Apple Arama Motoru Geliştiriyor!

6 Haziran tarihinde gerçekleşecek WWDC22 etkinliği için bomba gibi bir iddia ortaya atıldı. Robert Scoble tarafından ortaya atılan iddiaya göre Apple bir arama motoru geliştiriyor. Bu arama motorunun Apple’ın sesli asistanı Siri ile de ilişkili olduğunu ifade ediyor.

Scoble, geçtiğimiz günlerde WWDC22’de tanıtılacağını düşündüğü gelişmeleri bir Tweet dizisi ile paylaştı. Şirketin önümüzdeki dönemde gerçekleştireceği planlara da değinen Scoble özellikle artırılmış gerçeklik konusunda önemli çalışmalar bulunduğunun altını çizdi.

Fakat tüm bunların yanı sıra Apple tarafından geliştirilen bir arama motoru konusuna da paylaştığı bilgiler arasında yer verdi. Search Engine Roundtable kaynağının belirttiğine göre bu, Apple’ın bir arama motoru ile anıldığı ilk sefer değil. Şirketin 2014 yılında bile arama motoru benzeri girişimlerde bulunduğu ifade ediliyor.

2014 yılında ilk olarak ortaya çıkan AppleBot isimli bir arama motoru örümceğinden bahsediliyor. 2015 yılında ise AppleBot’un daha fazla görüldüğü ve Apple’ın arama sıralaması faktörlerini listelediği ifade ediliyor. Buna ek olarak Google eski çalışanı John Giannandrea’nın 2018 yılında Apple’a geçtiği belirtiliyor.

Tüm bunların sonucunda Apple’ın uzun bir süredir arama motoru üzerinde çalıştığı tahmini ortaya çıkıyor. Ancak Scoble’ın iddiaları konusunda bir detay şimdilik mevcut değil. Bir başka deyişle arama motorunun Google benzeri bir şekilde çalışıp çalışmayacağı şimdilik bilinmiyor.

Yalnızca Scoble Siri’nin de daha zeki hale gelme ihtimalinden bahsediyor. Ayrıca birçok yerden bu konuyla ilgili gelişmeler duyduğunun da altını çiziyor.

Apple’ın Artırılmış Gerçeklik Yol Haritası

Scoble’ın paylaştığı Tweet serisinde değindiği bir diğer konu ise şirketin AR planları oluyor. Apple’ın üç etkinlik ile artırılmış gerçeklik dünyasında henüz görülmemiş birtakım tanıtımlar yapacağını ifade ediyor. Bu tanıtımların ilkinin ise WWDC22’de gerçekleşeceğini belirtiyor.

Apple’ın WWDC22’de üç boyutlu alanlar, avatarlar ve daha birçok unsur tanıtacağını ifade ediyor. İkinci etkinlikte ise AR/VR başlığının tanıtımını gerçekleşeceğini vurguluyor. Bu etkinliğin ise Ocak 2023 tarihinde gerçekleşeceğini bildiriyor. Bu tahminin Kuo ve Gurman ile benzer olduğunu da belirtelim. Ürünün satışının ise Haziran 2023 tarihinde başlayacağını dile getiriyor.

Bunlara ek olarak Scoble, Mac cihazlarının yapay sinir ağı yeteneklerinin de WWDC22’de Apple’ın bahsedeceği konular arasında olduğunu belirtiyor. Ayrıca tüm bu yeniliklerin yalnızca yeni AR/VR başlığı hakkında olmadığını da belirtiyor. Yeni ürünler ile yeni bir Apple temsilinin de kullanıcıların karşısına çıkacağını vurguluyor. Scoble’a ait iddiaların doğruluğunu ise 6 Haziran tarihinde gerçekleşecek WWDC22 etkinliğinde öğrenmemiz mümkün olacak.

Kaynak: https://www.seroundtable.com/apple-to-announce-new-search-engine-33508.html

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.