Apple iPhone 12 Modelleri Tanıtıldı – Apple Etkinliği

13 Ekim tarihinde Türkiye saati ile 20:00’da gerçekleşen Apple etkinliği ile yeni iPhone 12 modelleri kullanıcılara tanıtıldı. Dört yeni iPhone modeli tanıtan Apple yeni çıkacak tüm iPhone 12’lerin 5G desteği sağlayacağını da duyurdu. Ancak ülkemizde çıkacak modellerde 2 GBPs hıza kadar yükselebilen bir LTE desteği olacağı belirtiliyor.

Apple iPhone 12 ve iPhone 12 mini

Etkinlikte tanıtılan ilk iPhone modeli yeni iPhone 12 oldu. İçinde A14 Bionic çip barındıran yeni iPhone 12, fabrika çıkışı iOS 14’e sahip ilk iPhone oluyor.

Cihazda 6,1 inçlik Super Retina XDR bir ekran bulunuyor. iPhone 12 mini ise 5,4 inçlik bir ekrana sahip olarak satışa sunuluyor. OLED ekranında ayrıca Apple’ın Ceramic Shield dediği teknoloji de yer alıyor. Bu sayede yeni iPhone 12 düşmelere karşı dört kat daha sağlam bir yapıya sahip oluyor. Aynı zamanda cihazda IP68 belgesi bulunuyor. Bu da demek oluyor ki iPhone 12 su ve toza karşı dayanabiliyor.

A14 Bionic çip, Apple tarafından, bir akıllı telefondaki gelmiş geçmiş en güçlü işlemci olarak tanıtılıyor. Bu işlemci ile birlikte gelişen Neural Engine ile artırılmış gerçeklik performansı da yükseliyor. Cihazın depolama kapasitesi ise 64 GB, 128 GB ve 256 GB olarak sunuluyor.

apple-iphone-12-super-retina
Resim: Apple

Kamera

Apple kullanıcılarının cihazlarda bayıldığı bir yön olan kamera, iPhone 12’de de kendini gösteriyor. Çift kamera sistemi kullanan iPhone 12’de Ultra Geniş açılı ve Geniş açılı kamera bulunuyor. Üstelik gece moduna getirilen yenilikler de göz dolduruyor.

Gece modu özellikli geniş ve ultra geniş açılı kameralar iPhone 12’de yer alıyor. Bu özellik loş ışık bulunan yerleri algılayabiliyor ve ay ışığı gibi yakalaması zor atmoseferleri bile kolaylıkla yakaladığı iddia ediliyor. Cihazda bulunan yeni geniş kameranın %27 daha fazla ışık yakaladığı belirtiliyor. Üstelik ön kamerada da gece modu kullanılabiliyor.

Kamerada bulunan bir diğer özellik ise Deep Fusion olarak tanıtılıyor. Bu özellik farklı ışıklardaki farklı pozlamaları analiz edebiliyor. Bu sayede en net ve en kaliteli detayları sunuyor.

Kamerayla ilgili yenilikler burada sona ermiyor. Tanıtılan bir diğer özellik ise Akıllı HDR 3 oluyor. Bu özellik fotoğrafın çekildiği ortamları algılıyor ve fotoğraftaki netlik ve renk dengesini ayarlıyor. Yapay zeka ile çalışan bu özellik sayesinde fotoğraflar daha kaliteli bir hal alıyor. Bunlara ek olarak cihazda portre modu da bulunuyor.

Resim: Apple

iPhone 12, Dolby Vision kalitesinde 4K HDR çekim yapabiliyor. Üstelik, bu kalitede yapılan bir çekimi telefondan düzenlemek de mümkün. A14 Bionic çip ile iPhone bu görevin üstesinden gelebiliyor. Ayrıca gece modu için Hızlı Çekim (Time Lapse) modu da kullanıcılara sunuluyor.

