Apple Hindistan’daki İlk Çevrim İçi Mağazasını Açıyor

Dünyanın en değerli teknoloji şirketi konumunda yer alan Apple, yeni hamlelerle gündeme gelmeye devam ediyor. Bu sıralar oyun endüstrisi ile mücadelesi, yeni ürünlerinin tanıtımı ile gündeme gelen trilyonluk şirket, farklı pazarlardaki hakimiyetini geliştirmeye çalışıyor. Dünyanın en kalabalık ikinci ülkesi unvanına sahip olan Hindistan, büyük teknoloji şirketleri için mükemmel bir pazar konumunda. Buradaki pazar payını yükseltmenin ne kadar önemli olduğunun farkında olan şirketlerden birisi olan Apple, Hindistan’daki ilk çevrim içi mağazasını açıyor.

Apple, her ne kadar dünyada en çok tercih edilen markalardan biri olsa da Hindistan pazarında pek de büyük bir oyuncu değil. Hindistan’da kullanıcılar genellikle tercihlerini Güney Kore merkezli Samsung markasının telefonlarından yana kullanmakta. Bu sebeplerden dolayı Silikon Vadisi devi Apple, Hindistan’daki hakimiyetini güçlendirmek adına Hindistan’daki ilk çevrim içi mağazasını açıyor.

Festivaller Yaklaşıyor

Apple, akıllı telefon satışlarının Güney Koreli rakibi Samsung’un satışlarının gerisinde kaldığı ve iPhone üreticisinin kendisini yalnızca pazarın lüks ucunda fiyatlandırdığı Hindistan’da küçük bir oyuncu. Apple’ın böyle bir hamleyi bu vakitlerde yapmasının en büyük sebeplerinden birisi de Hindistan’da kutlanan Dussehra ve Diwali gibi festival zamanlarının yaklaşması. Bu dönemlerde çok fazla harcama yapan müşteriler, indirimler ve hediyelerden oldukça etkilenmekte.

Şirket bir basın açıklamasında çevrim içi mağazasının öğrenciler için Mac’ler, iPad’ler ve aksesuarlarda indirimler ve uygun fiyatlar sunacağını açıkladı. Apple’ın çevrim içi mağazası 23 Eylül’de açılacak. Alışveriş yapanlar AirPod’larını, iPad’lerini ve Apple Kalemlerini İngilizce, Hintçe ve diğer çeşitli Hint dillerinde kullanılabilir olarak alabilecekler.

Apple şu anda Hindistan’da Amazon da dahil olmak üzere üçüncü taraf perakendeciler aracılığıyla satış yapıyor ve ülke, 1,3 milyarlık dev nüfusu ve nispeten düşük akıllı telefon sahibi sayısı nedeniyle firma için büyük bir potansiyel pazar olarak görülüyor. Fakat sektör tahminlerine göre şirket, Hindistan pazarında yalnızca yüzde iki paya sahip.

2016’da Hindistan’da Apple Store’lar açma başvurusu, yabancı perakendecilerin ürünlerinin yüzde 30’unu yerel olarak tedarik etmeleri kuralı nedeniyle reddedildiği bildirildi. Ardından Yeni Delhi, yabancı yatırımı çekme ve iş yaratma çabasına destek olmak adına yeni kararlar aldı. Şirketlere kaynak sağlama gereksinimlerini karşılamaları için sekiz yıla kadar süre tanıyarak kuralları gevşetti.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Özgür Doğan (Okunuşu: Özgür Do:an) : Teknoloji içerikleri yazmayı ve okumayı seven kişi, kimse, topluluk.