Amazon’dan Zoox Sürücüsüz Araçlarına Büyük Yatırım

Amazon e-ticaret sitesi 1 milyar dolar kadar olduğu bilinen bir anlaşmayla Zoox sürüsüz araç şirketini satın almaya karar verdi. İlk olarak geçen ay Amazon’un bu girişimi gerçekleştireceği söylentileri vardı. Zoox ve Amazon mayıs ayında gerçekleştirdikleri görüşmeyle ilgili bir yorum yapmamıştı ancak 26 Haziran 2020 tarihinde bu durum kesin olarak bildirildi.

Bu girişim, Amazon tarafından yapılan şu ana kadarki sürücüsüz araçlar için en büyük yatırım ve en büyük satın alımlarından birisi haline gelecek. Twitch, Zappos ve Ring firmaları için ödediklerine kıyasla Amazon tarihinde Whole Foods Market’ten (2008) sonraki en büyük girişimi niteliğine geçebilir. Henüz Amazon bu araçları ne için kullanacağını açıklamasa da daha çok teslimat projelerinde kullanacağı tahmin ediliyor. Müşterilerine mal teslimi için bu sistemi otomatik hale getirmesi şu anda en kabul edilebilir nedenlerden birisidir. Amazon paket teslimi yapması için robot ve insansız hava araçları teknolojilerini test etmeye başlamıştı. Bu durumda Zoox’un sürücüsüz araçları da bunlara bir yenisini ekleyebilir.

Zoox araç
credit: MultiChannelMerchant

Amazon’un Yatırım Maliyetleri Artabilir

2014 yılında kurulan Zoox sürücüsüz araç şirketi, bilgisayarlı bir arabadan daha fazlasını vadediyor. Sürücüsüz araçların zorluklarını çözüme ulaştırmak için konforlu, emisyonsuz ve simetrik bir araç tasarımı benimsedikleri misyonlardan birisidir. En iyi robotik teknolojilerle yenilenebilir enerjiyi harmanlayarak sürücüsüz araç teknolojisine yeni bir ses getirmeyi hedefliyorlar. Bünyesinde yaklaşık 1000 kişi barından Zoox, artık tüm kontrolü Amazon e-ticaret firmasına verecek gibi görünüyor.

The Financial Times haber ajansına göre, Amazon’un bu satın alma işleminden sonra Zoox firmasını kendisinin bir yan kuruluşu olarak kabul edeceği bekleniyor. Amazon için oldukça maliyetli olacak bu girişimin maliyetleri ilerleyen zamanlarda daha da çok artabilir.

COVID-19 sürecinde insanların artık çevrim içi alışverişlere odaklanması ve kuryelere olan sorumluluğun artışıyla büyük teslimat firmaları yeni teknolojilere odaklanmaya başladı. Amazon da bu konuda yapılan yatırımları gelecek için çok mantıklı bir hareket olarak görüyor.

İlerleyen günlerde bu konuyla ilgili daha ayrıntılı açıklamalar yapılabilir. Amazon’un sürücüsüz araçlara yaptığı yatırım, gelecek yıllarda otonom araç piyasasında Amazon’a da önemli bir nitelik kazandıracak.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Nev'i şahsına münhasır bir kalite kontrol elemanı

“Amazon’dan Zoox Sürücüsüz Araçlarına Büyük Yatırım” üzerine bir yorum

Yorumlar kapalı.