Apple iPhone’ları Ehliyet ve Pasaport Yerine Geçiriyor

Apple, yeni hedefi olarak insanları büyük bir yükten kurtarmayı hedeflemekte. Yanımızda taşıdığımız pasaport, ehliyet, kütüphane kartı gibi kimliklerin sayısı arttıkça bizleri rahatsız edebiliyor. Taşıma işini halletsek bile bu eşyaların kaybolması veya fiziksel zarar görmesi riski sürekli devam ediyor. Apple ise atacağı yeni adımla bu sayılanlar gibi kimlikleri iPhone’un içine sığdırmayı amaçlıyor. Apple, yeni getireceği sistem ile kullanıcılara iPhone’ları ehliyet ve pasaport gibi kullanma imkanı tanıyacak.

Apple yakın zamanda CarKey ile araba anahtarlarından kurtulacağımızı açıklamıştı. Fakat araba anahtarı sürekli yanımızda taşıdığımız tek şey değil. Bu nedenle şirket; pasaport, kütüphane kartı ve kayak kartları gibi kimlik kartlarından kurtulmamızı sağlayacak.

“Doğrulanmış Kullanıcı Kimliği Talepleri Sağlama” başlığında Apple birçok patent başvurusunda bulundu. Ayrıca Apple bir tek iPhone’ları ehliyet ve pasaport yerine geçirmekle yetinmiyor, bu isteklerini tüm akıllı Apple cihazlarına ekleme niyetindeler.

Birçok Şeyde Kullanılabilir!

Apple her ne kadar uygulamasında pasaporta çok fazla değinse de bu sistemin çok fazla şeyde kullanılması amaçlanıyor. Apple cephesi yaptığı açıklamada “Bu uygulama kullanıcıya bir nevi yeni bir dijital kimlik sunmakta. Bu sayede kullanıcı farklı servis sağlayıcıları tarafından kullanılabilecek doğrulanmış bir kimliğe sahip olur.” ifadelerini kullandı.

Apple’ın başvurduğu 5 patent başvurusu da daha önce aldığı “Bir cihazın bağımsız işlemciler aracılığı ile veri doğrulaması” patentine benzer durumda. Yine mucitlerin arasında Christoper Sharp ve Gianpaolo Fasoli de yer almakta.

apple-iphonelari-ehliyet-ve-pasaport

Apple daha önceden de güvenli bir şekilde hükümet kimliği sunmanın üzerine çalıştı. Bu çalışmalarında yardımcı olmak için Almanya ve İngiltere hükümeti ile çalışmalar yürüttü.

Apple’a Ne Kadar Güvenebiliriz?

Apple iPhone’larda kullanabileceğimiz bir dijital kimlik yaratma hedefinde. Bu amacı her ne kadar hayatımızda bize kolaylık sağlayacak gibi dursa da bu uygulamanın da kullanıcılar açısından sıkıntıları mevcut: Veri Mahremiyeti.

Apple bu hamlesi ile bir nevi kullanıcılarının tüm verilerini elinde tutmak istiyor. Zaten halihazırda Apple kimliklerimiz ve diğer cihazlardaki hareketlerimizden bizim hakkımızda yeterli bilgiye sahipler. Ama bu uygulama işi biraz daha ileri götürüp Apple’a daha da fazla bizimle alakalı veriye sahip olma imkanı tanıyor.

Tekrardan belirtmek gerekirse bu konu belki bize belirli kolaylıklar sağlayacak fakat Apple’ın dijital kimliğimizi elinde bulunduracak olmasının ne kadar güvenilir olduğu şüpheli.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Özgür Doğan (Okunuşu: Özgür Do:an) : Teknoloji içerikleri yazmayı ve okumayı seven kişi, kimse, topluluk.