Apple Silicon’a Geçiş Nedenini Eski Intel Çalışanı Açıkladı

Dev teknoloji şirketi Apple, geçtiğimiz hafta içinde WWDC etkinliğinde Intel işlemcileri kullanmayı bırakacaklarını ve Apple Silicon’a geçiş yapacaklarını açıklamıştı. Dev şirket bu hamlenin nedeninin performansı olabildiğince yükseltmek ve minimum güç kullanımını amaçladıkları olduğunu açıkladı. Bugün ise bu hamlenin nedenini eski bir Intel çalışanı açıkladı.

PC Gamer’a konuşan daha önce Intel’de mühendislik yapmış olan François Piednoël bu kararın tamamen buglar (hatalar) nedeniyle verildiğini açıkladı.

François Piednoël yaptığı açıklamada “Skylake’in kullanıcılarına hissettirdiği kalite güvencesinin eksikliği bir problemden daha fazlaydı. Oluşturduğu problemler anormal derecede kötüydü. Skylake’in içindeki şeyler için oldukça fazla alıntı yapıyorduk. Bizim belki de bir numaralı müşterimiz Apple mimaride problemler bulma konusunda üst sırayı çekiyordu ve bu durum gittikçe kötüleşti. Eğer müşteriniz neredeyse sizin kadar bug buluyorsa, doğru sularda yüzmüyorsunuz demektir.” ifadelerini kullandı.

Fakat Apple Silicon’a geçişin belki de en büyük etkeni Apple’ın Intel’in verdiği yanlış ve eksik son teslim tarihlerinden oldukça sıkılması. Bu teslim tarihlerinde yaşanan aksamanın Apple’a faturası büyük oldu. Şirket Mac’leri eski çipler ile geliştirdi. Bu olaylardan sonra Apple Silicon’a geçiş kararı alan şirket işlemci kontrolünü tamamen kendi eline aldı ve Intel ile yaşadığı problemlerden uzaklaştı.

Piednoël “Apple bu dev geçişi gerçekleştirmeden önce analizlerini yaptı. Skylake ile ilgili sorunları artık bardağı taşırmıştı. Geçiş fikri üzerine analizler yapan şirket ilerleyen süreçlerde hataların artması ve geç teslim tarihleri sebebiyle geçiş yapmaya karar verdi. Temel olarak, Skylake’in sağladığı bu kötü kalite güvencesi Apple’ın Intel’den uzaklaşmasının sorumlusudur.”

apple-silicon

Apple Silicon’a Geçiş Nedeni Sadece Intel İle Sorunlar Değil

Apple’ın bu geçişi istemesinin nedenlerinden birisi de şirketin WWDC’de açıkladığı gibi Mac’ler, iPhone’lar ve iPad’ler dahil olmak üzere tüm sistemlerin aynı Apple Silicon mimarisine sahip olması bu sistemler için uygulama geliştiren kişiler adına durumları çok daha kolay hale getirmekte.

Apple genel olarak Apple Silicon’a geçiş sürecinin henüz başlarında olsa da işlemcilerinin vaat ettiği olağanüstü performansı ve minimum güç harcaması ile Intel’i geride bırakacak gibi duruyor. Apple Silicon’u tam olarak incelemeden böyle yorum yapmak tam doğru olmaz ama eğer şirketin dedikleri doğruysa beklemeye değer bir cihaz olarak durduğunu söyleyebiliriz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Özgür Doğan (Okunuşu: Özgür Do:an) : Teknoloji içerikleri yazmayı ve okumayı seven kişi, kimse, topluluk.