Apple Silicon Çipli Yeni Mac Modelleri Ortaya Çıktı!

Apple, M1 işlemcisi ile teknoloji dünyasını alt üst edecek bir başarıya imza attı. Geçtiğimiz sene duyurduğu Apple Silicon ile oldukça önemli bir donanım parçasını kendisi üretmeye başladı. Şimdi ise gelecek sene kullanıcıların karşısına çıkacak yeni Apple Mac modelleri ortaya çıktı.

WWDC 2020 ile dünyaya duyurulan Apple Silicon geçişi, şirketin gelecek dönemdeki cihazlarını oldukça etkilemiş gibi gözüküyor. Şirket, duyuruyla beraber yaklaşık iki sene içerisinde tüm modellerin Apple Silicon’a kavuşacağını söylemişti.

Yeni çıkan rapor ile bu iddia da doğrulanıyor. Bloomberg yazarı Mark Gurman tarafından üretilen Power On bülteninde, Apple’ın gelecek dönemdeki çalışmaları hakkında önemli bilgiler yer alıyor. Önümüzdeki sene içerisinde yeni Apple Silicon çipli ürünlerin karşımıza çıkacağı belirtiliyor.

Mark Gurman, Mac serisinin Apple Silicon’a tam olarak geçişinin iki yıllık zamanlama içerisinde zor da olsa tamamlanacağına inanıyor. Şirketin açıkladığı tarihlere kıyasla Kasım 2022 tarihinde yeni Mac modellerinin de tanıtılacağını belirtiyor.

Apple’ın şimdiye kadar çıkardığı Mac modelleri arasında M1 çipli; MacBook Pro, Mac mini, MacBook Air ve 24 inç iMac geliyor. Kasım 2020 tarihinde piyasaya çıkan bu modellerin 2 sene ardından yeni modeller ile geçiş tamamlanacak gibi gözüküyor.

Gurman, önümüzdeki dönemde çıkacak ilk MacBook Pro modellerinde M1X işlemci kullanılacağını belirtiyor. Henüz tam bir tarih vermese de gelecek aylarda yeni MacBook Pro modellerinin geleceğini tahmin ediyor.

apple-m1-cipi-grafik-performansi

2022 Yılı, Apple Silicon için Çok Hareketli Geçecek

MacBook Pro modellerinin hemen ardından çıkacak yeni bir cihaz ise Mac mini oluyor. Gurman, güçlü bir Mac mini’nin MacBook Pro modellerinden bir süre sonra kullanıcılarla buluşacağını ifade ediyor.

Takvimler 2022’yi gösterdiğinde ise Gurman yeni iMac ve Mac Pro modellerinin karşımıza çıkacağını belirtiyor. Hatta bu cihazlar hakkında ufak bilgiler de mevcut.

2022 senesinin sonuna kadar iMac modellerinin tam bir geçiş yapacağı tahmin ediliyor. Mac Pro cephesinde ise yenilenmiş ve daha küçük bir cihaz kullanıcılarla buluşacak gibi gözüküyor. Bu cihaz için verilen tarih de gelecek sene oluyor.

Bunlara ek olarak Apple, tasarımı yeniden yapılan bir MacBook Air ile de kullanıcıları şaşırtacak gibi duruyor. Üstelik 2022 yılında piyasaya sürülmesi beklenen bu cihazın en büyük avantajı ise MagSafe desteği oluyor.

Apple, tüm yeni Mac modelleri için Apple Silicon tercih edecek. Ama Intel’e de kapıyı tamamen kapatmayacak gibi gözüküyor. Bu nedenle muhtemel bir Intel Mac Pro da hala bir seçenek olarak duruyor.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.