Apple, şimdiye kadarki en güçlü, en hızlı ve en iyi kameraya sahip telefonları yaptığını iddia ediyor. iPhone 12 mini 699 dolardan başlarken, iPhone 12 799 dolardan başlayan fiyatlarla satışa sunuluyor. Ülkemize geliş tarihi ve satış fiyatı henüz belli olmayan cihazların kutusundan şarj adaptörü ve kulaklık çıkmayacağı da belirtiliyor.

Apple iPhone 12 Pro ve iPhone 12 Pro Max

Etkinlikte tanıtılan iki diğer ürün ise iPhone 12 Pro serisinden oluyor. Yeni iPhone 12 Pro ve iPhone 12 Pro Max, aynı diğer iPhone 12’ler gibi A14 Bionic çip kullanıyor. Bu çip dünyadaki 5 nanometre boyutundaki ilk çip olarak duyuruluyor.

iPhone 12 Pro 6,1 inçlik bir ekran boyutuna sahipken iPhone 12 Pro Max 6,7 inçlik bir ekran boyutuna sahip olarak sunuluyor. Ayrıca bu cihazlarda da Ceramic Shield teknolojisi kullanılıyor. Ayrıca depolama kapasitesi 128GB-512GB arası değişiyor.

Cihazda iPhone 12’den farklı olarak, LiDAR teknolojisi yer alıyor. Bu tarayıcı sayesinde, taranan ortamın derinlik haritası oluşturuluyor. Bunun sonucunda ise artırılmış gerçeklik çok daha iyi bir sonuç veriyor. Aynı zaman LiDAR, loş ışıkta 6 kata kadar daha hızlı otomatik netleme sağlayabiliyor.

apple-iphone-12-pro
Resim: Apple

Pro serisini iPhone 12’den ayıran bir diğer özellik ise kamerası oluyor. Pro kamera seti kullanılan cihazlarda, ultra geniş ve geniş açılı kameralara ek olarak bir telefoto kamera da yer alıyor. Bu telefoto kamera ile 2,5 kat optik zoom yapılabiliyor. Ayrıca Apple, iPhone 12 Pro serisi ile birlikte Apple ProRAW desteği de sunuyor. Bu özellik sayesinde fotoğrafın RAW bilgilerine ulaşım sağlanabiliyor. Bu da fotoğrafın daha kolay düzenlenmesine yardımcı oluyor.

iPhone 12 Pro’nun 10 bit HDR kayıt yapabildiği ve 700 milyon renk yakalayabildiği belirtiliyor. Ayrıca loş ışıkta %87 daha kaliteli bir video sunabiliyor. Dolby Vision kayıt ve düzenleme iPhone 12 Pro serisinde de bulunuyor.

iPhone 12 Pro serisi fiyatları 999 dolardan başlıyor. Ancak iPhone 12 Pro Max 128GB için fiyat 1.099 dolar olarak gözüküyor. Ülkemizdeki satış fiyatı ve tarihi henüz belli değil.

apple-iphone-12-pro-max-kare
Resim: Apple / Apple iPhone 12 Pro Max ile çekilmiş bir kare.

MagSafe

Etkinlikte tanıtılan bir diğer ürün ise yeni MagSafe oldu. MagSafe, Apple tarafından üretilmiş bir aksesuar olarak tanıtılıyor. Bu aksesuar sayesinde daha hızlı ve daha yüksek kaliteli bir şarj desteğine sahip olabilen iPhone 12 serisi, aynı zamanda mıknatısları sayesinde telefona kolayca tutturulabilen aksesuarlar kavuşuyor.

Resim: Apple

Apple, MagSafe’in 15 W’a kadar kablosuz şarj desteği sunduğunu belirtiyor. Ayrıca cüzdan ve kılıf gibi çeşitli aksesuarları tanıyabilen bir NFC’ye de sahip olduğu belirtiliyor. Etkinlikte MagSafe hakkında bahsedilen bir diğer konu ise aksesuarların sadece Apple tarafından değil, diğer şirketler tarafından da üretilebileceği oluyor.

MagSafe hakkında daha fazla bilgiye pek yakında ulaşacağımız belirtiliyor.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.