Apple Kablosuz Şarj adına Yeni Çözümler Geliştiriyor!

Apple kablosuz şarj özelliğini iPhone 8 ile birlikte kullanıcılara sundu. iPhone 8 ailesinden sonraki her nesilde yine kablosuz şarj teknolojisi kullanılmaya devam etti. Son nesle geldiğimiz ise Apple, kablosuz şarjı oldukça öne çıkaran Apple MagSafe isimli kablosuz şarj aygıtını tanıttı.

AirPower, Apple’ın 4 sene gibi uzun zaman önce tanıttığı kablosuz şarj cihazı olarak karşımıza çıkmıştı. AirPower sayesinde AirPods, iPhone, Apple Watch gibi cihazları kolaylıkla kablosuz şarj etmek mümkün olacaktı.

Ancak Apple, tanıtılmasından 2 yıl sonra AirPower projesini iptal etti. Şimdiki söylentilere göre Cupertinolu şirket, bu teknolojiyi kullanıcılarla buluşturmak için çalışmalara devam ediyor.

Bu rapor aynı zamanda yeni iPad hakkında söylentilerde içeriyor. Geçtiğimiz günlerde Bloomberg, Apple’ın aynı anda iPhone, AirPods ve Apple Watch cihazlarınızı aynı anda şarj edebileceğiniz bir cihaz üzerinde çalıştığını belirtti.

Cihazın özellikleri hakkında şimdilik net bir bilgi bulunmuyor. İddialar, AirPower ile oldukça benzer bir cihazın karşımıza çıkacağı yönünde.

Daha önce tanıtılan AirPower oldukça dikkat çekmişti. Kullanıcılar tarafından oldukça beğenilen AirPower tanıtılmasının üzerinden 2 sene geçmesine rağmen satışa sunulamamıştı.

Geçen bu 2 yıldan sonra şirket AirPower’ı iptal etme kararı aldı. Bu konuda yayınlanan bazı raporlara göre Apple cihazın ısınma sorununu çözememişti.

Apple AirPower'ı iptal etmişti.
İptal Edilen AirPower

Apple Kablosuz Şarjı Başka Bir Boyuta Taşıyor!

Bloomberg, Apple Watch gibi cihazların şarj standı olmadan mesafeli bir şekilde şarj olması üzerine Apple’ın araştırma yaptığını belirtiyor. Bu teknolojinin ilk örneklerini 10 sene önce görmüştük.

Bu geliştirilen teknoloji birçok uzun menzilli şarj teknolojisini kapsayan birçok patente dayandırılabilir.

Yayınlanan rapora göre Apple, uzun menzilli şarj teknolojisi üzerinde çalışmaya devam ediyor.

Kablosuz şarj özelliği gelmesi beklenen bir diğer cihazın yeni iPad Pro olma ihtimali yüksek. Pandemi dönemiyle birlikte oldukça yüksek satış rakamlarına ulaşan iPad, kullanıcılar tarafından oldukça tercih ediliyor.

Ayrıca Apple, iPad modelleri için diğer Apple donanımlarını şarj etme özelliği üzerinde de çalışıyor. Bu sayede AirPods ve Apple Watch gibi cihazları iPad üzerinden kablosuz bir şekilde şarj etme imkanına sahip olabileceğiz.

Şimdilik Apple cephesinde bu özelliğe sahip olan bir mobil cihaz yok. Bir rapora göre, iPhone 11 ve 12 modellerinde bu özelliği destekleyen teknik parçalar bulunmuyor.

Son olarak iPad Mini tarafında gelen bazı bilgilere bakalım.

Yeni iPad Mini’nin 8.5-9 inç gibi bir ekran boyutuyla karşımıza çıkması bekleniyor. Cihazda orta tuş da olmayacak gibi duruyor.

Bu sayede iPad Mini Apple’ın yeni tasarım anlayışı ile bambaşka bir görünüm ile birlikte geliyor olacak.

Apple tarafında bazı gelişmelerin duyurulacağı ve yeni iOS sürümünü göreceğimiz WWDC 2021 lansmanı 7-11 Haziran tarihleri arasında gerçekleşiyor olacak. WWDC 2021 neler getirecek hep birlikte göreceğiz.

Sizler kablosuz şarj teknolojisi hakkında neler düşünüyorsunuz? Yorumlarda bizlerle paylaşabilirsiniz!

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

2017 yılından beri çeşitli girişimlerde yer alıp içerik üreten Metin, girişimcilik konusuna oldukça meraklıdır. Teknoloji haberleri hakkında içerik üretmekten ve araştırma yapmaktan hoşlanır.