Apple Arm işlemcilere sahip Mac’leri 2021 yılında satışa sunmayı planlıyor

Apple Arm İşlemcili Macbook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on facebook
Facebook
Share on pinterest
Pinterest
İçindekiler

Steve Jobs‘un yönetimindeki Apple, Intel x86 işlemcili Mac’leri 2006 Ocak ayında satışa sunduğunda tüm teknoloji dünyası bu radikal ve sıkıntılı olacağından emin oldukları kararı sorgulamıştı. Geçiş süreci her ne kadar sıkıntılı olsa da beklenildiğinden daha kısa bir sürede geçişi tamamlandı. Tam olarak 15 sene sonra Apple yeni radikal bir plan ile karşımızda gibi gözüküyor.

Bu sabah Apple çalışanı Ming Chi Kuo tarafından yatırımcılar ile paylaşılan bilgiye göre; Apple, Intel x86 işlemcilere 2021 yılının ilk yarısında veda etmeyi planlıyor. 2021 yılının ilk yarısında satışa sunacakları yeni Mac’lerde kendi tasarımları olan Apple Arm işlemcileri kullanmayı planlıyorlar.

Hali hazırda iPhone ve iPad’lerde kullanılan Arm işlemcilerin Mac’lerde de kullanılması beraberinde bazı soru ve sorunları da getiriyor olacaktır.

Bu soruların en başında bootcamp’in durumu geliyor. İşlemci değişimi sonrası Mac’lere Windows yüklemek imkansız hale gelecek ve Windows kurulumları sanal makineler üzerinden gerçekleştiriyor olacak. Bu durum bir çok kullanıcıyı küstürebilir.

Hali hazırda kullanılan ancak belirli bir zamandır güncelleme almayan uygulamaların geleceği de bir soru işareti. Örneğin TextMate uygulaması uzunca bir zamandır güncelleme almıyor ve olası bir güncelleme fikri yok ise TextMate’i tarihin tozlu sayfalarında bırakmamız gerekecek gibi gözüküyor.Peki bu Arm işlemciler kullanıcılar için ne gibi bir avantaj sağlayacak?

RICS mimarisine sahip Arm işlemciler yeni Mac’lere en az %20 oranında performans getirecektir diye tahmin ediliyor. Bunun yanı sıra Arm işlemcilerin Apple tarafından üretilecek olması işlemci maliyetlerini de düşürebilir. Bu sebeple Mac fiyatlarında iyileştirme bile gözlemlenebilir.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Bu içerikler de hoşunuza gidebilir!

Çin Mars Görevine Temmuz’da Başlıyor

Çin, Tianwen-1 adını verdiği Mars görevini Temmuz ayında gerçekleştirmeye hazırlanıyor. Çin ilk bağımsız gezegenler arası görevini gerçekleştirecek. Bu görev kapsamında Mars yüzeyine

Bizi Takip Edin!

Yorum yapın