Apple Hindistan’daki İlk Çevrim İçi Mağazasını Açıyor

apple-hindistan-daki-ilk-cevrim-ici-magazasini-aciyor
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on facebook
Facebook
Share on pinterest
Pinterest
İçindekiler

Dünyanın en değerli teknoloji şirketi konumunda yer alan Apple, yeni hamlelerle gündeme gelmeye devam ediyor. Bu sıralar oyun endüstrisi ile mücadelesi, yeni ürünlerinin tanıtımı ile gündeme gelen trilyonluk şirket, farklı pazarlardaki hakimiyetini geliştirmeye çalışıyor. Dünyanın en kalabalık ikinci ülkesi unvanına sahip olan Hindistan, büyük teknoloji şirketleri için mükemmel bir pazar konumunda. Buradaki pazar payını yükseltmenin ne kadar önemli olduğunun farkında olan şirketlerden birisi olan Apple, Hindistan’daki ilk çevrim içi mağazasını açıyor.

Apple, her ne kadar dünyada en çok tercih edilen markalardan biri olsa da Hindistan pazarında pek de büyük bir oyuncu değil. Hindistan’da kullanıcılar genellikle tercihlerini Güney Kore merkezli Samsung markasının telefonlarından yana kullanmakta. Bu sebeplerden dolayı Silikon Vadisi devi Apple, Hindistan’daki hakimiyetini güçlendirmek adına Hindistan’daki ilk çevrim içi mağazasını açıyor.

Festivaller Yaklaşıyor

Apple, akıllı telefon satışlarının Güney Koreli rakibi Samsung’un satışlarının gerisinde kaldığı ve iPhone üreticisinin kendisini yalnızca pazarın lüks ucunda fiyatlandırdığı Hindistan’da küçük bir oyuncu. Apple’ın böyle bir hamleyi bu vakitlerde yapmasının en büyük sebeplerinden birisi de Hindistan’da kutlanan Dussehra ve Diwali gibi festival zamanlarının yaklaşması. Bu dönemlerde çok fazla harcama yapan müşteriler, indirimler ve hediyelerden oldukça etkilenmekte.

Şirket bir basın açıklamasında çevrim içi mağazasının öğrenciler için Mac’ler, iPad’ler ve aksesuarlarda indirimler ve uygun fiyatlar sunacağını açıkladı. Apple’ın çevrim içi mağazası 23 Eylül’de açılacak. Alışveriş yapanlar AirPod’larını, iPad’lerini ve Apple Kalemlerini İngilizce, Hintçe ve diğer çeşitli Hint dillerinde kullanılabilir olarak alabilecekler.

Apple şu anda Hindistan’da Amazon da dahil olmak üzere üçüncü taraf perakendeciler aracılığıyla satış yapıyor ve ülke, 1,3 milyarlık dev nüfusu ve nispeten düşük akıllı telefon sahibi sayısı nedeniyle firma için büyük bir potansiyel pazar olarak görülüyor. Fakat sektör tahminlerine göre şirket, Hindistan pazarında yalnızca yüzde iki paya sahip.2016’da Hindistan’da Apple Store’lar açma başvurusu, yabancı perakendecilerin ürünlerinin yüzde 30’unu yerel olarak tedarik etmeleri kuralı nedeniyle reddedildiği bildirildi. Ardından Yeni Delhi, yabancı yatırımı çekme ve iş yaratma çabasına destek olmak adına yeni kararlar aldı. Şirketlere kaynak sağlama gereksinimlerini karşılamaları için sekiz yıla kadar süre tanıyarak kuralları gevşetti.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Bu içerikler de hoşunuza gidebilir!

Artemis Programı

Artemis Programı: İnsanlığın Ay’a Dönüşü

Ay, 1950’lerin sonunda Uzay Çağı başladığında insanların Dünya’nın ötesinde ulaşmaya çalıştığı ilk yerdi. O zamandan beri Ay’a, yarım düzineden fazla ülkeden 100’den

En İyi Hayatta Kalma Oyunları

En İyi Hayatta Kalma Oyunları – (PC ve Konsollar)

Pandemi sürecinde oyunlarla vakit geçirmek istiyor ve tercihiniz hayatta kalma oyunlarından yana ise doğru yerdesiniz. Oyun sektörünün başından itibaren oyuncuların gözdesi olan

Sanal Müze: Teknolojinin Getirdiği Kültür

Sanal müze, teknolojik gelişmelerle birlikte müzelerin etkileşim sağlamaya yönelik olarak interneti kullanmaya başlamaları ile ortaya çıkmış bir kavramdır. Sanal Müze, medya olanaklarından

Bizi Takip Edin!

Yorum yapın