Ana Sayfa > İncelemeler > Oyuncu Monitörü Satın Alma Rehberi ve Öneriler – 2021

Oyuncu Monitörü Satın Alma Rehberi ve Öneriler – 2021

Oyuncular, oynadıkları oyunların her ayrıntısını kaliteli ve güzel görmek ister. Gelişen teknoloji ile birlikte, oyuncu monitör üreticileri bu kaliteyi oyunculara sunmakta. Ancak oyuncu monitörü alacak olanlar, monitör özelliklerine baktığında birçok seçenek görmektedir. Farklı paneller, ekranın tepki süresi, tazeleme süresi ve içerdiği diğer teknolojiler ile oyuncuların kafasını biraz karıştırabilir. Bu yazımızda sizler için oyuncu monitörlerindeki özelliklerin ne anlama geldiğini anlatacağız.

Ekran ve Görüntü Özellikleri

Oyuncular için ekran ve sağladığı özellikler oynanan oyuna göre değişebilir. Bir FPS (first person shooter) oyuncusuysanız, hızlı tepki ve tazeleme hızı isterseniz. Ancak, ben hikayeli oyunları çok severim diyorsanız da yüksek renk doğruluğu ve canlı renkler ihtiyacınız olan özelliklerdendir. Hem FPS, hem de hikayeli ve güzel manzaralı oyunları oynamak istiyorum diyorsanız da bütün özelliklere sahip olan bir panel seçmelisiniz.

Oyuncu Monitörü Panelleri

oyuncu monitörü
VA-IPS-TN Renk Farkları

Monitörlerdeki panellerden en çok kullanılan ve tercih edilen üç paneli ele alacağız. Bu paneller sağladıkları farklı özellikler ile her oyun türü için değişkenlik gösterebilir. Yani oyuncular oynadıkları oyuna bağlı panel seçimi yapabilmektedir.

IPS Panel

In-Panel Switching yani IPS, renk doğruluğu ve kararlı olan bir paneldir. Sıvı kristal ekranlarda (LCD) kullanılmaktadır. IPS panel oyunculara; geniş görüş açıları ve ekrana bakma açısı, renklerde bir sorun olmadan değiştirebilme olanağı sağlamaktadır. IPS paneller en çok TN paneller ile kıyaslanmaktadır.  Yenileme hızı ve tepki süresi aynı olan iki panelde tercihiniz zengin ve canlı renklere sahip olmak ise IPS panel sizin tercih sebebiniz olmalıdır.TN Panel

Twisted nematic yani TN panel, oyuncu monitörü denilince akla ilk gelen panellerin başında geliyor. Bu paneller tepki süresinde ve Hz seviyelerinde, paneller arasında başı çekmektedir.  Düşük gecikme ve yüksek yenileme hızlarına sahip olan TN panelli oyuncu monitörleri, diğerlerine göre daha uygun fiyatlıdır. Zengin/canlı renkler ve görüş açısının diğer panellere göre düşük seviyede kaldığını da söylemekte fayda var.

VA Panel

Yazdığımız iki panel için karar veremiyorsanız VA panel sizin için biçilmiş kaftan desek yanlış olmaz. VA paneller TN ve IPS panellerinin özellik olarak tam ortasında yer alan bir paneldir. Renkleri IPS kadar iyi değil, fakat TN panelden de iyi durumdadır. Aynı şekilde ekrana bakış açısında da bu durum geçerlidir.  

Sync Teknolojisi

Ekran yırtılması, grafik kartının belirli bir zamanda monitörün gösterebileceğinden daha fazla kare üretmesi sonucu oluşur. Yani ekran kartı saniyede üretmesi gerekenden daha fazla kare ürettiğinde bu karelerin bazıları atlanır. Bu durum ekran yırtılmasına veya donmasına sebep olabilir. Sync teknolojisi, monitörlerdeki bu olayı engellemek için geliştirildi. Bilgisayarlarınızda bu durumun önüne geçmek için, ayarlardan V-Sync açılabilir ya da Nvidia G-Sync/AMD FreeSync teknolojilerine sahip monitörler kullanabilirsiniz.

