Güneş Enerjisi Çiftlikleri: Dünyanın En Başarılı Tasarımları

Bilim insanları, sürdürülebilir enerjiye etkili bir şekilde ulaşmak için her geçen gün yeni yollar yaratıyor. Yüksek etkili güneş enerjisi çiftlikleri de, sürdürülebilir enerjiyi kullanmanın en iyi yollarından biri. Milyonlarca dönümlük alanı kapsayan güneş panelleri, mimari ve mühendisliğin ortak çalışmaları sonucu meydana çıkıyor. Ve dünya çapında gün geçtikçe daha fazla güneş enerjisi çiftliği kuruluyor. İşte dünyanın en güzel güneş enerjisi çiftlikleri.

Dünyanın En Güzel Güneş Enerjisi Çiftlikleri

Güneş enerjisi çiftliklerinden bazıları temiz enerjiye dair en iddialı projeleri içeriyor. Aynı zamanda çok başarılı tasarımlara da sahipler. İşte o çiftlikler.

Gemasolar Çiftliği, İspanya

Gemasolar Çiftliği

İspanya Sevilla’da, Gemasolar Thermasolar fabrikası Amerika Birleşik Devletleri’nde ithal ettiği öncü teknolojiler ile halka spirallerden oluşan bir güneş enerjisi çiftliği inşa etti. Optik bir yanılsamayı taklit eden çiftliği, Avrupa Komisyonu finanse ediyor.

Bu çiftlik güneş ışığı olmadan 15 saat boyunca olağanüstü elektrik üretme yeteneğine sahip. Ayrıca, optimum etki için kapasitesini otomatik olarak ayarlayabiliyor.

Monte Plata Güneş Projesi, Dominik Cumhuriyeti

Dominik Cumhuriyeti'ndeki Monte Plata Güneş Enerjisi Çiftliği
Dominik Cumhuriyeti’ndeki Monte Plata Güneş Enerjisi Çiftliği

Monte Plata güneş enerjisi çiftliği, tropikal yeşillikler içinde yer alıyor. Bu çiftlik Karayipler’deki en büyük güneş enerjisi santrali ve yaklaşık 270.000 güneş panelinden oluşuyor. Çiftlik, yaklaşık 70.000 ton karbondioksiti dengeleyen ve 50.000 eve enerji sağlayan muazzam bir kapasiteye sahip.

Disney Güneş Çiftliği, Florida

Disney Güneş Çiftliği
Florida, Disney Güneş Çiftliği

Disney şirketi güneş enerjisi ile çalışmaya başlayan ilk şirketlerden biriydi. 1982’de tesisin çatılarına güneş panelleri kuran Disney çalışmalarını büyük bir çiftlik ile genişletti.

Disney ekibi, Mickey Mouse şeklindeki bu güneş enerjisi çiftliğini 2016 senesinde Disney World arazisinde inşa etti. Sistem yaklaşık 50.000 güneş paneli içeriyor. 

Parc Del Forum, İspanya

Parc Del Forum Güneş Panelleri güneş enerjisi çiftlikleri
Parc Del Forum Güneş Panelleri

Bu güneş panelleri İspanya Barselona’da 5,7 hektarlık bir halka açık parkta yer alıyor. Panel aynı zamanda Primavera Sound festivaline ev sahipliği yapan alana da güç veriyor. Bilim kurgu etkisi uyandıran yüksek yapısıyla bu paneller turistlerin oldukça fazla ilgisini çekiyor.

New Caledonia’nın Kalbi

New Caledonia’nın Kalbi
New Caledonia’daki Kalp Şeklinde Güneş Enerjisi Çiftliği Projesi

Dünyanın en güzel güneş enerjisi çiftlikleri arasında yer alan bu çiftlik henüz hayata geçmeden adını listeye sokmayı başardı diyebiliriz. İnşayı üstlenen Conergy isimli güneş enerjisi şirketi, başlangıç için 750 eve enerji sağlayacak yapının birkaç sene içinde tamamlanacağı duyurdu.

Çiftlik 25 yıllık tahmini ömrü boyunca yaklaşık 2 milyon ton karbondioksit emisyonu tasarrufu yapacak. Ayrıca petrol, gaz ve kömüre olan bağımlılığı azaltacak. Alman sürdürülebilirlik firması Conergy, adanın sakinlerini güneşi sevmeye teşvik etmek için çiftliği kalp şeklinde yapacağını söylüyor.

Crescent Dunes, Nevada

Crescent Dunes, Nevada güneş enerjisi çiftlikleri
Crescent Dunes, Nevada

Nevada’daki güneş enerjisi çiftliği, güneş ışığını doğrudan elektriğe dönüştüren paneller yerine konsantre termal güneş enerjisi (CSP) ile işlem yapıyor. Aynaların sarmal düzeni, yanan çöl güneşinden gelen ışınları yakalıyor. Ve onları erimiş tuz içeren bir merkez kuleye yönlendiriyor.

Bu tuz daha sonra suyu ısıtmak ve buhar türbinlerine güç vermek için kullanılıyor. Bu devasa büyüklükteki proje 75.000 yerel ev için yeterli elektrik sağlıyor.

Maalesef ki, çiftlik boyutuyla birlikte gelen bir takım teknik zorluklar nedeniyle çalışmalar 2019’da durdu. Yine de alan bozulmadan kalırsa bir gün doğru yatırımın onu çığır açan potansiyeline kavuşturacağına dair umutlar var.

Les Mées Güneş Enerjisi Çiftliği, Fransa

Fransa'daki Les Mées Güneş Enerjisi İstasyonu güneş enerjisi çiftlikleri
Fransa’daki Les Mées Güneş Enerjisi İstasyonu

Les Mées güneş enerjisi çiftliği, Fransa’nın güneyinde, La Colle des Mées platosunun inişli çıkışlı tepelerinde yer almaktadır. Toplam 112.000 güneş modülü ile 200 hektarlık bir alanı kaplayan tesis, Fransa’nın en büyüğüdür. Bu güneş enerjisi çiftliği, 12.000 eve güç vermeye yetecek kadar temiz enerji üretiyor.

Panda Enerji Santralleri, Çin

Dünya'nın En Güzel Güneş Enerjisi Çiftlikleri
Güneş Enerjisi Çiftliği, Çin

Panda Santralleri, sürdürülebilir enerji hareketine gençlerin katılımını teşvik etmek için Panda Green Energy ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) tarafından ortaklaşa desteklenen bir yeşil enerji tanıtım projesidir.

Şu anda Datong ve Guigang’da birer tane santral konumlandıran Çin, projeyi devam ettireceğini duyurdu. Panda Green Energy CEO’su Bay Alan Li yaptığı açıklamada: “Datong ve Guigang dışında genişledikçe, Çin’de daha çeşitli Panda Enerji Santralleri inşa edecek ve Panda’nın gülümsemesini geleceğe sunacağız.” dedi.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojik mitleri araştırmayı ve ürün incelemeleri yapmayı çok seven, sanatsever, meraklı bir endüstri ürünleri tasarımı öğrencisi.