Activision Blizzard, 2021 Game Awards’a Katılmayacak!

Oyun dünyasının merakla beklediği 2021 Game Awards için oldukça az bir süre kaldı. Yılın en iyi oyunlarının belirleneceği etkinlik hem geliştiriciler hem de oyuncularda oldukça büyük yere sahip. Etkinliğe birkaç gün kala Game Awards yapımcısı ve sunucusu Geoff Keighley, önemli açıklamalarda bulundu. Keighley, Activision Blizzard şirketinin 2021 Game Awards’a katılmayacağını duyurdu.

Dünyanın en büyük oyun geliştiricilerinden birisi olan Activison Blizzard, iş yeri skandallarıyla gündeme gelmişti. Activision Blizzard CEO’su hakkında çıkan taciz suçlamaları, dünya genelinde büyük yankı uyandırdı.

Ortaya çıkan bazı raporlar ise Activision Blizzard şirketinin Game Awards‘a katılıp katılmayacağını sorguladı. Geoff Keighley 4 Aralık tarihinde Twitter üzerinden yaptığı açıklamayla bu sorunun yanıtını verdi.

Adaylıkları Haricinde Etkinlikte Yer Almayacak!

Keighley, paylaştığı bir Tweet ile Activision Blizzard’ın “etkinliğin bir parçası olmayacağını” doğruladı. Ancak yayıncının yalnızca adaylığı bulunan oyunları 2021 Game Awards’da yer alacak. Bu adaylıkların medya ve oyun dünyasının önemli kişileri tarafından seçildiğini belirtmekte fayda var.

Keighley, yaptığı açıklamada The Game Awards’ın oyun endüstrisinde bir kutlama dönemini sembolize ettiğini belirtti. Aynı zamanda oyun endüstrisinin dünya genelindeki en büyük eğlence sektörü olduğunu da vurguladı. Böylesine büyük bir etkinlikte taciz ve benzeri eylemlerle anılan toplulukların kesinlikle yeri olmadığını da ekledi.

Yapımcı ve sunucu Keighley, The Game Awards’ın bu tutumdaki değişimi hızlandırabilecek büyüklükte bir platform olduğunu da ifade etti. Her ne kadar durum böyle olsa da herkesin güvende hissedeceği bir ortam oluşturmak için tüm endüstrinin birlikte çalışması gerektiğini de vurguladı.

Bu kurallar doğrultusunda daha güvenli bir ortam oluşturmak ve dünyanın en iyi oyunlarını üretmek için de birlikte çalışmaları gerektiğinin altını çizdi. Sektörde yer alan herkesin bu kurallara tabi olduğunu da belirtti. Keighley, odağın, oyunlar ve o oyunları geliştiren yetenekli kişilerin üstünde olması gerektiğini de söyleyerek sözlerini noktaladı.

Keighley’nin açıklamaları bu yönde olsa da Game Awards etkinliğinde bazı çelişkili durumlar mevcut. Activision Blizzard başkanı Rob Kostich, etkinliğin danışma panelinde yer alıyor. Ufak bir bölümünü etkileyecek olsa da Activison Blizzard’ın etkinlikten tamamen bağımsız olduğunu söylemek mümkün değil.

Ayrıca, şirket hakkında gelecek dönemdeki kararlar da henüz kesin değil. Ancak Keighley, bu seneki etkinlikte yalnızca aday olan oyunların yer alacağını birinci ağızdan doğruladı.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.