Oyuncu Monitörü Tazeleme/Yenileme Hızı

60 Hz - 144 Hz - 240 Hz Farkları
60 Hz – 144 Hz – 240 Hz

Saniyede kaç yeni görüntü gösterdiğini belirten Hz yani tazeleme hızı, oyuncular için en önemli etkenlerdendir. Tazeleme hızı ekranda oynatılan görüntünün kalitesini artırmaktadır. Örneğin 144 Hz özelliğini barındıran bir monitörde saniyede 144 görüntü gösterilir. Özellikle her saniyenin önemli olduğu oyunlarda yenileme hızı, gerçekte olan ile ekranda görülen görüntü aynı anda ve net olarak oyuncuya yansıtılmalıdır. Bunu gerçekleştirmek için yüksek Hz seviyelerindeki oyuncu monitörleri tercih edilmelidir.

Oyuncu Monitörü Tepki Süresi

Oyuncu monitörü tepki süresi farkları

Oyuncular için bir diğer önemli konu ise hızlılık. Oynadıkları oyunların, monitör tarafından direkt olarak tepki vermeleri istenmekte. Yapılan tepki sonrası oluşan reaksiyonun saniyeler hatta saliseler içinde olması özellikle oyuncular için monitör tercih sebebi olmaktadır. Bu istek doğrultusunda üreticiler, oyuncu monitörlerindeki tepki süresini en aza indirmek için çalışmalar yapmaktadır.

Öncelikle monitörlerdeki tepki süresini belirtmek için kullanılan “Ms” ne demek onu söyleyelim. Ms (milisaniye), monitördeki 1 pixel’in renk değiştirme süresi olarak açıklanabilir. Oyuncular için bu değer ne kadar küçükse – ki bu değer 1 Ms ile 5 Ms arasında daha çok tercih edilir- oyunlardan aldığı performans doğru oranda artacaktır. Monitörün tepki süresinin düşük olması, oynanan oyunun görüntüsünde bozulmaların önüne geçecektir. Oyunlarda Input Lag ve Ghosting yaşamamak için monitörün tepki süresi düşük olmalıdır.

Input Lag Nedir?

Yüksek Ms değerlerine sahip oyuncu monitörlerinde genellikle görülen bir sorundur. Bu sorunu, oyunda yapacağınız bir vuruş için klavye tuşuna basmanız ile monitörde aldığı tepki arasındaki zaman farkı olarak açıklayabiliriz. Mesela ileride çıkması beklenen Cyberpunk oyununda birebir dövüş sahnelerinde gerçekte yaptığınız işlemin hemen monitörde görülmesi ve gerçekleşmesini istersiniz. İşte burada oyuncu monitörünüzdeki Ms değerleri devreye girmektedir. Oyuncular için en iyi seçimin 1 Ms olduğunu söyleyelim.

Ghosting Nedir?

Türkçesi “hayalet efekti” diyebiliriz. Ghosting, monitörün oyunda yaptığınız hareketleri ekrana yetiştirememesinden kaynaklıyor. Monitörlerin tepki süresinin yavaş olması, monitör ekranındaki görüntünün yenilenmesi ile piksellerin görüntü kadar hızlı güncellememesine neden olur. Bunun sonucunda da oyuncuların korkulu rüyası Ghosting meydana gelir.

Oyuncu Monitörü Önerileri

Oyuncuların iyi toplanmış bir bilgisayara ihtiyacı olduğu kadar, bir oyuncu monitörüne de ihtiyacı vardır. Oynamak istediği oyunları kaliteli ve akıcı görmek için oyuncuların önünde birçok seçenek bulunmakta. Düşük, orta ve yüksek kaliteli oyuncu monitörlerini sizler için derledik. Size, fiyat ve özellik açısından en uygun olanı alarak oyunları oynamaya başlayabilirsiniz.

Düşük Segment Oyuncu Monitörü Önerileri

Acer Nitro QG221Qbii

75 Hz’lik yenilemeye sahip olan bu monitör, 1 ms tepki süresiyle tam bir oyuncu monitörü olarak karşımıza çıkıyor. 21,5 inç büyüklüğünde ve VA paneli ile oyunculara düşük fiyatlı fakat yüksek performanslı bir süreç yaşatacağından eminiz.

