Apple, Eski Google Çalışanı Samy Bengio’yu İşe Aldı

Apple, eski Google çalışanlarından biri olan Samy Bengio’yu işe aldı. Kanadalı bilgisayar bilimci, yeni görevinden önce Google’da makine öğrenimi üzerine çalışıyordu. Arama devi Google’da oldukça büyük bir gruba liderlik etmekteydi.

Samy Bengio, Google Brain AI (yapay zeka) araştırma ekibinin ilk liderlerinden birisi. Aynı zamanda beyin haritalama, görüntü geliştirme gibi alanlarda çeşitli çalışmalar yürütmekte. Kendisi günümüzde oldukça popüler olan yapay zeka teriminin ve derin öğrenme algoritmalarının gelişiminde de oldukça önemlidir.

Bengio, Apple’da işe başlamadan önce Google da zorlayıcı bir süreç yaşadı. Google’da yapay zeka ve etik üzerine çalışan bir ekibe liderlik eden Timnit Gebru ve Margaret Mitchell şirket ile görüş farklılığı yaşamıştı.

Gebru ve Mitchell, “İş yeri çeşitliliği ve araştırma incelemeleri” konusunda Google’ın yaklaşımından endişe duyduklarını belirttiler. Samy Bengio da bu konuda iki meslektaşına destek verdi. Daha sonra Gebru ve Mitchell’ın Google’daki görevlerine son verildi.

Aralık ve şubat aylarında gerçekleşen iki ayrılıktan sonra Google, yapay zeka ekibinde yeni bir yapılanmaya geçtiğini duyurdu. Buna ek olarak Gebru, aralık ayında bir tweet paylaşarak Samy Bengio’ya desteği için teşekkür etti.

Samy Bengio’nun Apple’a gelişinde, Google’ın yapay zeka ekibinin yardımcı liderlerinin işten ayrılmasının etkili olduğu söyleniyor. 6 Nisan günü Samy Bengio Google’da geçirdiği 14 yılın ardından görevden istifa ettiğini duyurdu.

Bu aynı zamanda yaşanan bir dizi olay ve işten çıkarmadan sonra gerçekleşen en yüksek rütbeli Google çalışanının istifasıydı. İstifa sonrasında yaptığı açıklamada Samy Bengio “başka heyecan verici fırsatların” peşinde olduğunu söyledi. Teknoloji devi Google’da son günü ise 28 Nisan oldu.

Apple’dan Yapay Zeka İçin Kritik Hamle

Samy Bengio’nun Google’dan sonraki durağı ise Apple oldu. Apple Samy Bengio’yu oldukça önemli bir birime liderlik etmesi için görevlendiriyor.

Bilgisayar bilimcinin şirkete katılmasının ardından yeni bir araştırma birimine liderlik etmesi bekleniyor. Oluşturulacak yeni ekip; Apple’ın Makine Öğrenimi ve Yapay Zeka Stratejisi Kıdemli Başkan Yardımcısı John Giannandrea ile çalışacak.

apple-samy-bengio
Apple, Eski Google Çalışanını İşe Aldı

Bu gibi önemli isimleri bir araştırmacı olarak yapay zekanın gelişmesinde çok büyük bir rol oynuyor. Samy Bengio’nun Google’dan Apple’a geçmesi, yeni oluşturulan yapay zeka ekibi ve araştırmalar için nasıl bir etki yaratacak göreceğiz.

Siz de konuyla ilgili fikirlerinizi yorumlar kısmında paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

2017 yılından beri çeşitli girişimlerde yer alıp içerik üreten Metin, girişimcilik konusuna oldukça meraklıdır. Teknoloji haberleri hakkında içerik üretmekten ve araştırma yapmaktan hoşlanır.