye ederiz. Çünkü, Apple CEO’su Tim Cook “Laboratuvarlarımızda akıllara durgunluk veren gelişmeler oluyor” diyerek Apple Watch Series 7 ile ilgili bazı ipuçları verdi.

Apple CEO’su Tim Cook, Micheal Roberts’ın Outside podcastinde konuşurken şu cümleleri kurdu:

“Biraz uzak bir perspektiften bakıp, Apple’ın geleceğe en büyük katkısı ne oldu diye sorarsanız alacağınız cevaplar kesinlikle sağlık alanında olur.”

Apple Watch açısından baktığımızda geliştirmelerin çoğunun bu alanda olacağını söyleyerek sözlerine devam etti. “Sadece ek sensörlerden bahsetmiyoruz, bu sensörler tarafında toplanacak verilerden de bahsediyoruz.” Tim Cook bu alanda ilk sırada olduklarını belirterek; “Arabanızdaki sensör sayısını düşünün, tartışmasız vücudunuz arabanızdan çok daha önemli.” diyerek geliştirmelerin ne yönde olacağına dair büyük bir ipucu verdi.

MacWorld tarafından açıklanan patentlere göre, Apple kan basıncı izleme ve aralıklı kalp atış ölçümü yerine sürekli kalp atış ölçümü yapmayı amaçlıyor. Kan basıncı izleme özelliği elbette ek sensörler gerektirecek ancak şişirilebilir bir kordona ihtiyaç duyulmayacak. Bu da kan basıncı (tansiyon) ölçümü sırasında rahatsızlık hissi duyulmamasını sağlayacak.

Apple Watch Series 7 – Ekran ve Batarya Geliştirmeleri

Şu an bu söylentilerin güvenilirliğini ölçmek mümkün değil ancak satışta olan ilk microLED ekranları göz önünde bulundurursak, Apple Watch Series 7’nin kesinlikle bir microLED ekrana sahip olacağını söyleyebiliriz. Bu microLED teknolojisi OLED ekranlara bir alternatif olarak düşünülebilir. Bu teknoloji sayesinde daha ince ekranlar ve daha uzun pil ömrü sağlanabilir. Aynı zamanda bu özellik sayesinde Apple Watch Series 7’ye Touch ID’de eklenebilir. Bu geliştirmelerin asıl amacı gelecekteki Apple Watchları daha bağımsız cihazlar haline getirmek diyebiliriz.

Tim Cook Teknoloji Sektöründeki Büyük Resimden de Bahsetti

Cook “Ürünün nasıl kullanıldığına dair sorumluluklarımız var. Tek sorumluluğumuz piyasaya ürün sürmek, kullanıcılar tarafından nasıl kullanıldığını görmek ve geri bildirimleri analiz etmek değil. Maalesef çoğu firma bu düşünceye sahip değil.” dedi.

Aynı zamanda Cook, birkaç cümleyle diğer teknoloji CEO’larının kulaklarını da çınlattı. Bu sözler, “Bugün teknoloji sektöründeki en büyük sorunlardan birisi, gelecek konusunda alınan sorumluluk eksikliğidir. Yanlış bilgilendirme ve yanlış bir geliştirme ile toplumdaki şiddet konusunda yol gösterici olabilirsiniz. Biz nefretin hiçbir şekilde parçası olmak istemiyoruz.” oldu.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiyi yakından takip eden 22 yaşında bir makine mühendisi adayı.