Apple İçin Yeni Proje Cam Klavye Tuş Takımı

Apple, cam klavye tuş takımı çizimlerine ait yakın zamanda bir patent yayınladı. Apple MacBook klavyesini saydam bir şekilde tasarlamaya çalışıyor. Firma yeni tasarımıyla kullanıcılarını daha uzun süre memnun edebilmeyi planlıyor. Cam klavyelerde tuşların üzerindeki semboller, mevcut klavyelerin aksine tuşların üzerinde değil alt kısmında olacak. Bu sayede klavyedeki semboller zamanla deforme olmayacak. Apple cam klavye ile kullanıcı memnuniyetini bir üst seviyeye daha çıkaracak gibi.

Cam klavye, sembollerin uzun süre boyunca kullanılsa da silinmesinin önüne geçebilecek bir inovasyon hareketi. Basit bir çalışma gibi görünse de kullanıcı memnuniyeti için büyük bir adım. Cam klavye ile MacBook’unuzun tuşları ilk günkü gibi canlı ve parlak kalabilir.

Apple’ın yeni tuş takımı ile kazanmayı beklediği tek yenilik sembollerin silinmemesi değil. Patentte gösterdiği üzere, cam klavye yüzeyi ışığı etkili bir şekilde yansıtabildiği için Apple cam klavyeyi arka aydınlatma ile nasıl görünür hale getirebileceği konusunda çalışmalara devam ediyor. Apple, pil ömründen tasarruf sağlayan ve sonucunda bilgisayarınızın daha uzun süre kullanılmasına müsaade edecek enerji tasarruflu bir aydınlatma çalışması ile projelerini sonuçlandırmayı planlıyor.

Apple cam klavye

Apple cam klavye tasarımında şeffaf bir seramik veya polimerden yapılmış bir tuş takımı kullanmayı planlıyor. Uzun süreli kullanımlarda bu malzemeler tuş takımınızın veya bilgisayarınızın çizilmesini ve hasar görmesini çok daha zor bir hale getirebilir. Polimer ve seramik kullanılması klavyenin daha ince bir yapıda olmasına izin verebilir. Ayrıca, bu malzemeler tuşların yüksek basınç altında bükülmeden kullanılmasına ve doğal sağlamlığını korumasına potansiyel bir çözüm gibi gözüküyor.

Apple, her tuşun kenarına veya ortasına farklı bir doku vererek harflerin veya sembollerin daha kolay bulunmasını da sağlamayı planlıyor. Apple, cam klavyenin tuşlarına bir kimlik katmayı planlıyor. Yani her tuşun kendine has bir şekli olabilir.

Kelebek Klavye Başarısızlıkla Sonuçlanmıştı

Apple’ın önceki çalışması olan kelebek klavyenin temel amaçlarından biri kaliteyi bozmadan, günlük kullanımın zorluklarına dayanabilecek daha dayanıklı bir klavye yaratmaktı. Fakat kelebek klavye tasarımı başarısızlıkla sonuçlanmıştı. Apple kelebek klavyedeki başarısızlığını cam klavye ile telafi etmeyi planlıyor.

Apple düzenli olarak patent başvurusunda bulunsa da cam tuş takımı fikrinin bir ürün haline geleceğinin hala bir garantisi yok. Kelebek klavyede olduğu gibi bu projenin de başarısızlıkla sonuçlanmaması için titizlikle çalışacak gibiler.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

2006 yılından bu yana web yayıncılığı ile ilgilenen Yiğit, WordPress ve Ruby programlama dili fanatiğidir. Yaklaşık 15 yıldır teknoloji, internet ve programlama hakkında Türkçe içerikler üretmeye devam ediyor.