Advertima 17 Milyon Dolarlık Yatırım Aldı

Advertima, mağaza içi müşteri deneyimini arttırmak için AI (yapay zeka) tabanlı çözümler üretmekte olan İsviçre merkezli bir start-up. Advertima bugün tam olarak 17 milyon dolarlık bir yatırım aldı. Şirket CEO’su Iman Nahvi açıklamasında bu yatırımı ve kendi sermayelerinden 10 milyon dolar gibi bir parayı mağaza içi müşteri davranışlarını takip etme platformunu iyileştirmek için kullanacaklarını belirtti.

Mağaza içi müşteri ve mekan deneyimini artırmak adına halihazırda çözümler kullanılmakta. Celect gibi yapay zeka tabanlı tahmine dayalı analitik hizmetleri, yaptığı tahminlerle yılın en yoğun dönemlerinde rafların dolu olmasını sağlar. Trigo, Grabango ve Standart Cognition gibi girişimler ise, yapay zeka destekli temassız ödeme deneyimleri için Amazan Go ile rekabet halinde. Memoni gibi şirketler ise müşterilerin kıyafet ve makyaj gibi ürünleri sanal olarak denemelerini sağlamak için yapay zeka kullanmakta.

Advertima’nın uzmanlık alanı ise Computer Vision (bilgisayar görmesi). Şirketin teknolojisi, müşterilerin genelde neleri incelediğini ve satın alma alışkanlıklarını anlamak için hareketleri yorumlar. Bir müşterinin uzuvlarını tanıyabilen algoritmalar ve kafalarının gerçek zamanlı konumlandırılması sayesinde Advertima, bireysel gizlilik ve kimlikten ödün vermeden analiz yapabilir.

advertima

Advertima Emlak Devi Fortima Group’tan Yatırım Aldı

Dev emlak şirketi ve yatırımcı şirket olan Fortimo Group Advertima’ya A serisi yatırımı yaptı ve şirketin toplam değerini 26 milyon dolar gibi yüksek bir sayıya çıkardı.

Advertima yeni teknolojisi ile birlikte “akıllı mağazalar” konseptini oluşturmayı hedeflemekte. Şirket analizlerinde müşterinin yaş, cinsiyet, uzaydaki konumu, bir şeye bakarken harcadığı zaman, dikkat süresi, kasadan uzaklığı ve grup hareketleri gibi bilgileri kullanabilir. Şirket yaptığı bir açıklamada hiçbir şekilde yüz tanıma sistemi ya da biyometrik bilgi toplama işlemi yapmadıklarını, ellerinden geldiğince en anonim şekilde kullanıcıları analiz ettiklerini açıkladı. Şirket ayrıca “en yüksek seviyede şifreleme” kullandığını ve tüm görsel bilgilerinin 10 milisaniye içinde silindiğini iddia ediyor.

Advertima, platformunu İsviçre merkezli Migros ve uluslararası market zinciri SPAR ile ortaklaşa geliştirdi. Şirketin 14’ten fazla büyük müşterisi arasında Red Bull, Westside, Volvo, Porsche ve Mercedes-Benz gibi dev firmalar da yer almakta.

Şirketin teknolojisi yapay zeka ile hayatı kolaylaştıracak olsa da insanları alışveriş süreçlerinde rahatsız edebilir. Sonuçta kim alışveriş yaparken izlenmek ister ki?

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Özgür Doğan (Okunuşu: Özgür Do:an) : Teknoloji içerikleri yazmayı ve okumayı seven kişi, kimse, topluluk.