Apple 32 Çekirdekli İşlemci Üzerinde Çalışmaya Başladı

Geçtiğimiz ay duyurulan ve satışa sunulan 8 çekirdekli M1 işlemcili MacBook Air, Mac Mini ve MacBook Pro modellerinin ardından Apple, kullanıcılarını heyecanlandıracak çalışmalarına devam ediyor. Bloomberg’in haberine göre Apple, en üst düzey model olan Mac Pro için 32 çekirdekli işlemci üzerinde çalışmaya hali hazırda başladı.

2021 yılının sonlarında tanıtılabilme ihtimali bulunan 32 çekirdekli ARM tabanlı işlemciye sahip Mac Pro, 2022 yılında piyasaya sunulması planlanan yeni Mac Pro modeli ile de karşımıza çıkabilir.

Bahsi geçen 32 çekirdekli ARM tabanlı işlemcilerin tüm çekirdeklerinin yüksek performans çekirdeği olacağı tahmin ediliyor. Kasım 2020 döneminde tanıtılan M1 işlemci modelinde yer alan 8 adet çekirdeğin 4 tanesi yüksek performans, diğer 4 tanesi ise verimlilik çekirdeği olarak karşımıza çıkmıştı.

Hali hazırda kullanıcılarına her zaman yüksek performansı sunmayı hedefleyen Mac Pro modeli, böyle bir işlemci gücüyle performansını yarışılamayacak bir seviyeye getirebilir.

2022 yılında tasarım olarak da değişeceği düşünülen Mac Pro’nun kulislerdeki lakabı “half-sized Mac Pro” yani “yarı boyutlu Mac Pro” olduğu için; bu modelin 32 çekirdekli yeni işlemci ile gelme olasılığı daha yüksek görünüyor.

MacBook Pro ve iMac Modelleri için 16 Çekirdekli İşlemciler

Yayımlanan rapora göre; Apple, MacBook Pro ve iMac modelleri için de 16 çekirdekli ARM tabanlı bir başka işlemci üzerinde de çalışıyor. Bu modellerin 2022 yılını beklemeden, 2021 yılının bahar döneminde kullanıcılara sunulacağı tahmin ediliyor.

Ancak belirtmekte fayda var ki, rapora göre; MacBook Pro ve iMac modelleri için üretilecek olan 16 çekirdekli ARM tabanlı işlemcilerin 8 yüksek performans veya 12 yüksek performanslı çekirdekler ile piyasaya sürüleceği tahmin ediliyor.

Bu durumda 2021 yılında gelmesi beklenen MacBook Pro ve iMac modelleri için 2 tane işlemci seçeneği olabilir gibi görünüyor. Bunlar;

  • 8 yüksek performanslı çekirdek + 4 enerji verimliliği sağlayan çekirdekli işlemci modeli
  • 12 yüksek performanslı çekirdek + 4 enerji verimliliği sağlayan çekirdekli işlemci modeli

Apple İşlemci Hedefi Doğrultusunda Emin Adımlarla İlerliyor

Intel işlemcileri kullanmayı 2 yıl içerisinde bırakacağını açıklayan Apple hedefine ulaşmak için emin adımlar ile ilerliyor. Mobil cihazlarında hali hazırda kendi işlemcilerini kullanan firma, MacBook Air ve MacBook Pro 13″ modelinin ardından iMac ve 16″ MacBook Pro modelleri için de işlemcilerini hazırlayacak gibi görünüyor. -Herkesin beklediği 14″ boyutundaki model hakkında hala resmi bir bilgi bulunmuyor.-

Uzmanlara göre işin en zor kısmı 32 çekirdekli, profesyonellere hitap edecek olan Mac Pro modelinin işlemcisinin beklenen performansı yakalaması olacak.

Siz, Apple 32 çekirdekli işlemci üzerinde çalışmaya başladı haberi hakkında ne düşünüyorsunuz? Yeni işlemciler sizleri heyecanlandırıyor mu?

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

2006 yılından bu yana web yayıncılığı ile ilgilenen Yiğit, WordPress ve Ruby programlama dili fanatiğidir. Yaklaşık 15 yıldır teknoloji, internet ve programlama hakkında Türkçe içerikler üretmeye devam ediyor.