Ana Sayfa > Listeler > En Değerli 10 Teknoloji Şirketi – 2020

En Değerli 10 Teknoloji Şirketi – 2020

2000’lerin başından beri her sene hızla gelişen teknoloji, artık hayatımızın her yerinde. Akıllı telefonlar, bilgisayarlar, ev aletleri gibi bir çok yerde karşımıza çıkan teknolojiden en çok nasibini alan üretici firmalar oluyor. Bu şirketler dünyada milyarlarca insana hitap ettiklerinden dudak uçuklatan cinsten paralar kazanmakta. Bu yazımızda ise en değerli 10 teknoloji şirketi listesini sizlere sunacağız.

1- Apple Inc. (2,14 Trilyon Dolar)

en-degerli-10-teknoloji-sirketi-apple

Apple şu anda günümüzün en değerli teknoloji şirketi konumunda. Geçtiğimiz günlerde 2 trilyon dolar piyasa değerine ulaşan Apple, büyük bir kilometre taşını atlamıştı. Apple, aynı zamanda yıllık 260,2 milyar dolarlık cirosu ile dünyanın en karlı dijital şirketidir.

Petrol şirketi olan Suudi Aramco 2019’da listeye girene kadar Apple tüm sektörlerde en değerli şirket olarak kabul ediliyordu.

1 Nisan 1976’da Steve Jobs ve Steve Wozniak’ın Apple İ’i ile başlayan macera günümüzde iPhone, iPad, iMac gibi son teknoloji ürünleri ile devam ediyor. Çıkardığı her ürünle gündeme oturan Apple dünyada sayıları hiç de azımsanmayacak bir kemik kitleye sahip. Şirket, liderliği elden kolay kolay bırakmayacak gibi gözüküyor.2- Microsoft (1,71 Trilyon Dolar)

en-degerli-10-teknoloji-sirketi-microsoft

Uluslararası üne sahip olan Microsoft, 1975 yılında Bill Gates ve Paul Allen tarafından kuruldu. Kişisel bilgisayarların yeni yaygın olmaya başladığı dönemde, kullanması kolay ve kullanıcı dostu paket yazılımları üretmeyi amaçlayan şirket Windows işletim sistemini geliştirdi. Windows işletim sistemi, Microsoft’un bugünlere gelmesini sağlayan ürünüdür diyebiliriz.

Şu anda ise 1,71 trilyon market değerine sahip olan şirket, alanını bir hayli genişletti. Bilgisayarlar, bulut teknolojileri, telefonlar, akıllı araçlar gibi bir çok alanda çalışan şirket, günümüzün en değerli şirketleri arasındaki yerini sağlama alıyor.

3- Amazon Inc. (1,7 Trilyon Dolar)

en-degerli-10-teknoloji-sirketi-amazon

1,7 Trilyon dolarlık değeriyle en değerli 10 teknoloji şirketi listemizde üçüncü sırada yer alan Amazon, çalışan sayısı konusunda ise diğer şirketlerin çok önünde ve birinci sırada. Ayrıca Amazon, en pahalı hisse senetlerine sahip firmalardan birisi. Bir Amazon hissesinin fiyatı 3.000 dolardan fazla.

1994 yılında Jeff Bezos tarafından kurulan şirket çoğu kişinin gözünde bir teknoloji firmasından çok bir perakende satıcı durumunda. Bu düşünce pek de yanlış olmasa da şirketin yıllık gelirinin %15’i bilgi işlem bölümü tarafından sağlanıyor. Ancak Amazon’un ana ürünü çevrim içi alışveriş hizmeti.

Ayrıca AWS (Amazon Web Services) ile bulut sektöründe lider olan şirket start-up’lara, akademik kurumlara ve hükümetlere hizmet vermekte. Ayrıca şirketin en ünlü ürünlerinden olan ve çoğu evde bulunan Alexa’yı da unutmamak lazım.

4- Alphabet Inc. (1,11 Trilyon Dolar)

en-degerli-10-teknoloji-sirketi-alphabet

Bugün neredeyse tüm internet kullanıcılarının hayatında en az bir kez kullandığı Google arama motorunu kapsayan şirket olan Alphabet, 1,11 trilyon dolarlık değeriyle listemizde dördüncü sırada.

Alphabet bugün 30’dan fazla popüler hizmet ve alt şirketi kapsamaktadır. Android ve Youtube gibi büyük projelere sahip olan Alphabet, ayrıca yaşam uzatma şirketi Calico ve akıllı ev projesi Nest gibi birçok ilginç yan projeye de sahip.

