Apple ve Samsung M2 Çipinin Üretiminde Birlikte Çalışıyor!

Apple’ın en yeni çip seti olan M2 üretiminde Samsung ile ortaklaşa çalıştığı iddia ediliyor. The Elec tarafından paylaşılan bilgilere göre Samsung ve Apple M2 üretiminde iş birliği yürütüyor. Aynı zamanda yeni M2 çipinin çıkış tarihinin de yakın olduğu ifade ediliyor.

The Elec sitesinin yayınlamış olduğu rapora göre Samsung, M2 çipi için Apple ile ortaklaşa bir çalışma gerçekleştiriyor. Oluşturulan yeni rapora göre, Apple’ın çipi oluşturması için Samsung’un yardım edeceği bilinmekte. Açıklanan raporda Apple’ın yeni Mac bilgisayarları hakkında bilgiler de mevcut demek mümkün.

Apple’ın, M1’i tanıttıktan kısa bir süre sonra M2 için geliştirmelere başladığı tahmin ediliyor. Son bilgilere göre ise Apple, M2 ile donatılmış en az dokuz Mac bilgisayar için çalışmaları sürdürüyor. Ayrıca bu yeni özellikli Apple’ın M2 işlemcisini yılın ilk yarısında piyasaya süreceği tahmin ediliyor.

M1 çipi, Apple’ın tüm silikon SoC’leri gibi yalnızca Tayvan’ın TSMC’si tarafında üretilmekteydi. Üretilen bu çip çeşitli tedarikçilerin bileşenlerini içeriyordu. Örneğin, Unimicron tarafından çipin kartı üretilirken, diğer bileşenler de başka üreticiler tarafından geliştirilmekteydi.

Samsung-M2-Cip

Yeni M2 çipinde de durum pek farklı olmayacak gibi gözüküyor. Samsung Electro-Mechanics şirketinin M1 çipinde FC-BGA isimli ızgara dizisini ürettiği biliniyordu. Bu bileşenin görevi ise çipin bağlanmasını sağlamak olarak ifade ediliyor. Ancak Apple bu bilgiyi hemen paylaşmayı tercih etmemişti. Hatta M1’in piyasaya sürülmesinin ardından yaklaşık bir yıl sonra bu bilgi ortaya çıktı.

Yine de M2 çipinde de Apple ve Samsung ortaklığı devam edecek gibi gözüküyor. M2 için gerekli olan FC-BGA bileşenlerinin yine Samsung tarafından üretileceği belirtiliyor. Samsung ve Apple’ın birlikte M2 çip projesinde çalıştığı ifade ediliyor.

M2 Çipinin Çıkış Tarihi Yaklaşıyor

Apple konusunda son derece güvenilir kaynaklardan birisi olan Mark Gurman’a göre Apple yeni cihazlar geliştirmeye devam ediyor. Hatta en az dokuz yeni Mac cihazı üzerinde çalıştığını da belirtiyor. Bu cihazların dört farklı M2 varyantına sahip olacağı da ifade ediliyor.

M2 çipi üzerine yoğun bir çalışma içinde olduğu tahmin edilen Apple’ın ilk ürünleri ise oldukça yakında karşımıza çıkacak gibi gözüküyor. Öyle ki Gurman’ın paylaştığı bilgilere göre 2022 yılının ilk yarısında M2 çipine sahip ilk ürünler piyasada kendini gösterecek.

Apple’ın M1 çipini tanıtmasında kullandığı cihazlardan biri olan MacBook Air’ın yakın bir tarihte güncelleme alması ise beklentiler arasında. M2 çipli ve yeni tasarımlı bir MacBook Air modeli görmek pek şaşırtıcı olmayacak demek de mümkün. Ancak bu bilgilerin şimdilik birer iddia olduğunu belirtmekte fayda var.

Kaynak: https://www.macrumors.com/2022/04/21/apple-continuing-work-on-m2-with-samsung/

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojinin her alanı ile yakından ilgilenen ve bunları insanlarla buluşturmaktan oldukça keyif alan biriyim!