Dahili hoparlörü bulunmayan oyuncu monitörünün 16:9 geniş ekranı, AMD FreeSync teknolojisi, yansımayan (Anti- glare) ekranı ve 103 PPI piksel yoğunluğu özellikleri ve 1000 TL fiyatıyla listemizde yer alıyor.

Acer Nitro QG221Qbii oyuncu monitörü

Acer Nitro QG221Qbii oyuncu monitörü şu anda 957 TL fiyatıyla satışta.

AOC G2590VXQ

24,5 inç ekran ve 1920×1080 piksel ekran çözünürlüğü özelliklerine sahip. Oyuncu monitöründe TN panel tipi yer alıyor. 75 Hz’lik yenileme hızında olan ekranda 90 PPI piksel yoğunluğu bulunuyor. Ekranın özellikleri sadece bunlarla sınırlı değil. AOC G2590VXQ oyuncu monitörünün ekranında; AMD FreeSync, titreşim azaltma (Flicker-free), düşük input lag modu, yansımasız (anti-glare) teknolojileri mevcut durumda.

AOC G2590VXQ

AOC G2590VXQ oyuncu monitörü şu anda 1285 TL fiyatıyla satışı devam etmekte.

BenQ GL2460BH

TN paneline sahip ve 24 inç ekran boyutu ile düşük segmentli oyuncu monitörü tavsiyelerimizde yer alan BenQ GL2460BH modeli, 1 ms tepki süresi ile oyuncular için iyi bir tercih olacaktır. Monitörde 75 Hz’lik yenileme hızı, 92 PPI piksel yoğunluğu özellikleri yer almaktadır. Oyuncuların sağlığını ön planda tutan BenQ, Brightness Intelligence Teknolojisi, mavi ışık filtresi, titreşim azaltma gibi özellikleri oyuncu monitöründe oyunculara sunmuş durumda.

BenQ GL2460BH

BenQ GL2460BH oyuncu monitörü 1100 – 1370 TL fiyatıyla satışa sunulmakta.

Orta Segment Oyuncu Monitörü Önerileri

Viewsonic VX2458-C-mhd

Orta segment olarak belirlediğimiz oyuncu monitörlerinin ilki Viewsonic markasından. 23,6 inç ekran boyutuna sahip olan monitör, VA panel bulunduruyor. 144 Hz yenileme hızı, 1ms tepki süresi, AMD FreeSync teknolojisi özellikleri de monitörde yer alıyor. Curved (Kavisli) ekran ile satışa sunulan oyuncu monitörü düşük input lag modu ve yansımasız (Anti-glare) özelliklerini de barındırıyor.

Viewsonic VX2458-C-mhd

Viewsonic VX2458-C-mhd oyuncu monitörü şu anda birçok sitede ortalama olarak 1500 TL fiyatıyla satışa sunuluyor.

ASUS TUF Gaming VG24VQ

ASUS TUF Gaming oyuncu monitörü, 23,6 inç ekran boyutu ve 144 Hz yenileme hızının yanında, ekran özelliklerinde de oyuncular için birçok özellik barındırıyor. Ekranında yer alan; AMD FreeSync, Adaptive-Sync mavi ışık filtresi (Blue Light Filter), titreşimi azaltma (Flicker-free) gibi özellikler, oyunculara sunularak oyunların kaliteli bir şekilde oynanması amaçlanmış. Ekranda VA panelin tercih edildiğini de belirtelim.

Oyuncu monitöründe Çok Düşük Hareket Bulanıklığı teknolojisi de (ELMB) yer alıyor. Ayrıca Shadow Boost özelliği ile de parlak olan yerlerin aydınlatmasını arttırmadan, karanlık bölgelerin aydınlık görünmesini sağlayarak oyundaki bölgelerin daha net bir şekilde görünmesi sağlanmıştır.

ASUS TUF Gaming VG24VQ oyuncu monitörü

ASUS TUF Gaming oyuncu monitörü birçok sitede 1600 TL – 2000 TL fiyat aralığı ile satışa sunulmaktadır.

