Apex Legends Oyununda Binlerce PS4 Oyuncusu Banlandı!

Apex Legends oyununu oynaması birkaç gün önce daha keyifli bir hale gelmişti. Çünkü Respawn harekete geçti ve tüm platformlarda bir grup hacker’ı banladı. Yapılan banlamalara dair rapor yayınlandı. Bu banlamalar sonrasında Apex Legends oyununda en çok PS4 oyuncuları nasibini aldı.

Apex Legends güvenlik uzmanlarından olan Conor Ford kişisel Twitter hesabından banlamalara dair bilgileri takipçileri ile paylaştı. Toplamda 2.086 kişinin yasaklandığını Tweetledi.

Fakat Conor Ford’un attığı Tweet aslında dikkatleri başka bir yöne çekti. Çünkü banlanan oyuncuların bir çoğu, hatta neredeyse tamamı PS4 oyuncusuydu.

Paylaşılan Tweet’e göre Apex Legens oyunundan banlanan oyunculardan; 1.965 kişi PS4, 62 kişi Xbox, 44 kişi PC ve 15 kişi de Switch kullanıcısı.

PS4 için Bir Güvenlik Açığı mı Mevcut?

Bu kadar çok PS4 oyuncusunun banlanması aslında oldukça dikkat çekici. Çünkü “PS4 için ekstra bir güvenlik açığı mı mevcut?” sorusu akıllara geliyor. Fakat Twitter üzerinden bilgileri paylaşan güvenlik uzamanı Conor Ford ve Apex Legends tarafından konu ile ilgili bir açıklama yok.

Geçtiğimiz günlerde Apex Legend resmi YouTube kanalı üzerinden bir video paylaşıldı. Bu videoda oyuna dahil olan yeni karakter Seer tanıtılıyordu.

Seer efsanelerin kalp atışlarını hissedebilen, kovboy şapkalı bir keşif uzmanı olarak lanse ediliyor. Seer nişangahına bakarak oyuncuların kalp atışlarını görebilecek. Dolayısıyla oyuncuların sinsice hareket etmeleri de çok daha zor bir hale gelecek. Seer için yayınlanan tanıtım videosunu aşağıdan izleyebilirsiniz.

Oyun dünyasında yer alan hileciler birçok oyuncuyu bu dünyadan uzaklaştırıyor. Özellikle PUBG, Counter Strike: Global Offensive, GTA V Online oyunlarında bu tür hileleri çok görüyoruz.

Apex Legends bu konuda oyuncuların şikayetlerini biraz daha dikkate almış olacak ki birçok oyunucuyu banlamış Peki bu ne kadar yeterli olacak? İşte orası bilinmiyor. Oyun firmalarının hileciler için aslında daha somut adımlar atması gerekiyor. Yoksa bu gidişle yavaş yavaş oyuncu kaybına uğramaya başlayacaklar.

Umarız bu tarz banlamalar oyunlara hile karıştıranlar için bir ders olur. Bu sayede oyunlar da oyuncular için daha keyifli olur. Şimdilik Apex Legends PS4 oyuncuları bu dersi almış gibi gözüküyor.

Siz Apex Legends’ın bu hamlesi hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce yeterli bir hamle mi yoksa daha da geliştirilmesi mi gerekiyor? Banlamalarla ilgili düşüncelerinizi yorumlarda bizimle paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Bundan 11 yıl önce Beden Eğitimi bölümünden mezun olan Uğur "Benim burada ne işim var?" diyerek kendini teknolojiye ve oyun dünyasına adamıştır. Daha önceden farklı sitelerde ve dergilerde bildiklerini okuyuculara aktaran Uğur sıra teknoloji.org sitesinde diyor!