Ana Sayfa > Listeler > En İyi Monitör Modelleri – Her Bütçeye Uygun Modeller

En İyi Monitör Modelleri – Her Bütçeye Uygun Modeller

Yılın son çeyreğinde en iyi monitör modelleri listesi ile fiyat karşılaştırması yapıyor ve çalışma alanınıza uygun en kaliteli ekranları derliyoruz. 2021’in başlarında satın alabileceğiniz bu en uygun fiyatlı monitörler arasından dilediğinizi seçebilirsiniz.

En iyi monitörler listemize göt atmadan önce donanımsal konularda bilgi sahibi olmakta fayda var. Bu bağlamda ekran boyutu, yenileme hızı ve çözünürlük gibi maddeleri kısaca açıkladık.

Monitör Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ekran Boyutu

Eğer grafik tasarımı yapıyor ve detaylara önem veriyorsanız ekran boyutunun büyük olması işinize katkı sağlayacaktır. Küçük bir ekranda minik detaylara dikkat etmek zor olacağından büyük ekranlara sahip modellere göz atabilirsiniz. Bu noktada başlangıç noktanız 24 inç olmalıdır. Hem çalışma istasyonu hem de normal kullanım için 24 inç oldukça ideal bir ekran boyutudur.

Diğer tarafta 27 inç monitör modellerini değerlendirebilirsiniz. Çok daha büyük bu olan bu ekranlarda sinematik bir deneyim elde etmek de mümkündür. Sevdiğiniz dizinin bir sonraki bölümü ya da heyecanla beklediğiniz yeni bir sinema filmi, 27 inç ekranlarda daha hoş gözükecektir.Tepki Süresi

Monitör alırken dikkat edilmesi gereken noktalardan bir diğeri de satın alacağınız modelin tepki süresidir. Tepki süresi, bilgisayarda yaptığınız eylemlerin ne kadar sürede görselleştirileceğini işaret eder. Örneğin fare imgesini oynattıktan sonra ekranda bu eylemin sonucunu görmek, tepki süresi ile ilgili bir durumdur.

Tepki süreleri milisaniyeler ile ölçülür. Ekran teknolojileri alanında yapılan geliştirmeler sayesinde bu süreler 1 milisaniyeye kadar düşmüştür. Örneğin bir savaş oyununda ateş etmek için farenin sol tuşuna tıkladınız. Bu eylemi sonlandırdıktan 1 milisaniye sonra oyundaki silah ateş edecektir.

Geçtiğimiz yıllarda bu süreç 5 hatta 10 milisaniyeye kadar uzamıştı. Günümüzde ise 1 ms ya da 2 ms ile belirlenen yeni monitör standartları mevcuttur. Dolayısıyla eğer rekabetçi oyunlar oynamayacak ve iş odaklı bir deneyim tercih edecekseniz tepki süresini ikinci plana koyabilirsiniz.

Çözünürlük ve Yenileme Hızı

Teknolojinin ilerlemesiyle beraber ekran standartları da giderek değişti. Günümüzde 1920×1080 ekranlar eski bir çözünürlük sınıfına gerilerken, 4K ekranlar öne çıkmaya başladı. 720p’nin ise tamamen geride kaldığı bu süreçte satın alacağınız monitörün çözünürlüğüne önem vermelisiniz.

Eğer çok daha parlak renkler ve güçlü pikseller istiyorsanız tercih edeceğiniz ekran çözünürlüğü en az 1920×1080 olmalıdır. Çok eskide kalan 1366×720 ve türevlerindeki çözünürlük değerlerini değerlendirmemelisiniz.

Diğer taraftan esnek bir bütçeye sahipseniz 1440 piksel bir monitör modeli de tercih edebilirsiniz.

Yenileme Hızı

Yüksek yenileme hızına sahip monitörler de teknoloji marketlerinde değer kazanmaya başlamıştır. Önceleri 60 Hz’in standart olduğu monitör ve ekran dünyasında artık 75 Hz, 122 Hz ve hatta 144 Hz gibi ileri seviye hızlara sahip modeller de geliştirilmektedir.

Bu noktada monitörünüzü rekabetçi savaş oyunları oynamak için kullanacaksınız en az 122 hertz bir monitör tercih etmenizi tavsiye ediyoruz. Fakat bu modellerin fiyatlarının gerçekten yüksek olduğunu belirtmekte fayda var.

