Amazon Birden Fazla Öge Gösteren AR Teknolojisini Sundu

Amazon, teknolojiye yön veren şirketler arasında yer alıyor. Yapay zeka, blok zinciri gibi son moda teknolojiler üzerine büyük işler yapan şirket AR’la (artırılmış gerçeklik) alışveriş deneyimine yeni bir soluk getiriyor. Artırılmış gerçeklik daha önceden de alışveriş sektöründe kullanılan bir teknolojiydi. IKEA, Huozz, L’Oréal Paris gibi markalar tarafından kullanılan teknoloji, Amazon tarafından daha geliştirilmiş bir hale getirildi. Şirket, mobilyaları ve diğer ev dekorlarını kendi evinizde görmenizi sağlayacak, yeni bir artırılmış gerçeklik alışveriş aracı olan Room Decorator’ü (Oda Dekoratörü) piyasaya sürüyor. Amazon daha önce alışverişlerde AR teknolojisini denemiş olsa da, Oda Dekoratörü’nü diğerlerinden farklı kılan şey, aynı anda odada birden fazla öge gösteren bir AR ürünü olması. Bu sayede odanıza alacağınız bir ürünün tek başına değil de birkaç ürünle nasıl duracağını gözlemleyebilirsiniz.

Şirket ,ARKit kullanılarak oluşturulan Amazon iOS uygulamasında “AR View” adlı bir özellik ile ilk olarak 2017 yılında AR alışverişinin daha basit bir sürümünü piyasaya sürdü. Fakat şimdiye kadarki çoğu AR aracı gibi, AR View de müşterilerin mevcut odalarında sadece bir ürünü test etmelerine olanak tanıyordu. Sandalye, lamba veya vazo gibi ürünleri test edebildiğiniz uygulamada birden fazla öge kullanamıyordunuz.

Oda Dekoratörü alışveriş deneyimini çok üst düzeylere çıkartacak. Çünkü birden fazla ürünü göstermekle kalmıyor, aynı zamanda uygulamada odanızın görüntüsünü kaydediyor. Böylece bu özelliği evden uzaktayken de kullanabiliyorsunuz.

Çok Sayıda Üründe Kullanılabilir

Birden fazla öge gösteren AR teknolojisi Oda Dekoratörü özelliği, hem Amazon hem de bazı üçüncü satıcılar tarafından sunulanlar dahil olmak üzere, binlerce mobilya ürününde kullanılabilir. Bir kullanıcı ürün sayfasında bulunan “Odanızda görüntüleyin” butonuna tıklayarak özelliğe erişebilecek. Bu buton, iOS ve web tarayıcılarında ürün sayfasındaki, ürün görsellerinin altında belirecek.

amazon-room-decoration

Kullanıcılar bu özelliği bir üründe kullanırken Amazon, ürünün tamamlayıcı ürünlerini de kullanıcılara önerecek. Bu sayede kullanıcılar farklı dizaynlar oluşturup odalarını şekillendirecek. Kullanıcılar denemeler yaparken emin olamadıklarında “Odayı kaydet” seçeneği ile görüntüledikleri odayı kaydedip ilerleyen dönemlerde tekrardan düzenleyebilecek.

Amazon sözcüsü yaptığı açıklamada; “Amazon her zaman müşterileri memnun eden deneyimler yaratmanın yeni yollarını araştırıyor. Kullanıcılara evlerinin dışında da daha iyi alışveriş yapma imkanı sunan AR teknolojisini ilerleyen süreçte daha iyi hale getireceğiz” ifadelerini kullandı.

Amazon Oda Dekoratörü özelliğini, şimdilik ABD’deki kullanıcılarının %50’sine sundu. Şirket ilerleyen dönemde özelliği tüm ABD için kullanılabilir hale getirecek.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Özgür Doğan (Okunuşu: Özgür Do:an) : Teknoloji içerikleri yazmayı ve okumayı seven kişi, kimse, topluluk.