Acer Nitro ED270X

27 inçlik ekrana sahip Acer Nitro orta segmentte yer alan en iyi oyuncu monitörü önerilerimiz arasında yer alıyor. 240 Hz yenileme hızına ve 1ms gecikmeye sahip ekranın FHD bir çözünürlüğü bulunuyor. Ayrıca kavisli bir yapıya sahip olduğunu da ekleyelim.

Acer-Nitro-ED270X oyuncu monitörü

Hem oyun oynamak hem de dizi/film izlemek için mükemmel bir seçenek olan Acer Nitro ED270X, 1900 TL’ye satın alınabiliyor.

MSI Optix MAG241CV

MSI, bu monitöründe 144 Hz, 23,6 inç ekran boyutu ve VA paneli tercih ederek bir oyuncunun ihtiyacı olan temel özellikleri kullanmış. Kavisli ekrana sahip MSI Optix monitöründe, AMD FreeSync teknolojisi yer alıyor. Yansımasız ekranı ve mavi ışık filtresi sahip olduğu diğer özelliklerden.

MSI Optix MAG241CV

MSI Optix MAG241CV oyuncu monitörünün, 2000 TL – 2500 TL fiyat aralığı ile birçok sitede satışı yapılmaktadır.Yüksek Segment Oyuncu Monitörü Önerileri

Viewsonic Elite XG270

Yüksek segmente sahip oyuncu monitörlerine vereceğimiz ilk önerimiz Viewsonic markasının Elite modellerinden XG270. Viewsonic bu monitöründe 240 Hz, IPS panel ve G-Sync teknolojisi, 27 inç ekran boyutu özellikleri yer alıyor. Monitör:          

 • HDR (High Dynamic Range)
 • Adaptive-Sync
 • NVIDIA G-Sync Compatible (Uyumlu)
 • HDR10
 • Mavi Işık Filtresi (Blue Light Filter)
 • Titreşimi Azaltma (Flicker-free)

özelliklerini de barındırıyor. 1 ms tepki süresine sahip olduğunu da söylemekte fayda var.

Viewsonic Elite XG270 oyuncu monitörü

Viewsonic Elite XG270 oyuncu monitörü 4000 TL – 5000 TL fiyat aralığında satışa sunulmuş durumda.

BenQ Zowie XL2740

TN panel bulunduran monitörde, 240 Hz tazeleme hızı ve 1 ms tepki süresi yer alıyor. Monitörde 27 inç ekran boyutu mevcut. BenQ e-spor oyun monitörü olarak adlandırdığı monitörde, AMD FreeSync teknolojisi kullanmakta. Aynı zamanda Nvidia G-Sync teknolojisi ile de uyumlu bir monitör olma özelliğini taşıyor.

BenQ Zowie XL2740

BenQ Zowie XL2740 oyuncu monitörü 4200 – 4500 TL arasında değişen fiyatlarla satışta.

Samsung Odyssey G7 LC32G75TQSMXUF

Yüksek segment oyuncu monitörlerimizde son olarak Samsung Odyssey yer alıyor. Monitörde 31,5 inç ekran boyutu ve 240 Hz yenileme hızı bulunuyor. 1 ms tepki süresi bulunduran monitörde AMD FreeSync teknolojisi kullanılmış. Monitörün diğer özelliklerini sıralamak gerekirse:

 • HDR (High Dynamic Range)
 • Mavi Işık Filtresi (Blue Light Filter)
 • AMD FreeSync Premium Pro
 • Titreşimi Azaltma (Flicker-free)
 • QLED Quantum Dot Color
 • Düşük Input Lag Modu

bulunmakta. Oyunları büyük ve kaliteli bir ekranda oynamayı tercih edenler için Samsung Odyssey birçok sitede satışta.

Samsung Odyssey G7 LC32G75TQSMXUF oyuncu monitörü

Samsung Odyssey G7 LC32G75TQSMXUF oyuncu monitörünün fiyatı 6000 TL civarlarında satışa sunulmuş durumda.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Web teknolojileri ile ilgilenen Jr. Front-end Geliştirici, FPS ve roquelike oyunların meraklısı bir matematikçi.Yorum yapın

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.