Mobil Oyun Önerileri 36. Hafta – 2020 Yılı

mobil-oyun-onerileri-hafta-36
Resim: Shapes (Play Store)
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on facebook
Facebook
Share on pinterest
Pinterest
İçindekiler

Haftalık olarak sizlere sunduğumuz mobil oyun önerileri listemize devam ediyoruz. İşte Mobil Oyun Önerileri 36. hafta listemiz.

Progressbar95

Bugün önereceğimiz ilk oyun oldukça ilginç bir konsepte sahip. Progressbar 95 isimli oyun, geçmişten günümüze gelmiş farklı Windows sürümlerinin tasarımlarını kullanarak oluşturulmuş. Oyun Windows 95 ile başlıyor. Bilgisayarımızı güçlendirerek farklı Windows sürümlerine geçebiliyoruz.

Peki oyundaki amacımız ne? Kontrol ettiğimiz bir yükleme çubuğunu mavi kutuları yakalayarak doldurmak. Kulağa oldukça basit gelen bu görevi yapmak sanıldığı kadar kolay değil. Çünkü bu kutuları yakalamaya çalışırken farklı zorluklarla karşılaşıyoruz.

Bunlardan birisi farklı renkteki kutucuklar. Turuncu renkli kutucuklar yanlış renkte olmasına rağmen yüklemeye bir zarar vermiyor. Pembe renkli kutucuklar, topladığınız kutucakların belli bir kısmını siliyor. Gri renkli kutucuklar ne puan kazandırıyor ne puan götürüyor. Kırmızı renkli kutucuklar ise oyunu sonlandırıyor.

Bunun haricinde, mavi kutucukları toplarken başa çıkmanız gereken bir diğer unsur pop-up’lar yani aniden açılan sayfalar. Oyunda tanıdık birkaç yüz de bulunuyor. Word asistanı olan ataç Clippy ve Windows XP’nin arama yetkilisi köpek Rover oyunda bize eşlik ediyor. Clippy bize yeni pop-up’lar açarken, Rover’da ekstra puan kazanmamızı sağlıyor.Oyunda bir diğer tanıdık sima ise geri dönüşüm kutusu. Bir nevi evcil hayvanımız olan geri dönüşüm kutusu bizi olduk olmadık yerde rahatsız edebiliyor. Üstelik geri dönüşüm kutusunu beslemeniz ve onunla ilgilenmeniz gerekiyor. Beslemek için ise tabi ki gereksiz dosyalar kullanılıyor.

Oyunda farklı Windows sürümlerine daha doğrusu Progressbar sürümlerine geçtikçe, yeni modlar da açılıyor. Burada da hoş sürprizler karşımıza çıkıyor ancak büyüyü bozmak istemiyoruz.

Hem nostalji yapmanızı sağlayacak, hem de sizi eğlendirecek bu oyun ücretsiz olarak Play Store ve App Store’da bulunuyor.

Balls?

İkinci oyunumuz ise arcade türünde olan Balls. İlginç bir oyun dinamiğine sahip olan Balls’da amacımız zıplayan bir topu yönlendirmek. Etraftaki çeşitli objelere çarptıkça havada kalma süresi ve skorumuz artıyor.

Ancak oyunda çarpmamamız gereken nesneler de bulunmakta. Dikenli objeler, kara delikler ve füzeler bizim skor toplamamızı engellemeye çalışıyor. Toplanan skorlar seviye atlamamızı ve para kazanmamızı sağlıyor.

Kazanılan paralarla ise çeşitli geliştirmeler alabiliyoruz. Topun hızını artırabiliyor, komboyla kazanılan skor katsayısını yükseltebiliyor, topun havada asılı kaldığı süreyi çoğaltabiliyor ve buna benzer bir sürü güçlendirme yapabiliyoruz.

mobil-oyun-onerileri-hafta-36
Resim: Balls?

Bu güçlendirmelerden belki de en işlevlisi ise otomatik zıplama oluyor. Bu zıplama sayesinde bir tuşla onlarca topa çarpıyorsunuz ve bunların hepsi otomatik olarak gerçekleşiyor.

Ayrıca oyunda çeşitli özelleştirmeler de bulunuyor. Topun rengini, tasarımını hatta şeklini değiştirmek mümkün.

Oyunun yaratıcısı ise 22 yaşında Norveçli bir bilgisayar bilimi öğrencisi Daniel. Youtube kanalı da bulunan Daniel, oyunun yapılış aşamalarını da kaydetmiş.

En başlarda oldukça zor gelen oyun dinamiği, oynandıkça alışılan bir yapıya sahip. Bir süre sonra ise oyunun bağımlısı oluyorsunuz. Balls? oyununu ücretsiz bir şekilde Play Store‘dan indirebilirsiniz ancak oyun maalesef App Store’da bulunmuyor.

Balls oyunun, Mac, Windows ve Linux sürümü de bulunuyor.

▲ SHAPES

Önereceğimiz son oyun ise bulmaca türünde. Shapes, çeşitli şekillerdeki nesneleri döndürerek birleştirmeye çalıştığımız bir oyun. Bu nesneler birleşince büyük bir şekil oluşturuyor. Çok az sayıda kişinin yaptığı bu oyunun her bölümündeki büyük şekile oldukça özen gösterilmiş gibi gözüküyor.

Oyun size, bulmacayı tamamladıktan sonra fotoğraf çekme şansı da sunuyor. Üstelik oyunun müzikleri de bulmaca ile uyumlu ilerliyor ve daha da odaklanmanızı sağlıyor.

mobil-oyun-onerileri-shapes-1
Resim: ▲ SHAPES

Oyun grafikler açısından da oldukça başarılı. Neon nesneler ile çözülen bulmacalar göze oldukça hitap ediyor. Bulmacaların zorluğu ise ne can sıkıcı zorlukta ne de aşırı kolay.

Oyunun yaratıcıları, Shapes’in her yaş kitlesi tarafından oynanabilecek bir bulmaca oyunu olduğunu belirtiyor. Biz de bu oyunun, diğer yaşlara ek olarak küçük çocuklar tarafından da fazlasıyla beğenileceğini düşünüyoruz.

Shapes, Play Store ve App Store’dan ücretsiz olarak indirilebiliyor.

36. hafta mobil oyun önerileri listemiz burada son buluyor. Önerdiğimiz oyunları daha önce oynayıp oynamadığınızı veya oynamayı sevdiğiniz oyunları bizimle yorumlar kısmından paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Bu içerikler de hoşunuza gidebilir!

steam aile paylaşımı

Steam Aile Paylaşımı: Steam Oyunlarınızı Paylaşın!

Steam Aile Paylaşımı, ailenizin ve arkadaşlarınızın birbirlerinin Steam kütüphanelerinden oyun oynamasına izin verirken, aynı zamanda kendi Steam başarılarını kazanmalarını ve kendi ilerlemelerini

tarihin en eski video oyunları

Tarihin En Eski Video Oyunları Nasıldı?

Video oyunları bugün küresel endüstrinin çok büyük bir parçası. Çok da yaşlı olmayan bu sektörün 2022 yılına kadar 230 milyar doları aşması

Bizi Takip Edin!

Yorum yapın