Apple ARM İşlemci Geçişini Duyurmaya Hazırlanıyor

Apple ARM İşlemci tercihi hakkındaki uzun süredir devam eden söylentiler, 22 Haziran 2020 tarihinde gerçekleşecek olan Apple WWDC etkinliğinde gerçeğe dönüşecek gibi görünüyor. 2006 yılında gerçekleştirilen Intel işlemcilere geçiş sürecinden bu yana Apple’in Intel’in işlemcilerinden çok memnun olduğu söylenemez. “Apple Arm işlemcilere sahip Mac’leri 2021 yılında satışa sunmayı planlıyor” isimli yazımızda bir ön bilgilendirme yaptığımız, Apple’in Intel’i bırakarak kendi üreteceği ARM işlemcilere geçiş süreci, söylentilere göre önümüzdeki WWDC konferansında resmi olarak açıklanacak.

Beklentilere göre Apple ARM işlemcili yeni model bilgisayarları ilk olarak 2021 yılında kullanıcılar ile buluşturmayı hedefliyor. Peki neden erkenden böyle bir gelişmeyi resmi olarak yapmayı planlıyorlar?

Sorunsuz Geçiş Süreci

Apple tam olarak 2006 yılında Intel işlemcilere geçerken uyguladığı stratejiyi uygulamayı planlıyor. Apple, Intel işlemcilere geçişi 2005 yılında duyurmuş, Intel işlemcili modelleri ise 2006 yılında satışa sunmuştu. Hem bu süreçte beklentiyi arttırdı, hem de geliştiricilere yeni işlemcilere geçişte zaman kazandırmış oldu. Bu zorlu geçiş sürecinde de aynı stratejiyi uygulayacak gibi görünüyorlar.

Elbette Intel işlemcilerden vazgeçmek beraberinde can sıkıcı bir konuyu da getirecektir. En can sıkıcı konu ise, artık güncelleme almayan ancak binlerce kullanıcı tarafından tercih edilen uygulamalar olacaktır. Örneğin Coda veya TextMate isimli uygulamalar muhtemelen ARM işlemciler için optimize edilmeyecek veya tekrardan geliştirilmeyecekler. Bu durum müdavim seviyesindeki kullanıcıları yüksek ihtimal üzecek ve alternatif aramaya yönlendirecektir.

Apple Intel’i Tam Anlamıyla Ne Zaman Bırakacak?

2021 yılında Intel işlemcili bilgisayarlar görmeye devam edeceğiz. Söylentilere göre 2021 yılında Apple, ARM işlemcili sadece 1 tane modeli piyasaya sürmeyi hedefliyor. Zamanla tüm bilgisayarları iPhone ve iPad ile aynı mimariye sahip işlemciye geçirme planları kesin olsa da, bu süreç biraz uzun sürebilir.

Apple Neden Intel İşlemcilerden Vazgeçiyor?

Apple’ın Intel işlemcilerden vazgeçmesinin en büyük sebebi Intel’in performans sorunları. Apple Intel’in rakibi AMD’ye geçmektense kendi işlemcisini tasarlamak konusunda doğru bir karar verecek gibi hissediliyor. Sadece bu geçiş yukarıda bahsettiğimiz uygulamaların geliştirilme ve optimizasyon süreçlerinden dolayı biraz sancılı olabilir.

Beklentiler Ne Yönde?

Uzmanların değerlendirmesi, Apple’in ilk sürüm işlemcilerinin Intel’in üst düzey işlemcileri ile başlangıçta yarışamayacağı yönünde. Uzun vadede Apple avantajlı gibi görünse de, 2021 yılında kullanıcılar ile buluşacak olan modellerden çok fazla performans beklenmemesi gerektiğini belirtiyorlar. Apple da bu durumun farkında olacak ki, 2021 yılında MacBook Pro modellerinde Intel işlemci ile devam edecek gibi görünüyorlar. Kullanıcılara sunacakları ilk ARM işlemcili Mac modelinin ise, 12 inch’lik MacBook modeli olması bekleniyor.

ARM işlemciler 2021 yılında yüksek performansı kullanıcılarına sağlayamasa bile, yeni işlemci mimari ile gelecek olan uzun pil ömrü kullanıcıları çıkacak olan modeli almaya itebilir. Son olarak, ARM işlemciler Apple’ın maliyetlerinde tasarrufa sebep olacağı için, çıkacak olan model veya modeller alışılan Apple fiyatlandırmasının altında olabilir.

Apple WWDC Ne Zaman?

Bu yıl 31. kez gerçekleştirilecek olan Apple WWDC konferansı, pandemi sebebiyle bu yıl İnternet üzerinden 22 Haziran 2020 tarihinde gerçekleştirilecek. Konferansı Apple’ın event sayfasından izleyebileceğiz.

ARM işlemcili Mac modelleri her ne kadar şimdilik söylenti olsa da, bu konferansta iOS 14, iPadOS 14, tvOS 14, watchOS 7, ve macOS 10.16 gibi yazılım güncellemelerinin tanıtılacağından eminiz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

2006 yılından bu yana web yayıncılığı ile ilgilenen Yiğit, WordPress ve Ruby programlama dili fanatiğidir. Yaklaşık 15 yıldır teknoloji, internet ve programlama hakkında Türkçe içerikler üretmeye devam ediyor.