Akıllı Ampuller İle Geleceğimiz Daha Parlak

Akıllı ampuller ile geleceğimiz daha parlak gözüküyor. Ampulün icadı yaşantımızda birçok şeyi değiştirdi, modern dünyamız ampul olmadan olduğu yerde sayacaktı. Ampulsüz gündüzümüz de gecemiz de şu an olduğu gibi tıkır tıkır işlemeyecekti. Yıllar boyunca ampul teknolojisi, LED’ler ve floresan lambalar gibi daha çok enerji tasarrufu sağlayan ampuller üzerinde sürekli çalışmalar yaparak gelişti. Bu gelişmelere rağmen tasarruflu ampuller, daha az tasarruf sağlayan modellerinden pek de farklı değiller. Sonuçta ikisi de anahtara bastığınız zaman yanıp sönüyor.

Bütün bu ilkel teknolojiler akıllı ampullerin piyasaya çıkışı ile kaybolmaya başlıyor. Philips Hue, son birkaç yılda diğer rakipleriyle birlikte bize ampullerle neler yapılacağını göstermeye devam ediyor. Çalışma zamanı ayarlanabilirliğinden, 10’larca farklı renk değiştirme yeteneklerine sahip, günümüzün akıllı ev sistemlerinin vazgeçilmezi olan ampuller günlük yaşantımızı aydınlatmaya devam ediyor.

akıllı ampul

Ne kadar harika olsalar da, daha da akıllı olabilirler. Çünkü çoğu, hala bizim tarafımızdan yönetilmeye muhtaç. Neyseki gelecek hepimiz için daha parlak gözüküyor.

Akıllı ampul serisi ile tanınan Avustralyalı LIFX şirketinin tüketici direktörü David Kavanagh yaptığı bir açıklamada; “Her zaman birinci sınıf ampuller üretmek için çalışıyoruz. Ampullerimize ışık sensörleri, ivmeölçerler ve kızılötesi gibi ek teknoloji parçaları ekledik. Amacımız daha akıllı ampuller üretmek.” dedi.

Şirket, 2017 yılında gece görüşü ile donatılmış kameraların karanlıkta daha iyi görmesi için kızılötesi ışınlar yayan LIFX+ ampullerini tanıtmıştı.

Kavanagh, sensörler ile ampulleri alışkanlıklarımıza göre ayarlamaya ve sensörlerin algıladıklarına göre karar verebilecek akıllı bir cihaza dönüştürmek için çalıştıklarını söyledi. Kavanagh, LIFX+ ampullerindeki kızılötesi yayma özelliği, sensörün komutları aracılığıyla kızılötesi ışınlayarak bir klimayı çalıştırıp kapatmak için kullanılabileceğini dile getirdi.

Akıllı Ampuller Yapay Zeka İle Yanıp Sönecek

Akıllı ampullerin bize sunabileceklerine başka bir örnek, gün doğumu ve gün batımını algılayıp, otomatik bir şekilde yanıp sönebilen veya ışık şiddetini ayarlayabilen akıllı ampuller üretilebilir. Bu yetenek sayesinde ampul, kullanıcının kendi rutinlerine göre çalışmak yerine, kendi rutinini oluşturup uygun seviyelerde ışık yayabilme yeteneğine sahip olabilir. Ayrıca, akıllı ampuller komut alıp komut göndermek için sürekli bir ağa bağlı olmak zorunda da kalmaz. Bunun için birkaç sensör yeterli olur.

Akıllı ampul üreticilerinin sıradaki hedefi ise, ampullerde yapay zeka kullanımına geçmek. Akıllı ampullerinizin, sizin rutinlerinizi öğrenip tamamen size özel bir şekilde çalışmalarını hedefliyorlar. Örneğin, sabah kalktığınızda veya gecenin ortasında tuvalete gittiğinizde, ampul bunu işleyip, bir sonraki çalışma prensibini sizin alışkanlıklarınıza göre düzenleyebilecek.

Akıllı ampullerin inovasyon hızı diğer cihazlara göre pek de geri kalmamış gibi gözüküyor. Ampullerin geleceğinin diğer cihazlara göre daha parlak olduğuna hiç şüphe yok.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

2006 yılından bu yana web yayıncılığı ile ilgilenen Yiğit, WordPress ve Ruby programlama dili fanatiğidir. Yaklaşık 15 yıldır teknoloji, internet ve programlama hakkında Türkçe içerikler üretmeye devam ediyor.