Instagram Hesabı Nasıl Kapatılır? Bilmeniz Gerekenler

Instagram hesabı nasıl kapatılır? Herhangi bir sebepten sosyal medyaya ara vermek istiyorsanız Instagram hesabınızı kapatmayı düşünebilirsiniz.Instagram gibi sosyal platformlar çok kullanışlı olsalar da vaktinizin büyük bir kısmını bunlara harcamak sorun olabilir. Hesabınızı devre dışı bırakmak veya kalıcı olarak silmek ise bu sorunu çözmenin en iyi yolu.

Eğer hesabınızı tamamen silmek konusunda kararsızsanız ilk olarak devre dışı bırakma seçeneğini deneyebilirsiniz. Hesabınızın devre dışı bırakılması geçici bir durumdur.

Fakat bu işlemi gerçekleştirdiğinizde; profiliniz, beğenileriniz, yorumlarınız ve gönderilerinizin hepsi diğer kullanıcılardan gizlenir. Tüm bu bilgileri geri yüklemek için ise Instagram hesabınıza normal bir şekilde giriş yapmanız yeterlidir.

Hesabınızı kalıcı olarak silmeye kararlıysanız durum biraz daha farklı. Instagram hesap silme linki üzerinden işlemi yaptığınızda bunu geri alamaz yani sildiğiniz hesabı geri yükleyemezsiniz.

Hesabınızı sildiğiniz zaman bütün gönderileriniz, beğenileriniz, takipçileriniz ve geri kalan her şey kalıcı olarak silinir. Yani şunu unutmamalısınız: Silinen bir hesabı yeniden etkinleştirmek imkansızdır.

Peki Instagram hesabı nasıl kapatılır? Bunu ayrıntılı bir şekilde anlatmadan önce size bir önerimiz olacak. Kalıcı veya geçici olarak Instagram hesabınızı kapatma işlemine geçmeden önce verilerinizi yedeklemenizi öneririz.

Özellikle eğer hesabınızı kalıcı olarak siliyorsanız bu işlemi kesinlikle yapmalısınız! Böylece seneler önce paylaştığınız anılarınızı bile güvenle saklayabilirsiniz.

Öncelikle Her Şeyi Yedekleyin

Instagram Verilerini Yedeklemek
Instagram Verilerini Yedeklemek

Instagram, verilerinizin kontrolünü size verir. İstediğiniz zaman hesap verilerinize ulaşabilir ve bir kopyasını indirebilirsiniz. Hesabınızı kapatmadan önce ise verilerinizin kopyasını indirmek mantıklı olacaktır.

Ancak şunu belirtmeliyiz ki verilerinizi Instagram’dan dosya olarak almak 48 saate kadar sürebilir. İşte adım adım verilerinizi yedekleme rehberi.

Verileri Android ve iPhone cihazlarındaki Instagram uygulamasından yedeklemek:

 • Öncelikle profilinize gitmeniz gerekiyor. Bunun için uygulamayı açın ve sağ alttaki profil resminize dokunun.
 • Ardından sağ üstte bulunan alt alta üç çizgi simgesine dokunun. Çıkan seçenekler arasında en alttaki Ayarlar sekmesine gidin.
 • Güvenlik ve ardından Verileri İndir seçeneklerine tıklayın.
 • Verilerinizin gönderilmesini talep ettiğiniz e-posta adresinizi yazın ve İndirme Talep Et’e dokunun.
 • Son adım olarak Instagram hesabınızın şifresini girin. Ardından İleri ve sonrasında Bitti’ye dokunun.
 • İşlemi tamamladıktan kısa bir süre sonra verilerinizin bir kopyası e-posta hesabınıza yollanacak ve indirmeniz mümkün olacak.

Instagram verilerinizi bilgisayardan yedeklemek:

 • Öncelikle sağ üst köşede bulunan profil resminize ve Ayarlar’a tıklayın.
 • Sonrasında Gizlilik ve Güvenlik seçeneğine gidin.
 • Veri İndirme kısmına inin ve İndirme Talep Et seçeneğine tıklayın.
 • Sonrasında yapacağınız şey aynı uygulamada olduğu gibi verilerin gönderilmesini istediğiniz e-posta adresinizi girmek. Ardından İleri seçeneğine tıklamak.
 • Instagram şifrenizi girip İndirme Talep Et’e tıkladıktan sonra ise işleminiz bitiyor. Artık yapmanız gereken tek şey Instagram’dan e-posta adresinize gelecek e-postayı beklemek.

