Teknoloji ve Sihir Birlikte Nasıl Gerçekleşir?

Gelişen teknoloji her şeyi değiştirdiği gibi sihir gösterileri dünyasını da hızla etkiliyor. Geleneksel sihirbazların hoşuna gitmese de birçok sihirbaz artık gösterilerinde dijital cihazlardan ve teknolojik yeniliklerden sıklıkla faydalanıyor. Peki teknoloji ve sihir arasındaki bu etkileşim neleri değiştirebilir?

Yeterince gelişmiş herhangi bir teknoloji sihirden ayırt edilemez, aynı şekilde yeterince gelişmiş bir sihir gösterisi de teknolojiden ayırt edilemez. Güçlü bir sihir gösterisi yapmanın ardında yatan şey, insanların davranışlarını şekillendirmeye ve kontrol etmeye çalışmaktır. Teknolojide de gerçekleşen şey tam olarak bu.

marco tempest
Marco Tempest’in Şovlarından Biri

Uluslararası üne sahip sihirbazlardan Marco Tempest kendisini tekno-illüzyonist olarak adlandırıyor. Tempest, bütün sihirbaz ve illüzyonistlerin, dijital bir izleyici kitlesiyle bağlantılı kalabilmek için yeni teknolojileri muhakkak benimsemesi gerektiğini savunuyor. Sihir ve bilimi, gerçekçi yanılsamalar yaratmak için birleştiren illüzyonist, bunu 21. yüzyıl sihri olarak tanımlıyor.

Tempest gibi teknoloji ve sihri bir arada gerçekleştiren illüzyonistler, işlerinde artırılmış gerçeklik, robotik bilimleri ve projeksiyon yansıtma gibi teknikleri kullanıyorlar. 

mekanik türk
Mekanik Türk Robotu

Teknolojiyi, sihirde kullanmak çok da yeni sayılmaz. 18. yüzyılda yapılmış ve tüm zamanların en ünlü illüzyon gösterilerinden biri olarak görülen Macarlı bir sihirbazın şovu sırasında Mekanik Türk adı verilen bir robot kullanılıyordu. Ayrıntılı bir aldatmaca ile çalışan ve satranç bile oynayabilen bu robot gösteri sırasında herkesi o kadar çok etkilemişti ki Macarlı sihirbaz Von Kempelen şovuyla uluslararası bir üne kavuşmuştu. 

Teknoloji ve sihir arasındaki bu tarihi bağlantı, geçmişte Robert Houdin’den günümüzde Kieron Kirkland’a kadar birçok sihirbazı etkilemişti.  

Tekno-illüzyonistler, sihir dünyasında giderek daha fazla öne çıkarken, gösterilerinin çoğunu teknolojiden yardım alarak yapmaları geleneksel sihirbazları rahatsız eden bir durum. Fakat değişime ayak uydurmak artık her sektör için mecburi bir hale gelmiş durumda. Sihir sektörü de temsil ettiği şeyleri, hızla değişen pazarda güçlü tutabilmek ve güncel kalabilmek için dijital teknolojiyle desteklemek durumunda.

Peki Yeni Teknolojinin Gücüne Bu Kadar Güvenmek Sihrin Etkileyiciliğini Azaltır mı?

İllüzyonist Simon Pierro da teknolojiyi sihir gösterilerinde kullananlardan. Geleneksel sihirbazların yaptığı el çabukluğu içeren numaraları dijital tablet cihazı ile bütünleştiren sihirbaz, kendisini dijital sihrin bir uygulayıcısı olarak tanımlıyor. Pierro’nun teknolojiyle olan iç içeliği ise birkaç yıl önce artırılmış gerçeklik platformunu bir gösterisine dahil etmesiyle başlıyor. İzleyicilerin artırılmış gerçeklik teknolojisinin tam kapasitesini bilmemesi, Pierro’nun yaptığı gösterinin hangi kısmının dijital hangi kısmının sihir olduğunu söylemelerini zorlaştırıyor. Sonuç olarak bazı insanlar bunun sadece teknoloji olduğunu varsayıyor ve bu da izleyicideki merak duygusunu yani sihrin etkileyiciliğini kesinlikle azaltıyor.

teknoloji ve sihir
Simon Pierro’nun iPad ile Yaptığı Bir Şov

Burada da sihirbazın üzerinde yürüdüğü ince çizgi çok önemli bir hal alıyor. Eğer gösteriye izleyicinin aşina olduğu ve rahat edeceği bir teknoloji türü dahil edilirse, izleyenler neyin teknoloji sonucu neyin sihir sonucu olduğunu daha kolay anlayacağı için gösteri etkileyiciliğinden bir şey kaybetmemiş oluyor.

Sihrin var olması için onu izleyen kişinin zihninde var olması gerekiyor. İzleyicinin aşina olduğu şeyleri, aşina olduğu şekilde kullanarak izledikleri sihrin mümkün olduğuna inandırmak bir sihirbazın teknoloji ve sihri aynı anda doğru bir şekilde gerçekleştirmesini sağlar. Şu anda sihrin kart numaralarından daha çok iPad ve iPhone’lar ile gerçekleşmesinin sebebi de izleyicilerin şu anda bunlara daha çok aşina olması diyebiliriz.

Çağın En İyi Tekno-İllüzyonisti Marco Tempest

marco tempest
Marco Tempest

Gerçeğin sınırlarını zorlayan gösterileriyle çağın en iyi tekno-illüzyonisti olarak adlandırılan Tempest, birçok ödüle ve dünyaca bir üne sahip. Tempest, izleyicilere benzersiz bir deneyim sunmak için, gelişen teknolojinin bütün avantajlarından yararlanıyor. Aynı zamanda tüm sırlarını ifşa etmese de gösterilerinin en ilgi çekici ve büyüleyici illüzyonlarından bazılarını izleyicileriyle paylaşıyor. Sihirbaz Tempest, illüzyon teknolojisini geliştirmek ve yeni deneyimler yaratmak için; sanatçılar, teknoloji uzmanları ve diğer tekno-illüzyonistler ile birlikte çalışıyor ve dünya çapında performanslar sergilemeye devam ediyor. Tempest’in artırılmış gerçeklik kullanarak yaptığı gösterilerinden birini buradan izleyebilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojik mitleri araştırmayı ve ürün incelemeleri yapmayı çok seven, sanatsever, meraklı bir endüstri ürünleri tasarımı öğrencisi.