Akıllı Ofis Nedir? Çalışmanın Yeni Şekli

Akıllı ofis nedir? Akıllı ofis, çalışanların daha verimli çalışmasına yardımcı olmak için teknolojiyi kullanan sistemlerden oluşur. Kısaca insan dokunuşuna sahip yüksek teknolojili karma bir çalışma alanıdır diyebiliriz. Akıllı ofisler, en gelişmiş araçlar ile genel ofis alanını iyileştirmek için tasarlanmış olup; çalışanların daha akıllı, daha iyi ve daha hızlı çalışmasını sağlayarak çalışan deneyimi kavramını tamamen değiştirmektedir.

Geleneksel ofisten akıllı ofis kavramına geçişi üç aşamada açıklayabiliriz:

  1. 1996-2006: Bu dönem her şeyin başladığı dönemdir. Üretkenliği arttırmak için dizüstü bilgisayar, cep telefonu ve internet kullanımı ilk kez bu dönemde başladı. 
  2. 2006-2016: Bu dönemde teknolojik yenilikler daha sofistike bir hale gelmeye başladı. Uygulamaların, yazılımların ve bulut bilişimin icat edilmesine yol açan akıllı telefonlar ve diğer hızlı cihazlar piyasaya sürüldü.
  3. 2017-Günümüz: Akıllı ofisler artık bir trend haline geldi. Şirketler, konsepti çok daha iyi anladılar. Ofislerini süper verimli hale getirmek, işletme maliyetini düşürmek ve ayrıca çalışanlar için uygun ve iyi bağlantılı bir çalışma ortamı yaratmak için otomatik sistemleri entegre etmeye başladılar. 

Son yapılan araştırmalara göre akıllı ofis pazarı büyük bir hızla büyüyor. 2025 yılına kadar küresel pazar büyüklüğünün 57,05 milyar dolara ulaşacağı tahmin ediliyor. 

Akıllı ofis teknolojisi; daha verimli toplantılar yürütmek, çalışanların ihtiyaçlarına uygun çalışma alanlarını hızlı ve kolay bir şekilde bulmalarına yardımcı olmak ve bütün ofis alanlarının daha verimli bir şekilde kullanılmasını sağlamak için oldukça önem arz ediyor. 

Akıllı ofisler, aynı yerde bulunan çalışanların dünya çapındaki diğer çalışanlar ve müşterilerle hızlı ve verimli bir şekilde bağlantı kurmasına da yardımcı olmakta. Akıllı teknolojiler ve optimize edilmiş alan, ofis toplantılarının nerede yapıldığına ve çalışanların nerede çalıştığına bakılmaksızın hibrit toplantıları yapmayı ve düzenlemeyi hızlı ve kolay hale getiriyor. 

Akıllı Ofis Teknolojileri

Akıllı Ofis Teknolojileri

Akıllı ofislerin sahip olduğu teknolojilerin bazılarını inceleyerek ne kadar işlevsel olduklarını daha iyi anlayabiliriz.

Akıllı Masalar ve Konferans Alanları

Akıllı masalar; çalışanların rahatlığını, refahını ve üretkenliğinin çeşitli yönlerini geliştirir. Sistemine bağlı olarak iyi bir oturma için de uygun koşulları sağlar. Akıllı konferans odaları da benzer şekilde toplantıları ve video konferanslarını çok daha konforlu hale getirebilir.

Akıllı İklim Kontrolü

Şirketler ofis alanında her çalışanı memnun etmekte zorlanabilirler. Ancak akıllı teknolojiler bunu eskisinden çok daha kolay hale getirmekte. Çalışanlar artık ofiste iklim kontrolüne sahip olabilir, bu da masraftan ve enerjiden tasarruf etmeyi kolaylaştırır. Akıllı iklim kontrol sistemlerinin sıcaklığı düzenleyerek çalışanların moralini ve üretkenliğini önemli ölçüde arttırdığı kanıtlanmıştır. 

Modern Güvenlik Kayıtları

Genellikle şirket içindeki hırsızlıkları önlemek ve benzeri güvenlik amaçları için kullanılan sistemler akıllı ofislerde de yaygın bir şekilde kullanılır. Son teknoloji kameralar ile farklı açı görünümleri, ışık ve yakınlaştırma özellikleri mümkün olur ve böylece ofis alanları kolaylıkla analiz edilebilir.

Oyunlaştırma

Oyunlaştırma, akıllı şirketlerde yıllardır önemli bir rol oynuyor. Oyunlaştırılmış uygulamalar, kullanıcıların verimliliklerini bilmelerine yardımcı olan sensörleri bulunduruyor. Dahası ofis genelinde ödül ve takdir unsurları ile çalışanları motive edebiliyor.

Alan Yönetim Araçları

Alan yönetim araçları, akıllı bir ofiste hangi alanların rezerve edilebilir olduğunu ve ne sıklıkla kullanıldığını analiz etmeyi kolaylaştırır. Bu araçlar aynı zamanda şirketlere, çalışma alanlarının hangi alanlarında yatırım yapmaları gerekebileceğini belirlemelerinde de yardımcı olur. 

Akıllı Ofis Sistemleri
Akıllı Ofis Sistemleri

Son olarak özetleyecek olursak ‘’Akıllı ofis nedir?’’ sorusuna kısaca; çalışanların daha konforlu, daha iyi ve daha hızlı çalışmasına yardımcı olmak için modern teknolojilerin kullanıldığı iş yeridir diyebiliriz. 

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojik mitleri araştırmayı ve ürün incelemeleri yapmayı çok seven, sanatsever, meraklı bir endüstri ürünleri tasarımı öğrencisi.