Başta da söylediğimiz gibi Instagram’ın verilerinizin kopyasını size yollaması 48 saati bulabilir. Ayrıca sildiğiniz verilerden bazıları emniyet ve güvenlik nedenleri ile geçici olarak saklanmış olabilir.

Instagram Hesabı Nasıl Kapatılır?

Instagram Hesabı Nasıl Kapatılır?
Instagram Hesabı Nasıl Kapatılır?

Verilerinizi yedekledikten sonra hesabınızı kalıcı olarak silebilir veya geçici olarak kapatabilirsiniz. Şimdi bu işlemlere adım adım bakalım.

Instagram Hesabı Geçici Olarak Nasıl Kapatılır?

Hesabınızı geçici olarak kapatmanız, istediğiniz zaman geri dönebilmeniz anlamına gelir. Profiliniz, fotoğraflarınız, yorumlarınız ve sizinle ilgili geri kalan her şey siz tekrar giriş yapana kadar gizlenir.

Bu işleme aynı zamanda Instagram hesabı dondurma da denir. Oldukça basit bir işlem olan Instagram hesabınızı dondurmak sadece birkaç dakikanızı alacaktır.

Instagram hesabınızı sadece bir bilgisayardan ya da mobil tarayıcı üzerinden kapatabilirsiniz. Bu işlemi telefonunuzdaki uygulama üzerinden gerçekleştiremezsiniz. İşlemin gidişatının hem bilgisayar hem de mobil tarayıcı için neredeyse aynı olduğunu söyleyebiliriz.

Bilgisayar veya mobil tarayıcıdan Instagram hesabınızı geçici olarak kapatmak için:

 • Öncelikle instagram.com’a giriş yapmalısınız. 
 • Sonrasında bilgisayardan giriyorsanız sağ üst köşede bulunan, mobil tarayıcıdan giriyorsanız sağ alt köşede bulunan profil resminize ve Profil’e; ardından Profili Düzenle seçeneğine tıklayın.
 • Ekranda aşağıya indiğinizde sağ altta Hesabını Geçici Olarak Kapat seçeneğini göreceksiniz. Bu butona tıklayın.
Instagram Hesabı Geçici Olarak Nasıl Kapatılır?
 • Instagram burada karşınıza Hesabını neden kapatıyorsun? sorusunu getirecek. Çıkan menüden size uygun olan seçeneğe tıkladıktan sonra şifrenizi girin.
 • Son olarak ise Hesabı Geçici Olarak Kapat’a tıklayın. 

Instagram Hesabı Kalıcı Olarak Nasıl Kapatılır?

Hesabınızı geçici olarak değil de kalıcı olarak silmek istiyorsanız bunun geri dönüşü olmadığını tekrar hatırlatmak isteriz.

Eğer hesabınızı kalıcı olarak kapatırsanız başka bir kişi almadığı sürece aynı kullanıcı adıyla yeniden kaydolabilirsiniz.

Fakat küçük bir not: Eğer hesabınız bazı kuralları ihlal ettiğiniz için Instagram tarafından kapatılmışsa aynı kullanıcı adıyla tekrar kaydolamazsınız.

Instagram sizin için şifresini bilmediğiniz bir hesabı silemez. Bu yüzden hesabınızın tamamen kapatılması için o hesaba giriş yapabiliyor olmalısınız.

Eğer giriş yapmadan hesabınızı silmeye çalışırsanız, Instagram hesap silme linki sizi ilk olarak giriş yapmanız gereken sayfaya yönlendirecektir. Peki Instagram hesabı kalıcı olarak nasıl kapatılır?

