2021’in Teknoloji Trendleri Neler Olacak?

Gelişmekte olan teknolojiler, işletmelerin on yıllar boyunca dijital dönüşümlerini ilerletme ve uygulama yollarına öncülük etti. Pandemi sırasında insanların deneyimlerine bağlı olarak 2021’deki teknolojik ve ticari yeniliklerde hızlı değişiklikler yaşanacağı düşünülmekte. Sektörün önde gelen analistleri yaptıkları gözlemler ile 2021’in beklenen teknoloji trendleri listelerini yayınladı. 

2021’in Teknoloji Trendleri

2021’in teknoloji trendleri, 2020 trendlerinin devamı niteliğinde ve Covid-19’un etkisinin de görüleceği biçimlerde şekillenmekte. Bu sene ortaya çıkan yeni normal de geleceğin ve büyük teknolojik yeniliklerin yönlendirilmesinde yardımcı olacaktır. İşte 2021’in beklenen bazı teknolojik trendleri.

Sanal Gerçeklik (VR) ve Artırılımış Gerçeklik (AR) Teknolojilerinin Kullanımı Artacak

VR ve AR Teknolojileri
VR ve AR Teknolojileri

VR ve AR kullanımı 2020 senesinde önemli ölçüde artış gösterdi. Bu sürükleyici teknolojiler artık eğlenceden iş alanlarına kadar günlük yaşamın büyük bir parçası. Covid-19, işletmelerin uzaktan çalışma modeline yönelmesine sebep olurken iletişim ve işbirliği de AR ve VR teknolojilerinin kullanılmasıyla kolaylaşmış oldu.

AR ve VR teknolojilerinden gelen sürükleyici yenilikler, tüm sektörlerde inanılmaz bir dönüşüm kaynağı sağlıyor. Sanal spor etkinlikleri, göz izleme ve yüz ifadesi tanıma, iç mekan navigasyonu, yapay zekanın AR ve VR ile entegrasyonu gibi konuların 2021’de büyük ilgi görmesi beklenmekte. 

Microsoft, Scanta, Gramercy Tech, RealWorld One gibi şirketler sanallaştırılmış teknolojileri büyük bir ilgiyle kullamakta.

Hiper Otomasyon

Hiper Otomasyon
Hiper Otomasyon

Hiper otomasyon konusu 2020 senesi için de bir numaralı stratejik teknolojik trendi kabul edilmişti ve 2021 senesinde de oldukça gündemde. Yeni çalışma şekilleri, birçok kuruluşun optimize edilmiş, bağlantılı ve temiz bir dizi teknolojiyle desteklenmesini mecbur kılıyor. Hiper otomasyon da bunlardan biri. Hiper otomasyon, bir sistemde otomatikleştirilme şansı olan her şeyin otomatikleştirilmesi gerektiği fikridir.

Yapay Zeka Destekli Sohbet Robotları

Yapay Zeka Destekli Sohbet Robotları
Yapay Zeka Destekli Sohbet Robotları

Yapay zeka destekli sohbet robotları; hızlı yanıt verme ve kişiselleştirme özellikleri ile müşteri deneyimini oldukça yükseltmektedir. Yapay zeka destekli sohbet robotları, insanın ne söylediğini ve neye ihtiyaç duyduğunu daha iyi anlamak için doğal dil işleme ve makine öğrenimini kullanır. Böylece daha doğal ve insan seviyesine yakın bir iletişim sağlar. Başka bir deyişle insan konuşmasını taklit eder. Bu müşteri odaklı robotlar da 2021 senesinde daha çok büyümesi beklenen teknoloji trendlerinden.

Çevrimiçi Eğitim ve E-Öğrenme

2021'in Teknoloji Trendleri
Çevrimiçi Eğitim

Covid-19, çevrimiçi eğitim endüstrisinde inanılmaz bir sıçramaya sebep oldu. Salgın sırasında 190 ülke bir noktada ülke çapında okullarını kapattı ve birçoğu çevrimiçi eğitime geçti.

Video konferans aracılığıyla dersler veren okullardaki artış 2021’de de etkisini gösterecek gibi görünüyor. Pek çok kurum; her şey normale döndükten sonra bile müfredatlarının bir bölümünü çevrimiçi olarak takip etmeyi düşünmekte.

5G Altyapısı Gelişimi

5G Teknolojisi
5G Teknolojisi

Daha yüksek hızlı internet talebi  5G’nin ilerleyişini de hızlandırdı. Pek çok telekomünikasyon şirketi 5G’yi geliştirme yolunda ilerliyor ve 2021’de büyük kuruluşlardan ve girişimlerden yeni altyapı geliştirme güncellemeleri bekleniyor. 

İklim Değişikliği Konusunda Adımlar

2021'in teknoloji trendleri
İklim Değişikliği ve Teknoloji

İklim değişikliği; akademi, teknoloji, endüstri ve toplum genelinde ortaya çıkan zamanımızın ve gezegenimizin en zor sorunlarından biridir. 

2021’de araştırmacılar, büyük miktarda veriyi incelemek ve geleceği daha doğru bir şekilde modellemek için makine öğrenimini kullanarak iklim konusundaki bilgimizi ve stratejimizi belirleyip hızlandırabilecekler.

Uzaktan Çalışma Teknolojileri

Uzaktan Çalışma Teknolojileri
Uzaktan Çalışma Teknolojileri

Pandemi sona ererken, artık herkesi aynı ofis alanına sıkıştırmak ve aynı fiziksel yerde yüz yüze görüşme yapmak için haftanın beş günü bir arada olma düşüncesi geride kalmaya başladı. 2021’de insanlar, ofise daha az ve potansiyel olarak daha kademeli bir şekilde gelecek.

Uzaktan ve dijital bir şekilde çalışmayı, küresel çalışma ortamının kalıcı bir parçası haline getirmek için normları ve standartları benimseyecek daha iyi teknolojiler oluşturacağız. Video konferans hizmetlerinin ve internet tabanlı ekip araçlarının geliştirilmesi ve kullanılmasında 2021 senesinde büyük oranda bir artış beklenmekte. 

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojik mitleri araştırmayı ve ürün incelemeleri yapmayı çok seven, sanatsever, meraklı bir endüstri ürünleri tasarımı öğrencisi.