Activision Blizzard Beklenenin Üzerinde Gelir Artışı Yaşadı

Dev oyun geliştiricisi olan Activision Blizzard, 2020 yılı 2. çeyreği için gelir artışı ve diğer maddi sonuçları içeren raporlarını açıkladı. Şirket beklenin aksine yüksek bir gelir artışı yaşadı. Yapılan açıklamaya göre bu artışın sebebi koronavirüs sebebiyle ilan edilen pandemi oldu. İnsanlar evde karantina altında kaldıkları süreçte oyunlara ilgi gösterdi ve bu da şirketin gelir artışını büyük ölçüde etkiledi.

Kaliforniya, Santa Monika merkezli oyun yapımcısının yayımladığı rapora göre GAAP gelirleri %38 artış göstererek 1.4 milyar dolardan 1.93 milyar dolara yükseldi. Geçtiğimiz yıl 53 sent olan GAAP dışı hisse fiyatları ise 81 sent olarak açıklandı.

Şirket çok tutan ve hala oynanmakta olan Call of Duty: Modern Warfare’in bir nevi Battle Royale versiyonu olan Call of Duty: Warzone’u 2020’nin Mart ayında piyasaya sürdü. Call of Duty: Warzone ve Call of Duty: Mobile, Activision Blizzard cephesinin yaşadığı gelir artışı ile ilişkilendirildi. Ücretsiz bir şekilde oynananabilir olan Warzone, Mart ayından bu yana 75 milyon indirme aldı.

call-of-duty-warzone
Call of Duty: Warzone

Analistler Daha Düşük Bekliyordu

Activision Blizzard ikinci çeyrekteki gelir raporunu açıklamadan önce bu konuda tahminler yürütülmüştü. Analistler, şirketten ikinci çeyrekte 1.69 milyar dolarlık gelir üzerinden 64 sent hisse başına GAAP dışı kazanç bildirmesini beklemekteydi. GAAP dışı bir temelde, hisse başına kazanç 2.08 milyar dolarlık gelir üzerinden 97 sent oldu. Mesai saatlerinden sonra, şirketin hisse senedi fiyatı %1.2 artışla 87.6 dolara yükseldi. Activision Blizzard’ın güncel piyasa değeri ise 66.6 milyar dolar olarak belirtildi.

Şirketin CEO’su Bobby Kotick yaptığı röportajda “Geçtiğimiz bu dönemin, insanlara oyunların ne kadar önemli bir eğlence türü olduğunu fark etmesine yardımcı olduğunu düşünüyorum. Ne kadar çok insan yaşıyorsa o kadar oyunla bağlantıda olacaklar.” ifadelerini kullandı. Ülkeler yavaş yavaş normal düzenlerine dönmeye başlasa da spor ve sinema gibi eğlence alanlarının kapalı olması insanları oyun oynamaya itmekte.

Warzone’un Gücü

Call of Duty: Warzone 11 Mart’ta piyasa sürüldüğünde salgın Amerika Birleşik Devletleri ve diğer ülkelerde yeni patlak vermeye başlamıştı. Ücretsiz olarak oynanabilen oyun ilk 52 gününde 60 milyondan fazla indirme aldı ve uzun bir süre popüler oyunlar sıralamasında ilk sıralarda kaldı. Şu an ise oyunun indirilme sayısı yaklaşık olarak 75 milyon.

Bir diğer ücretsiz oyun olan ve mobil platformlarda oynanan Call of Duty: Mobile ise 2. çeyrek itibariyle 3 sezon yayınlandı ve her sezonda bir öncekinden daha fazla popülerleşti.

Activision Blizzard cephesinden yapılan açıklamaya göre, şirket önümüzdeki süreçlerde de bu büyümenin ve gelir artışının devamının gelmesini bekliyor.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Özgür Doğan (Okunuşu: Özgür Do:an) : Teknoloji içerikleri yazmayı ve okumayı seven kişi, kimse, topluluk.