1Password Dosya Paylaşımı için Yeni Bir Yol Sunuyor

Popüler parola yöneticisi 1Password, dosyaları ve belgeleri sadece bir bağlantı ile paylaşmanıza olanak tanıyor. Bu kapsamda artık bir bağlantı kullanarak dosya ve belgeler güvenli bir şekilde herkesle paylaşılabilecek. Geçen yıl bağlantılar ile güvenli parola paylaşımını destekleyen parola yöneticisi 1Password, şimdi dosya paylaşımı için özelliği genişletiyor.

1Password öğe paylaşımı, depolanan belge ve dosyaları içeriyor. Ayrıca bu belge ve dosyalar, çeşitli öğe türlerini barındırıyor. Öte yandan bir belge ya da dosyayı paylaşmak, 1Password yöneticisinde parola paylaşmak kadar basit şekilde gerçekleşiyor. 1Password paylaşımı bağlantı aracılığıyla gerçekleşiyor. Bu bağlamda bağlantı üzerinde çeşitli kısıtlamalar da yapmak mümkün.

1Password Öğe Paylaşımı Bağlantı Aracılığıyla Gerçekleşiyor

1Password yöneticisinde öğe paylaşımı bağlantı aracılığıyla güvenli şekillerde yapılıyor. Bağlantı üzerinde çeşitli kısıtlamaların yapılabildiği yönetici programında öğeleri görüntülemek için bir 1Password hesabına ihtiyaç da yok.

1Password öğe paylaşımı için kullanıcılar dosya ya da belgeyi seçtikten ve gerekli kısıtlamaları ayarladıktan sonra ‘Paylaşmak için Bağlantı Al’ seçeneği üzerinden bağlantıyı kopyalayabilmektedir. Bağlantının kopyasını ise herhangi bir e-posta ya da sohbet üzerinden paylaşmak mümkün.

1Password Öğe Paylaşımı

1Password öğe paylaşımı ile alıcılar bağlantıya tıklamasını gerçekleştirmelerinin ardından öğeleri görüntüleyebilecek. Böylece bağlantı alıcıları, alanda yer alan öğeleri kopyalama şansına da sahip oluyor. Aynı zamanda belge ya da dosyaları indirebilmek de bir seçenek olarak yer alıyor. Öte yandan eğer 1Password hesabına sahiplerse öğeleri kaydedebilmeleri de mümkün.

1Password bağlantı paylaşımına eklenen kısıtlamalar arasında son kullanma tarihi özelliği yer alıyor. Yöneticiler, paylaşılan bağlantıların maksimum ya da varsayılan süresini ayarlayabiliyor. Dahası kişilerin bağlantıyı görüntülemek için e-posta adreslerine tek bir kod gönderimi de söz konusu. Bu sayede tek seferlik bir kod aracılığıyla yapılan doğrulama kişiyi kısıtlayabiliyor.

1Password Öğe Paylaşımı

Öte yandan 1Password öğe paylaşım sürecini de geliştirdi. Böylece bağlantı alıcıları paylaşılan öğeler karşısında kendi dil seçeneklerini tercih edebilme şansına sahip. Ancak bu durumun web tarayıcı ayarlarına göre şekillendiği de ifade ediliyor.

Bağlantı sahipleri ise paylaşılan öğeleri e-posta gruplarıyla paylaşabiliyor. Ancak her ne olursa olsun alıcılar için bir doğrulama gereklidir. Hatta yöneticilerin alıcılar için e-posta doğrulama gereksinimlerini değiştirebilme yeteneği de mevcut.

Tüm bunlara ek olarak 1Password öğe paylaşımının yanı sıra birkaç iyileştirme de söz konusu. Bu iyileştirmelere arasında yeni simgeler yer alıyor. Görsel iyileştirmelerin yanı sıra öğe şablonları gibi iş akışı için iyileştirmelerde arasında.

Kaynak: https://blog.1password.com/1password-file-document-sharing/

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Girişimler odaklı araştırma yapmayı çok seviyor. Bir zamanların uluslararası ilişkiler öğrencisi olarak analiz yapmaya bayılıyor. Teknoloji ile alakalı paylaşımların da takipçisi olarak analiz edip, yorumluyor.