EcoBoost Teknolojisi Nedir? Donanım Olarak Neler Sunar?

EcoBoost, Ford’un açıklamasına göre iki parçaya bölünmüştür, bunlar; Eco ve Boost’tur. Bunun anlamı ise motorun hem ekonomik olması hem de turbocharger ile donatılmış olmasıdır. EcoBoost teknolojisi ile Ford’un amacı, düşük yakıt tüketimi ve düşük emisyon miktarıyla yüksek performanslar elde etmektir. Peki bunu nasıl yapar? Bu yazımızda sizler için EcoBoost teknolojisi konusunu mercek altına alıp, EcoBoost’un ne gibi donanımlara sahip olduğunu inceleyeceğiz.

1- İki Fazlı Soğutma Sistemi

Ford, yukarıda belirttiğimiz gibi hem ekonomik hem de performans açısından güçlü bir motor elde etmek için EcoBoost motorlarını çeşitli teknolojilerle donatmıştır. Bunlardan biri de iki fazlı soğutma sistemidir. Bu sistemle motor çalışmaya başladıktan sonra, motorun her yeri soğutulmaya çalışılmaz. Sadece motorun sıcak olan yerleri soğutulmaya çalışılır, yani yalnızca yanma odasına yakın bölgelerden ve egzoz tarafından soğutma suyu geçirilir. Bu sayede motor daha hızlı ısınmaya başlar ve bu teknolojinin asıl amacı olan; motor soğukken salınan zararlı gazların emisyon miktarının azaltılması sağlanır. Emisyon miktarının azalmasının yanında, özellikle kış aylarında motor blokları daha hızlı ısınmaya başladığı için diğer tip motorlara göre aracınız daha erken harekete geçer.

EcoBoost teknolojisi nedir? İki fazlı soğutma sistemi
credit: toyne.org.uk

2- Yağ İle Çalışan Triger Kayışı

Modern bir binek aracın kaputunu açtığınızda kolaylıkla triger kayışını görebilirsiniz, ancak EcoBoost motorlarda motorun dışından bağlı bir triger kayışı bulunmaz. Elbette motorlarda triger kayışı bulunur fakat motorun iç kısmında yer alır ve motor yağı ile çalışır. Sürekli motor yağı ile çalışan triger kayışı, diğer tip dıştan bağlı triger kayışlarına göre oldukça az ses çıkarmaktadır. Böylelikle performans açısından üstün bir motor ve sessiz bir sürüş deneyimi sunar. Şunu da belirtmekte fayda var ki, Ford’un EcoBoost motorlu araçları için verdiği servis klavuzuna göre triger kayışının değişmesine gerek yoktur ve ömür boyu kullanılabilir.

triger kayışı

3- Değişken Subap Zamanlaması

Bu teknolojiyi çoğu araba sever Honda’nın Vtec motorlu arabalarından tanıyor olabilir ancak EcoBoost motorlardaki donanım, farklı bir çalışma prensibine sahiptir. Vtec motorlarda subapların açık ve kapalı kalma süreleri değiştirilirken, EcoBoost motorlarda daha farklı bir teknoloji mevcuttur. EcoBoost teknolojisinde açık ve kapalı kalma süreleri değil de subapların ne zaman açılıp ne zaman kapanacağına dair bir oynama yapılır ve bu da çeşitli durumlara göre değişiklik gösterir. Örneğin, aniden gaz pedalına basarsanız motor hızlanmak istediğinizi anlayarak iki subapı da birlikte açık halde tutmaya çalışır ve böylece, basınç bir an önce turboya ulaşır. Sonuç olarak turbo gecikmesinin önüne geçilerek, motor daha iyi bir performans sunar. Motor rölantideyken ise egzoz ve emme subaplarının açık kalma süreleri sıfırlanır ve yakıt tüketimi azaltılır.

subaplar

4- Direkt Enjeksiyon

Günümüz arabalarının neredeyse hepsinde olan bu teknoloji ile silindirlerin tam merkezinden yakıt püskürtülür. Bu da içerideki yakıt hava karışımının daha seri bir şekilde soğumasını ve motor sıkıştırma evresindeyken, birden fazla kez yakıt gönderilmesini sağlar. Böylelikle daha düşük miktarlarda yakıt tüketimi gerçekleşir.

EcoBoost teknolojisi nedir? Direkt enjeksiyon

5- Entegre Egzoz Manifoldu

Diğer başka tür motorlarda egzoz manifoldu motorun dışında yer alır ve turboya bağlanır, ancak EcoBoost motorlarda durum farklıdır. Egzoz dumanı motorun içindeki egzoz subaplarından birleşik bir kanal yardımıyla, motor bloğunun dışına bir bütün olarak aktarılır. Başka bir deyişle, diğer motorlardaki gibi arada ilaveten bir parça mevcut değildir ve turbo, motor bloğuyla birleşik bir pozisyonda bulunur. Böylelikle egzoz gazları daha rahat bir şekilde akar, turbo gecikmesi azaltılır ve aksam olarak yer tasarrufu sağlanır. Doğru orantılı olarak da araç hafifler.

Entegre Egzoz Manifoldu ve Ford EcoBoost

Entegre egzoz manifoldu subaplara ve valflere doğrudan bağlandığı için, aynı zamanda motor soğutma suyu egzoz manifoldunu da soğutmuş olur. Bu da önceden bahsettiğimiz az sürede motor ısınmasını sağlar. Bir de arabadaki bir diğer sıcak bölge olarak adlandıracağımız egzoz manifoldu da soğutulduğu için, vuruntu riski azalarak motor daha yüksek sıkıştırma oranlarına ulaşabilir.

6- İki Fazlı Yağ Pompası

Motorda bulunan yağ pompası sürekli olarak aynı basıncı sağlamak yerine, motorun ihtiyacına göre daha düşük veya daha yüksek basınçta yağ pompalar. Motorun ihtiyacı da aracı ne kadar zorladığınıza göre değişkenlik gösterir ve iki fazlı yağ pompası da gerekli olmayan yerlerde yağ basıncını azaltarak enerji tasarrufu sağlar.

EcoBoost teknolojisi ve iki fazlı yağ pompas

Kısacası bu yazımızda sizler için EcoBoost teknolojisini detaylı bir şekilde inceledik. Saydığımız bu teknolojik donanımlar sayesinde Ford küçük, güçlü ve ekonomik bir motor ortaya çıkarıp markalar arasındaki teknolojik rekabete kendi adını da yazdırmıştır.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Okumayı ve eleştirmeyi sever. Motor sporlarının sıkı takipçisi. Petrolhead.