Nükleer Silah Nasıl Çalışır? Hangi Ülkeler Bu Güce Sahip?

Nükleer silah, dünyadaki en tehlikeli silahtır. Milyonları öldürme potansiyeline olan bu silahlar, uzun vadeli yıkıcı etkileriyle gelecek nesillerin doğal çevresini ve yaşamlarını tehlikeye atmaktadır. Nükleer silah; 1945 senesinde Hiroşima ve Nagazaki’de olmak üzere tarihte yalnızca iki kez kullanılmıştır. Fakat buna rağmen bugüne kadar binlerce nükleer test yapılmaya devam etmektedir. Nükleer Silah Nasıl Çalışır?

Her atomun merkezinde bir çekirdek bulunur. Bu çekirdeği parçalamak (fisyon) ya da iki çekirdeği bir araya getirmek (füzyon) büyük miktarda enerji açığa çıkarabilir. İşte nükleer silahlar bu enerjiyi bir patlama yaratmak için kullanırlar. 

Patlayıcı etkisi olacak şekilde enerji açığa çıkarmak için tasarlanmış modern nükleer silahlar, yıkıcı güçlerini atomlarda gerçekleşen fisyon ve füzyon tepkimelerinin kombinasyonundan alır. Patlayıcılar nükleer maddeyi sıkıştırarak fisyona neden olur. Fisyon ise füzyonu ateşlemek için gereken yüksek sıcaklık ve basıncı oluşturan muazzam miktarda enerjiyi açığa çıkarır. Nükleer silahlara atom bombası da denilmektedir.

Fisyon ve Füzyon

Fisyon ve Füzyon Tepkimeleri
Fisyon ve Füzyon Tepkimeleri

Atomlar; proton, nötron ve elektron olarak bilinen üç parçacığın farklı kombinasyonlarını barındıran inanılmaz derece küçük yapılardır. Her atomun merkezinde nötronların ve protonların birbirine çok yakın bağlandığı bir çekirdek bulunur. 

Fisyon sırasında, belirli atomların çekirdekleri daha küçük ve daha hafif çekirdeklere bölünerek yüksek derecede enerji açığa çıkarır. Bu bazen kendiliğinden meydana gelebilir ancak bazen ise dışarıdan yapılan bir etkiyle gerçekleşebilir. 

Füzyon ise tam tersi yönde çalışır. Aşırı yüksek sıcaklıklara ve basınçlara maruz kaldıklarında bazı hafif çekirdekler daha ağır çekirdekler oluşturmak için birleşirler. Ve bu süreçte muazzam bir enerji açığa çıkarırlar. 

Manhattan Projesi

Manhattan Projesi Çalışmaları
Manhattan Projesi Çalışmaları

Manhattan Projesi, II. Dünya Savaşı sırasında Amerika’nın öncülüğünde işlevsel bir nükleer silah/atom bombası geliştirme çabasının kod adıydı. 1940’ta Amerika Birleşik Devletleri hükümeti, II. Dünya Savaşı’na girmelerinden sonra Bilimsel Araştırma ve Geliştirme Dairesi ve Savaş Bakanlığı’nın ortak sorumluluğunda kendi atom silahlarını geliştirme programını finanse etmeye başladı. Sonraki birkaç yıl mühendisler ve bilim insanları, uranyum ve plütonyum üretmek için çalıştılar. Manhattan Projesi, 16 Temmuz 1945’te plütonyum bombasının ilk başarılı testini gerçekleştirdi. 

Hiroşima ve Nagazaki

Hiroşima'daki Patlama
Hiroşima’daki Patlama

6 Ağustos 1945’te, II. Dünya Savaşı sırasında bir Amerikan B-29 bombardıman uçağı, dünyanın ilk atom bombasını Japonya’nın Hiroşima kentine attı. Bombanın yarattığı büyük patlama anında çok güçlü bir şok dalgası, inanılmaz derecede ısı ve ölümcül iyonlaştırıcı radyasyon üretti. Patlamanın yarattığı konveksiyon akımları, havaya toz ve diğer kalıntıları çekerek o zamandan beri nükleer patlamanın sanal imzası haline gelen mantar şeklindeki bulutu yarattı. Patlama, yaşandığı anda yaklaşık 80.000 kişiyi öldürdü. On binlerce kişi ise daha sonra radyasyona maruz kaldığı için ölecekti.

İlk bombadan üç gün sonra ise Amerika Birleşik Devletleri, ikinci bir B-29 ile Nagazaki’ye başka bir atom bombası attı. Bu bomba ile anında yaklaşık 50.000 kişi hayatını kaybetti. Sonrasında ise bombanın etkisiyle bu sayı artarak devam etti. Bombalar sonucu oluşan radyoaktif döküntüler yüksek rüzgarlar tarafından atmosfere taşındı ve daha sonra radyoaktif serpinti olarak dünyaya yağdı. Japonya İmparatoru Hirohito, bu facialardan sonra ülkesinin II. Dünya Savaşı’nda koşulsuz teslim olduklarını açıklamak zorunda kaldı.

Hangi Ülkelerin Elinde Nükleer Silah Var?

Nükleer Silah
Nükleer Silah

Son verilere göre şu anda dünyada dokuz ülkenin nükleer silahı bulunmaktadır. Bu ülkeler; Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere, Rusya, Fransa, Çin, Hindistan, Pakistan, İsrail ve Kuzey Kore’dir. Dünyadaki nükleer silah sayısı 1986’da yaklaşık 70.000 iken günümüzde yaklaşık 14.000’e düşmüştür. Bu 14.000 silahın yaklaşık %90’ı ise ABD ve Rusya’ya aittir.  Hangi ülkenin ne kadar nükleer silaha sahip olduğu bilgisi aşağıdaki listede verildiği gibidir.

  • Kuzey Kore: 15
  • İsrail: 80
  • Hindistan: 135
  • Pakistan: 145
  • Birleşik Krallık: 215
  • Çin: 280
  • Fransa: 300
  • ABD: 6185
  • Rusya: 6850

Temmuz 2017’de, 100’den fazla ülke nükleer silahları tamamen yasaklayan bir BM anlaşmasını onayladığında nükleer silahsız bir dünya daha yakın görünüyordu. Fakat ABD, İngiltere, Fransa ve Rusya gibi nükleer silaha sahip ülkeler bu anlaşmayı boykot etti. İngiltere ve Fransa; anlaşmanın uluslararası güvenliğin gerçeklerini hesaba katmadığını, nükleer caydırıcılığın barışı korumak için 70 yıldır büyük bir rol oynadığını öne sürdüler. Bu nedenle bugün dünyada 30 yıl öncesine göre daha az nükleer bomba bulunsa da, çalışmalar yakın zamanda tamamen son bulacak gibi görünmüyor. 

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Samsung Odyssey Neo G9 - 49

Hayalinizdeki oyun dünyası gerçek oldu. 49 inç DQHD çözünürlük ile inanılmaz derecede ayrıntılı ve net görüntüler sunabilen yan yana duran iki QDH monitör kadar geniş bir ekrana sahip olacaksınız.

Yukarıda yer alan bağlantıdan satın alma yaptığınızda küçük de olsa bir komisyon kazanmaktayız. Bu durum ürünün fiyatını etkilememektedir.

Teknolojik mitleri araştırmayı ve ürün incelemeleri yapmayı çok seven, sanatsever, meraklı bir endüstri ürünleri tasarımı öğrencisi.Yorum yapın

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.