 • Öncelikle, bu işlemi de Instagram mobil uygulamasından gerçekleştiremezsiniz. Bu yüzden bir bilgisayar ya da mobil tarayıcıdan giriş yapmanız gerekiyor.
 • Giriş yaptıktan sonra Instagram hesap silme linki aracılığıyla Hesabını Sil sayfasına gitmeniz gerekiyor.
 • Bu noktada karşınıza Hesabını neden siliyorsun? sorusu çıkacak. Açılan menüden bir seçim yapmanız gerekecek. 
 • Seçiminizi yaptıktan sonra şifrenizi tekrar girmelisiniz. 
 • Sonrasında ise hesabınızın adını içeren sil seçeneğine tıklamanız yeterli. Bu işlemin ardından hesabınız kalıcı olarak silinecektir!

Eğer tarayıcıda açık olan hesaptan farklı bir hesabı kalıcı olarak silmek istiyorsanız:

 • Instagram hesap silme linki aracılığıyla gittiğiniz sayfanın sağ üst kısmında kullanıcı adına tıklayın.
 • Profili Düzenle seçeneğinin yanındaki Ayarlar simgesine tıkladıktan sonra Çıkış Yap’ı seçin.
 • Ardından asıl silmek istediğiniz hesabınızla giriş yapın ve silme işlemini gerçekleştirin.

Hesabınızın silinmesi işlemini Instagram hesap silme linki üzerinden gerçekleştirdikten sonraki 30 gün içinde hesabınız ve tüm bilgileriniz kalıcı olarak silinir. Yani hesabınıza giriş yapıp eskisi gibi kullanma şansınız ortadan kalkar.

Bu 30 gün boyunca bilgileriniz Instagram tarafından korunur ve diğer kişiler bu verilere erişemez. Veri tabanı üzerinden silme işleminin %100 tamamlanması ise 90 güne kadar sürebilir.

Hesabınız üzerinden silinen içeriklerinizin kopyaları yedek depolama alanlarında tutulabilir. Instagram içeriklerinizi; yasal sorunlar, koşul ihlalleri ve hasar önleme çalışmaları gibi durumlar için saklayabiliyor. Fakat özel bir talep olmadıkça ve yedeklemezseniz bu içeriklere erişiminiz olmuyor.

Instagram Uygulamasını Telefonunuzdan Kaldırmak

Uygulamayı Telefondan Kaldırmak
Uygulamayı Telefondan Kaldırmak

Instagram hesabı nasıl kapatılır? sorusunun cevabını öğrendik. Instagram hesabınızı kapattıysanız artık uygulamaya da ihtiyacınız kalmadı demektir. Birkaç basit adımla uygulamayı telefonunuzdan da kolayca kaldırabilirsiniz:

Android cihazlar için: • Akıllı telefonunuzda Ayarlar seçeneğine gidin.
 • Uygulamalar sekmesini bulun ve Instagram’ı seçin.
 • Sonrasında Uygulamayı Kaldır deyin. İşte bu kadar!

iPhone cihazlar için:

 • Instagram uygulamasını bulun ve simgenin üstüne birkaç saniye basın. Simgenin sol tarafından bir x işareti göreceksiniz.
 • Bu x işaretine tıkladığınızda simge kaybolacak ve Instagram uygulamanız silinmiş olacak. 

Son Olarak: Hesabınız Kendiliğinden Silindiyse

Eğer Instagram hesabınız sizden habersiz kapatıldıysa giriş yapmaya çalıştığınızda hesabınızın kapatıldığını belirten bir mesaj alırsınız. Bu, Instagram tarafından konulmuş bazı kuralları ihlal ettiyseniz direkt uygulama tarafından yapılmış olabilir.

Eğer herhangi bir ihlalde bulunmadıysanız ve bunun bir hata olduğunu düşünüyorsanız uygulama üzerinden bu karara itiraz etmeniz mümkün.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Samsung Odyssey Neo G9 - 49

Hayalinizdeki oyun dünyası gerçek oldu. 49 inç DQHD çözünürlük ile inanılmaz derecede ayrıntılı ve net görüntüler sunabilen yan yana duran iki QDH monitör kadar geniş bir ekrana sahip olacaksınız.

Yukarıda yer alan bağlantıdan satın alma yaptığınızda küçük de olsa bir komisyon kazanmaktayız. Bu durum ürünün fiyatını etkilememektedir.

Teknolojik mitleri araştırmayı ve ürün incelemeleri yapmayı çok seven, sanatsever, meraklı bir endüstri ürünleri tasarımı öğrencisi.Yorum yapın

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.