Amazon ve Microsoft Apple’ı Takip Edebilecek mi?

Teknoloji devi Apple’ın hisseleri Çarşamba sabahı 467,77 dolara yükseldi ve piyasa değeri 2 trilyon doların biraz üzerine çıktı. Ardından biraz gerilese de Apple 2 trilyon piyasa değerine sahip ilk şirket rekorunu eline aldı. Şirket sadece iki yılda piyasa değerini ikiye katlayarak mükemmel bir büyüme gösterdi. COVID-19 pandemisi gibi zor bir zamandan neredeyse hiç etkilenmeyerek bu kadar büyüyen şirket için bu olay büyük bir kilometre taşı. Apple’ın bu hızla büyümesinin ardından insanlar şirketin rakiplerinden Amazon ve Microsoft acaba Apple’ı bu büyümesine rağmen takip edebilecek mi diye düşünmeye başladı.

Borsa ile ilgilenenler için bir sosyal ağ olan TradingView’dan Pierce Corsby yaptığı açıklamada “Apple’ın 2 trilyon dolarlık piyasa değerini aşması, son zamanlarda ortaya çıkan patent ihlali davasına, anti terörist durumlara, Çin’deki tedarik zinciri tehditlerine, oyun endüstrisinde büyük firmalarla anlaşmazlıklara ve küresel bir salgına rağmen şirketin dayanıklılığı hakkında çok şey söylüyor.” ifadelerini kullandı.

Piyasa değerinde Apple’ın hemen arkasında yer alan iki şirket de büyüme göstermeye devam ediyor. Microsoft şu an 1,59 trilyon dolar piyasa değerine sahip. Çok işlevli ve popüler iş ürünleri geliştiren ve en hızlı büyüyen bulut hizmetlerine sahip olan şirket pandemi döneminde büyümeye devam etti. Aynı şekilde e-ticaret sitesi olan ve bulut hizmetleri sunan Amazon da bu dönemde büyümeye devam etti. Amazon 1,64 trilyon dolarlık piyasa değeri ile Apple’ın hemen arkasında.

Jeff Bezos’a Güven Yüksek

Maven’in teknoloji köşe yazarı Jon Markman Amazon için “Amazon için işlerin gidişatı hiç bu kadar iyi olmamıştı. Şirket, sağlık sigortalarına genişleme ve daha fazla iş akışını bulut hizmetine taşıdıkça lideri olduğu bulut pazarında daha da büyüyebilir.” ifadelerini kullandı.

Yatırımcılar yılın başlarında Amazon’u koronavirüse karşı attığı adımlar sebebiyle şirketin karının düşeceği konusunda uyardı. Buna rağmen şirketin hisseleri yükselmeye devam etti. Bu Amazon ve CEO’su Jeff Bezos’a karşı yüksek düzeyde bir güven olduğunu gösteriyor.

Microsoft da Güçlü Bir Şekilde Büyüyor

Bulut altyapısına ve hizmetlerine bağlılığı, Microsoft’un iyi çeşitlendirilmiş portföyü ve ülkelere göre farklı yapılara sahip olması, şirketi ciddi makro ekonomik dalgalı rüzgarlar karşısında bile kazançlarını artıracak konuma getirdi.

Webull ticaret platformu CEO’su Anthony Denier “Cihazlara, yazılıma ve bulut hizmetlerine güven, salgın sebebiyle çok fazla yükseldi. Kazananlar ise büyük teknoloji şirketleri oldu. 2 trilyonluk kulüpte Apple’a katılacak bir sonraki firma hangisi olacak bilmiyorum.” dedi.

Son olarak ise Joe Markman Amazon ile ilgili açıklamasının ardından “Bence Amazon ve Microsoft Apple’ı takip edebilecek. Üç şirketin de 5 trilyon doları geçmesini bekliyorum. Hatta takvimlerinizi hazırlayın mevcut küresel nüfus eğilimleri böyle devam ederse 2033’de 10 trilyon dolarla çıkılmasını bekliyorum.” dedi.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Özgür Doğan (Okunuşu: Özgür Do:an) : Teknoloji içerikleri yazmayı ve okumayı seven kişi, kimse, topluluk.