Diğer yandan günlük kullanım ya da görsel tasarım için tercih edebileceğiniz bir monitörde en az 60 ya da 75 hertz yenileme hızı olması yeterli olacaktır. Yüksek hızlar genelde yayıncılar ya da üst seviye grafik tasarımı yapan kullanıcılar tarafından tercih edilmektedir.

Ekran Parlaklığı

En az 200 kandela değerine sahip bir monitör parlaklık konusunda sıkıntı oluşturmayacaktır. Diğer yandan günümüzde gece ışığı gibi özellikler sıklıkla tercih edilmektedir. Dolayısıyla satın alacağınız ekranın parlaklık seviyesi kullanım amacınıza göre, yüksek değerlere sahip olmak zorunda olmayabilir.

En İyi Monitör Modelleri – Her Bütçeye Uygun Monitörler

Viewsonic VA2261H 21.5’’ 60Hz 5ms

En iyi monitör modelleri viewsonic

Viewsonic’in geliştirdiği VA2261H oldukça mütevazı bir model olarak karşımıza çıkıyor. 5 milisaniyelik tepkime hızının yanı sıra 21.5 inçlik bir ekrana sahip olan model, HDMI ve Analog girişe sahip. Diğer yandan 1080p ekran çözünürlüğü ile gelen Viewsonic ürünü, hem oyun hem de günlük kullanım için tatmin edici bir deneyim sunuyor.

Uygun fiyatlı monitörler listesinde kendine güçlü bir yer kazanan VA2261H, kısıtlı bir bütçeye sahip olanlar için iyi bir seçenek olabilir.

AOC G2590VXQ 24.5’’ 75Hz 1ms

En iyi monitör modelleri aoc

Monitör devi AOC tarafından üretilen bir diğer model ise G2590VXQ. İdeal bir monitör olma konusunda tüm artılara sahip olan bu model, 24,5 inçlik bir ekran boyutuyla geliyor ve birçok açıdan da sınavı geçiyor.

AOC G2590VXQ 24,5 inçlik ideal ekran boyutunun yanı sıra 1 milisaniyelik tepki süresiyle de dikkat çekiyor. 75 Hz gibi bir yenileme hızına sahip olan AOC ürünü hem oyun oynamak, hem film izlemek hem de iş kullanımı için oldukça uygun. Fiyat tarafında da pek talepkar olmayan bu monitör sizi farklı kullanım alanlarında memnun edecektir.

MSI Optix MAG24C 23.6’’ 144Hz 1ms

En iyi monitör modelleri msi

Bilgisayar teknoloji konusunda güvenilir bir marka olan MSI, Optix serisi yeni monitörüyle standartları yeniden tanımlıyor. MSI’ın amiral gemisi ürünü en iyi monitör modelleri arasında yerini koruyor. 144 hertz yenileme hızına sahip olan bu model aynı zamanda 1ms tepki süresi ile geliyor. Birçok konuda üst seviye özellikler sunan Optix MAG24C’nin ekran boyutu ise 23.6’’ inç olarak belirlenmiş. Aynı zamanda kavis teknolojisinden de yararlanan ürün, sürükleyiciliği ve kullanıcı deneyimini ikiye katlıyor.

1080p ekran çözünürlüğüne sahip olan MSI ürünü, farklı kullanım alanlarında zirveyi arayan kullanıcılar için birebir.

Asus PB287Q – 28’’ 60Hz 1ms

En iyi monitör modelleri asus

Asus PB287Q ilk olarak büyük ekran boyutuyla dikkat çekiyor. 28 inç ekranı ile 1ms tepki süresini birleştiren ürün, aynı zamanda G-Sync teknolojisini de bünyesinde barındırıyor. Ekranda yırtılmaları engelleyerek daha stabil bir performans sunan G-Sync, görsel deneyiminizi kesinlikle iyileştirecektir.

Diğer tarafta 3840×2160 piksel gibi üst seviye bir çözünürlüğe sahip olan Asus PB287Q, uygun fiyatlı 4K monitörler dünyasında güçlü bir ürün olarak karşımıza çıkıyor.

Bu yazımızda sizler için her bütçeye uygun en iyi monitör modellerini listeledik. Oyuncu monitörlerini daha detaylı incelediğimiz yazıya buradan ulaşabilirsiniz. Sizler listemizdeki monitörlerden hangisine sahipsiniz veya hangisine sahip olmak istersiniz?

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojik ürünleri inceleyen ve karşılaştırmayı seven hiç kimse. Teknoloji ve spor düşkünü tasarım öğrencisi.Yorum yapın

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.