Microsoft Excel Temel Eğitimi 1. Bölüm

Çizim Tableti Önerileri: Hangi Tableti Almalıyım?

Dijital sanat, geleneksel sanatın kurallarına bağlı olmasa da, kullanıcıya tanıdık bir şey vermek ve tüm süreci sanatçı için daha sezgisel hale getirebilmek adına genellikle onu simüle eder. İlk dijital çizim programları bir fareyle pikselleri renklendirmeye dayanıyordu, ancak bugün çok daha fazlasını sunuyorlar. Bir çizim tableti sayesinde gerçek bir çizim aracına çok benzeyen bir kalemle çizip boyayabilirsiniz, yaptığınız basınca göre koyuluk ve açıklık dengesini yaratabilir, boyalarınızı karıştırabilirsiniz. 

Yeni koyulan boyanın bir alttaki boyayla harmanlanması gibi oldukça gerçekçi ve size daha birçok kolaylık sağlayacak özellik de çizim tabletlerinde mevcut. Kalem fırça gibi görünmüyorsa bile, yazılım izin verdiği takdirde fırça gibi çalışabilir. Normalde sahip olamayacağınız milyonlarca rengi size sunar.

Katmanlar sayesinde daha kolay çizim yapma, 3 boyutlu modelleme, kırpma kopyalama gibi normal bir kanvas veya kağıtta yapılması mümkün olmayan onlarca özelliğiyle, çizim tabletleri şu anda birçok sanatçının ve tasarımcının gözdesi. 

Piyasada şu anda birçok marka insanlara çizim tableti sunuyor. Uygun fiyatlı tabletler genellikle ekrana sahip olmayıp bilgisayarın ekranını kullanıyor. Bilgisayara usb veya bluetooth üzerinden bağlanan tabletlerle çiziminizi bilgisayar ekranına bakarak fakat tablet pedinizden çizerek yapıyorsunuz. Biraz daha yüksek fiyatlı çizim tabletleri ise sahip olduğu ekrana bakarak, üzerinde çizmenizi sağlıyor.

Çizim Tableti Modelleri

Wacom

Sanatçılar ve tasarımcılar için genellikle en popüler tablet markası Wacom’dur. Eğer başlangıç seviyesinde dijital çizim, tasarım veya modelleme yapmak istiyorsanız ve çok büyük bir şeye ihtiyacınız olduğunu düşünmüyorsanız Wacom Intuos serisi size uygun olabilir. İki boyutu bulunan Intuos’lar bir ekrana sahip olmadıkları için fiyatları piyasaya göre uygun. Daha nitelikli bir şey istiyorsanız Wacon Intuos Pro, daha profesyonel bir şey istiyorsanız da Wacom Cintiq serisini önerebiliriz.

Wacom Intuos Serisi

wacom çizim tableti
Wacom Intuos

15.2-9.5 cm’lik bir çalışma alanı sunan Wacom Intuos Small, 4096’lık bir basınç seviyesine sahip. Bu da bastırarak daha kalın, bastırmayarak daha hafif çizgiler yapmanız için uygun bir seviye. Başlangıç için oldukça yeterli olan bu tabletin sitede belirlenen fiyatı, small ve kablolu bağlanan için 999 TL iken bluetooth özellikli olanı için 1149 TL. 

Intuos serisinden Wacom Intuos Medium, 21.6 – 13.5 cm’lik çalışma alanına sahip. Bunun dışında Small’dan pek bir farkı olmayan ve bluetooth ile çalışan Medium için ise fiyat 1999 TL. Kendi sitesi dahil olmak üzere başka sitelerde de satışı olan bu ürünlerin, sık sık indirime girdiğini de söyleyelim.

Wacom Cintiq Serisi

çizim tableti
Wacom Cintiq

Wacom Cintiq serisi kendi ekranına sahip bir tablet serisi. Profesyoneller tarafından da kullanılan bu tabletlerin fiyatları da diğerlerine göre biraz yüksek. Wacom Cintiq serisinin, fiyatları 4999 TL ile 12.000 TL arasında değişen tabletleri kullanıcıya eşsiz renk seçeneği, çözünürlük ve basınç hassasiyeti sunuyor. Eğer bilgisayar ekranınıza bakarak çalışmak istemiyor ve sadece çizim için özelleştirilmiş uygun fiyatlı bir tablet arıyorsanız Wacom Cintiq One sizin için doğru bir seçenek.

Huion Çizim Tableti

çizim tableti
Huion H610 Pro

Wacom’un muadili olarak piyasada yer edinmiş Huion, sunduğu daha uygun fiyatlı ürünlerle kullanıcıların dikkatini çekiyor. Ekranlı ve ekransız seçenekleri bulunan Huion’un Türkiye’de satışı çeşitli alışveriş sitelerinden yapılıyor. Özelliklerine göre fiyatı 500 TL ile 13.000 TL arasında değişiyor. Son dönemde markanın çıkardığı H610 Pro isimli tablet fiyat/performans açısından büyük ilgi çekmiş durumda. Amazon üzerinden kargolama ücretiyle birlikte fiyatı 70 doları bulan ürünün basınç seviyesi 8192, ekran boyutları ise 10 x 6.25 inç.

Xp-Pen

xp-pen star g640s
Xp-Pen Star G640S

Xp-Pen de Huion gibi Wacom’a alternatif bir marka. Ekranlı ve ekransız seçenekleri bulunan Xp-Pen’lerin fiyatı, Türkiye pazarında 500 TL ile 8600 TL arasında değişiyor. Küçük boy bir Wacom almak yerine aynı fiyatlarda büyük boy veya basınç hassasiyeti daha yüksek bir Xp-Pen tercih etmek isteyebilirsiniz. Xp-Pen’in özellikle Star serisindeki ürünler dikkat çekiyor. Mesela Star G640S ürünü, 15.2-9.5 cm boyutlara ve 8192 basınç seviyesine sahip. Fiyatı ise Türkiye pazarında 900 TL civarında.

iPad Pro

ipad pro
iPad Pro’da Dijital Çizim

Çizim ve tasarım için özelleşmiş olmasa da iPad Pro tabletler birçok dijital çizerin başlangıç için kullandığı ürünlerden. Eğer elinizde hali hazırda bu tabletlerden biri varsa bugün hemen dijital çizim yapmaya başlayabilirsiniz. Özellikle Procreate gibi programlarla illüstrasyon ve tasarım konularında oldukça yol alınabilir. Basınca duyarlılığı da oldukça iyi olan iPad Pro’ların Türkiye pazarındaki fiyatları özelliklerine bağlı olarak yaklaşık 6.000 TL ile 12.000 TL arasında değişiyor.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Endüstriyel tasarım öğrencisi, teknoloji meraklısı ve sanatsever :3


“Çizim Tableti Önerileri: Hangi Tableti Almalıyım?” üzerine 4 yorum

  1. iPad Pro oyle mi yaziliyordu ya? Yoksa Apple isim duzenlemesi yaptı goremedik mi
    Sahsim olarak huion kullaniyorum ama gonlum hep “iPad Pro“ tarafinda

    Cevapla
  2. geçenlerde sahibinden üzerinden edindiğim aletlerden biridir kendisi, XP-Pen Star G640 modeli.
    Bilgisayar üzerinden yapılan neredeyse bütün çizim, boyama vesaire gerektiren işler için olmazsa olmazdır.

    Cevapla

Yorum yapın