1993 yılında Sergey Brin ve Larry Page tarafından kurulan holding Amerika Birleşik Devletleri’nde Kaliforniya merkezlidir.

5- Facebook (835 Milyar Dolar)

en-degerli-10-teknoloji-sirketi-facebook

Facebook, Dünya çapında en hızlı büyüyen işletmelerden ve en pahalı markalardan biridir. Aslında, 835 milyar dolarlık piyasa değeri, bir internet projesi için popülerliğin astronomik bir göstergesidir.

2004’ün Şubat ayında Mark Zuckerberg tarafından geliştirilen Facebook çok büyük bir ilgi gördü. Uzun süre en fazla kullanılan sosyal ağ olan Facebook gittikçe büyüdü ve milyar dolarlık bir şirket haline geldi.

Facebook geçtiğimiz yıllarda Instagram, Whatsapp, Messenger, Oculus VR gibi birçok popüler projeyi de bünyesine kattı.

6- Alibaba Group (680 Milyar Dolar)

en-degerli-10-teknoloji-sirketi-alibaba

Alibaba, Çin’in ve dünyanın en büyük sanal ticaret platformlarından biri olup, hem uygun fiyatlar hem de sunulan geniş ürün yelpazesiyle çok fazla ilgi görmektedir.

4 Nisan 1999’da kurulan şirket gördüğü fazla ilgiyle büyük bir büyüme gösterdi. Tüm Dünyaya hitap eden bir firma olsa da ana kitlesi dünyanın en kalabalık ülkesi Çin olduğundan, ilerleyen dönemlerde böyle büyümeye devam ederse Amazon’u tahtından edebilir gibi görünüyor.

7- Tencent (636 Milyar Dolar)

tencent

1998 yılında kurulan Çin devi girişim şirketi, “League of Legends”, “Arena of Valor” ve “Fortnite” ile oyun sektörünün en büyük şirketlerinden birisi konumunda.

Tencent’in ürünleri arasında e-ticaret platformları, sosyal ağlar, web portalları, ödeme sistemleri, internet hizmetleri, mobil ve bilgisayar oyunları yer almakta. Kategoriler arasında en başarılı olan akıllı telefonlar.

Şu anlık 636 milyar dolarlık piyasa değerine sahip olan Tencent’in çevrim içi hizmetlerini günlük bir milyardan fazla kullanıcı kullanmakta.

8- TSMC (382 Milyar Dolar)

tsmc

Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC), bir devre üreticisi ve Dünyanın en büyük yarı iletken dökümhanesidir. TMSC tarafından üretilen ürünler bilgisayar, iletişim araçları, tüketici elektroniği, otomotiv ve endüstriyel ekipman sektörlerinde yaygınca kullanılmaktadır.

1987 yılında Morris Chang tarafından kurulan şirket dünyada sadece yarı iletken üretimine odaklanmış ilk şirketlerden biri oldu. Şirket ilerleyen yıllarda ise bu sektörde bir lider haline geldi.

9- Samsung (328 Milyar Dolar)

samsung

Çoğu kişinin bir telefon üretici olarak bildiği Samsung aslında çok sayıda sektöre ürün çıkarmakta. Gemi ve uçak yapımından hayat sigortasına kadar çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren dev şirket dünyanın en değerli 10 şirketi listesinde yer almakta.

Samsung her ne kadar farklı sektörlerde aktif olsa da iddialı olduğu telefon sektöründe, Galaxy telefon serisi Apple’ın marketteki en büyük rakibi. Son yıllarda şirket gelirinin %40 gibi büyük bir kısmı telefonlardan geldi.

10- Nvidia (311 Milyar Dolar)

nvidia

Çoğu bilgisayar oyuncusunun duyduğu Nvidia dünya çapında grafik işlemci üreticilerinden biridir. Şirket bilgisayarlar, mobil cihazlar, oyun konsolları için mevcut en hızlı GPU’ları sağlar.

Şirket ayrıca SOC’leri (yonga ünitelerinde sistem) sunmaktadır. Nvidia’nın Tegra İşlemci bölümü, otonom robotlar, dronlar, tıbbi cihazlar, yapay zeka, kripto para madenciliği, sürücüsüz arabalar için GPU’lar ve çok çekirdekli CPU’lar içeren çipler geliştiriyor. 

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Özgür Doğan (Okunuşu: Özgür Do:an) : Teknoloji içerikleri yazmayı ve okumayı seven kişi, kimse, topluluk.Yorum yapın

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.