Apple Almanya’da Sert Kayaya Çarptı!

Dünyanın en büyük teknoloji şirketleri arasında en üst sıralarda yer alan Apple için, Almanya’da bir gelişme gündeme geldi. Rekabet düzenleme işlevi bulunan Almanya Federal Kartel Ofisi (Alm. Bundeskartellamt) Apple’ın rekabete aykırı davranışları sebebiyle şirkete dava açtı!

Büyük teknoloji şirketleri dünyanın neredeyse her yerinde çeşitli rekabet kurumlarının engellerine takılıyor. Tekelleşmenin önüne geçmek için atılan bu adımların sonuncusu Apple’ı vurmuş gibi gözüküyor.

Almanya’da haksız rekabet sebebiyle Apple aleyhine açılan dava, şirketin ekosistemindeki bazı unsurları hedef alıyor. Davada, App Store, dahili Apple uygulamaları ve benzeri Apple hizmetlerinin rakiplerin yarışamayacağı güçte olup olmayacağının belirleneceği ifade ediliyor.

Apple’ın sunduğu tüm bu hizmetlerin dava sonucunda rekabet karşıtı bir unsur olduğu konusunda karara varılırsa, tüm bu uygulamaların yasaklanabileceği de belirtiliyor.

Konuyla ilgili paylaşılan basın bildirisinde Andreas Mundt’un sözlerine de yer veriliyor. Bundeskartelammt Başkanı Mundt konuyla ilgili şunları söylüyor:

Apple’ın tescilli işletim sistemi iOS ile iPhone etrafında çeşitli pazarlara yayılan bir dijital ekosistem oluşturup oluşturmadığını inceleyeceğiz. Apple tabletler, bilgisayarlar ve giyilebilir cihazlar üretiyor ve cihazlarla ilgili hizmet sağlıyor. Teknoloji şirketi, çeşitli donanım ürünleri üretmenin yanı sıra, hizmetlerinin bir parçası olarak; App Store, iCloud, AppleCare, Apple Music, Apple Arcade ve Apple TV+ gibi unsurları da sunuyor. Şirketin bu alanlardaki konumunu değerlendirmenin yanı sıra, çeşitli piyasa seviyelerindeki kapsamlı entegrasyonunu, teknolojik ve finansal kaynaklarının büyüklüğünü ve verilere erişimini inceleyeceğiz. Soruşturmaların ana odak noktası, Apple’ın üçüncü tarafların ticari faaliyetlerini birçok yönden etkilemesine olanak tanıdığı için App Store’un işleyişi üzerinde olacak.

Andreas Mundt
Apple Almanya

Uygulama Takibi Şeffaflığı Şikayet Edilmiş

Konuyla ilgili yapılan açıklamada, Apple’ın son zamanlarda Uygulama Takibi Şeffaflığı (İng. App Tracking Transparency ya da ATT) hakkında şikayetler aldığı ifade ediliyor. Şikayet edenler arasında Facebook’da yer alıyor.

Facebook, bu konuyla ilgili adımlarını sadece kurumlar aracılığıyla atmıyor. Aynı zamanda kullanıcılarına da yeni ATT politikasını kullanmamalarını istediği bildirimler gönderiyor.

konuyla ilgili Apple’dan da bir açıklama mevcut. MacRumors’a konuşan Apple; şirketin Almanya’da yatırım ve iş yaratma açısından oldukça önemli bir noktada olduğunu vurguluyor. Buna ek olarak, kendi yaklaşımlarını Almanya Federal Kartel Ofisi ile tartışmayı; ayrıca endişeleri hakkında konuşmayı dört gözle beklediklerini ifade ediyor.

Siz Almanya’nın bu hamlesi ile ilgili ne düşünüyorsunuz? Sizce de Apple rekabet karşıtı hareketler sergiliyor mu? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizimle paylaşmayı unutmayın.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.